Εξωσωματική Αρχική σελίδα Εξωσωματική
Εξωσωματική και όχι μόνο

Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   ΕγγραφήΕγγραφή 
 ΠροφίλΠροφίλ   Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

NEWS:
ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ-ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Εξωσωματική Αρχική σελίδα -> Υπογονιμότητα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
HAPPINESS
Κουδουνίστρα
Κουδουνίστρα

Ένταξη: 10 Ιούλ 2008
Τόπος: ΚΡΗΤΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 15, 2008 12:25 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΝΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΑΓΧΩΜΕΝΗ!!!!
ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ....
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ,ΚΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ ΑΛΛΑ ΜΕΝΩ ΜΟΝΙΜΑ ΠΛΕΟΝ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ,ΕΜΕΙΣ ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΤΑ ΜΑΛΙΑ...ΓΝΩΣΤΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΦΑΣΑΡΙΕΣ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ,ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΩΡΑΙΑ!!!!!!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
HAPPINESS
Κουδουνίστρα
Κουδουνίστρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 15, 2008 12:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΟΛΥ ΑΓΧΩΜΕΝΗ.....
ΝΑΙ Η ΚΡΗΤΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ,ΚΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ,ΑΛΛΑ ΜΕΝΩ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΟΝΙΜΑ ΠΛΕΟΝ.....ΒΕΒΑΙΑ ΟΧΙ ΣΕ ΕΝΑ ΤΟΣΟ ΩΡΑΙΟ ΜΕΡΟΣ ΟΠΩΣ ΤΑ ΧΑΝΙΑ...ΜΕΝΩ ΣΤΑ ΠΟΛΥ ΓΝΩΣΤΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΦΑΣΑΡΙΕΣ.....ΣΤΑ ΜΑΛΙΑ....
ΚΑΛΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΙ ΕΔΩ.....
ΦΙΛΑΚΙΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή
thinkpositive
Τύμπανο
Τύμπανο

Ένταξη: 13 Μάρ 2007

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 15, 2008 5:40 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

HAPPINESS έγραψε:
thinkpositive
ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ....

xm.. πολλοι υποστηριζουν οτι ο δεικτης αυτος ειναι αυξημενος τις μερες τις περιοδου γιατι "φουντώνουν" και οι εστιες ενδομητριωσης που αιμμοραγουν. Μετρησέ την παλι αλλη μερα του κυκλου πχ 21. εγώ το εχω πραξει και εχω δει τεραστια διαφορά!

Μη κολλάς ομως στον δεικτη δεν ειναι ενδεικτικος της κατάστασης που επικρατεί εκ των έσω!!!

Θα χρειαστείς ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΗ λαπαροσκοπηση να δειτε επιτελους τί έχεις και σε τί βαθμό το έχεις.

Καλή επιτυχία!!!

http://www.ivfforums.gr/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
HAPPINESS
Κουδουνίστρα
Κουδουνίστρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 15, 2008 10:13 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΤΗΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ,ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΟΣ Ο ΔΕΙΚΤΗΣ.....
Επιστροφή στην κορυφή
HAPPINESS
Κουδουνίστρα
Κουδουνίστρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 30, 2008 9:09 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ,ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ?
ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΟΣΟ ΣΤΟΙΧΙΖΕΙ Η ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ
Επιστροφή στην κορυφή
bratz
Βιολί
Βιολί

Ένταξη: 27 Νοέ 2006
Τόπος: Το μεγάλο λιμάνι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 30, 2008 9:19 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

HAPPINESS
η σαλπιγγογραφία κοστίζει περίπου 100€

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
HAPPINESS
Κουδουνίστρα
Κουδουνίστρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 30, 2008 2:00 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.....
ΠΗΡΑ ΤΕΛΙΚΑ ΣΤΗ ΚΛΙΝΙΚΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΟΥΕΙΠΑΝ 279€
Crying or Very sad ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΩΣ.....ΟΛΕΣ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΝΕΤΕ!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή
EFITHANOS
Βιολί
Βιολί

Ένταξη: 18 Ιούλ 2008
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 29, 2008 12:29 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κορίτσια,

όταν έχει διαγνωστεί ενδομητρίωση και έχει αντιμετωπιστεί με αγωγή-διακοπή περιόδου- υπάρχει τρόπος να την ελέγξουμε εάν έχουν περάσει χρόνια από την αγωγή?

Σέμένα είναι ήδη 3 χρόνια και στους υπέρηχους δεν φαίνονται εστίες, ούτε και παλιότερα έδειχναν κάτι οι υπέρηχοι. Σίγουρα όμως έχει επανέλθει.

Τι μπορούμε να κάνουμε? Οι γιατροί δεν μου έχουν απαντήσει κάτι συγκεκριμένο. Γνωρίζετε κάτι?
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

Ένταξη: 30 Οκτ 2007
Τόπος: greece

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 29, 2008 1:41 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΦΑΚΟ ΜΟΥ..ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΑΝ ΕΠΑΝΗΛΘΕ....

ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΔΟ ΣΤΙΣ ΩΟΘΗΚΕΣ ,ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ CA 125 ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!
ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕΙΧΝΕΙ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!(ΠΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!!) Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή
HAPPINESS
Κουδουνίστρα
Κουδουνίστρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 29, 2008 2:39 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΚΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΤΟ CA 125 ΔΕΙΧΝΕΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ
Επιστροφή στην κορυφή
EFITHANOS
Βιολί
Βιολί

Ένταξη: 18 Ιούλ 2008
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 30, 2008 12:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις. Very Happy

Στη δική μου περίπτωση δεν είχε γίνει ποτέ μέτρηση της Ca για να έχω σημείο αναφοράς. Η γιατρός που με είχε χειρουργήσει μου είχε πει ότι σε εμένα δεν θα δείξει τίποτα αυτή η εξέταση διότι δεν υπήρχαν εστίες στις ωοθήκες. Τώρα ισχύει αυτό, δεν ισχύει..... Sad

Και στην περίπτωση που γίνει λαπαροσκόπηση νομίζω γίνεται μόνο καυτηριασμός και όχι καταστολή περιόδου έτσι δεν είναι?
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

Ένταξη: 30 Οκτ 2007
Τόπος: greece

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 30, 2008 1:28 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΕΦΑΚΟ ΜΟΥ,ΑΝ ΒΡΕΘΕΙ ΜΕΤΡΙΑ Η' ΣΟΒΑΡΗ ΕΝΔΟ,ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΚΑΥΤΗΡΙΑΣΜΟ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΚΑΙ ΔΙΑΚΟΠΗ ΠΕΡΙΟΔΟΥ!!!
ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ...ΔΕΝ ΞΕΡΩ....ΠΑΝΤΩΣ ΔΕ ΘΑ ΕΧΑΝΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΝ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕΣ ΤΗΝ CA 125.
ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΜΥΔΡΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΩΣ ΔΕΙΧΝΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΑ ΣΗΜΕΙΑ....

Η THINK POSITIVE ΤΑ ΞΕΡΕΙ ΑΥΤΑ ΝΕΡΑΚΙ!!!!
ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΑΦΩΤΙΣΕΙ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή
bratz
Βιολί
Βιολί

Ένταξη: 27 Νοέ 2006
Τόπος: Το μεγάλο λιμάνι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 01, 2008 3:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

για την ca-125: νομίζω η angela που είχε ενδο πολύ προχωρημένη (φαινόταν στον υπέρηχο) είχε φυσιολογικές τιμές
άρα δεν είναι κάτι απόλυτο

angela διόρθωσέ με αν κάνω λάθος Love

Επιστροφή στην κορυφή
HAPPINESS
Κουδουνίστρα
Κουδουνίστρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 02, 2008 2:23 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ
ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΣΤΙΕΣ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗΣ ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ CA 125 ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΟΡΙΑ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΟΤΙ TO CA 125 ΑΥΞΑΝΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΠΡΟΧΩΡΑΕΙ Η ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ...
Επιστροφή στην κορυφή
Loukritia78
Κουδουνίστρα
Κουδουνίστρα

Ένταξη: 12 Νοέ 2009

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 12, 2009 9:28 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Kalhspera..eimai new kai den kserw pws akrivws doulevei afto to prama..

exw endomytriwsh kai ekana laparoskophsh prin apo mia ebdomada.Me kolpiko yperhxo(ton opoio epanallamvanw ana 8mhno sthn episkepsh mou ston gynaikologo)mou brhkan "ksafnika" mia kysth sthn aristerh owthiki 8ek me polles symfhseis.
ola phgan kala kai katharise xwris na peiraxthei h oothikh mou.

erwthseis pros kopeles pou exoun kanei laparoskophsh gia ton idio logo:

1.h koilia mou einai les kai eimai 5 mhnwn eggyos!pote kseprizetai???

2.tha prepei na kanw mia 6mhnh therapeia me arvekap.alla xapia(ormones akousa oti dinoun synhthws) o dikos mou giatros den mou egrapse.mhpws tha prepe??na symvouleftw ki allo giatro??kai ti "parenergeies" tha exoun ston organismo mou aftes oi eneseis??mono gia eksapseis me prohdopoihsan.pairneis varos,exeis nevra???

3.einai pithano,enw tha parakolouthw thn endomytriwsh taktika,na ksanavrethw sto trapezi tou xeirougreiou??yparxei kapoia pou exei kanei perissoteres apo 1 laparoskopikes epemvaseis??

4.poso prepei na viastw gia 'apogono"??

elpizw na mhn sasn kourasa kai opoia kserei tha vohthisei,giati o giatros mou den mou exei apanthsei se kamia aporia!!
Επιστροφή στην κορυφή
Loukritia78
Κουδουνίστρα
Κουδουνίστρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 12, 2009 9:34 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

HAPPINESS
to ca125 einai karkinikos deikths twn wothikwn.einai poly eyaisthitoi kai anevainoun arketa se periptwsh endomytriwshs.(opote na mhn se tromazei)
o dikos mou htan 124 sthn prwth eksetash(meta thn diagnwsh ths dikhs mou endomytriwshs)kai meta apo mia vdomada,xwris na kanw kati,epese sto 84.
h fysiologikh timh gia ton ca125 einai 33.
twra ean einai poly anevasmenos o dikos sou,exeis endomytriwsh se prhrh ekselhksh pou sigoura xreizei ameshs antimetwpishs.hte farmakeytikh,eite xeirourghkh.
Επιστροφή στην κορυφή
thinkpositive
Τύμπανο
Τύμπανο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 13, 2009 8:33 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

1. θα ξεπρηστεις σιγά σιγά μην ανησυχεις.

2. εγώ εκανα λαπαροσκοπηση για ενδομητριωση το 2002 οταν ημουν 25 ετών. μετά, δεν μου εδωσε θεραπεια για ενεσεις απλά να προσπαθουσα για φυσική σύλληψη.
2005 εκανα την 1η επιτυχη εξωσωματική.
2008 εκανα τη 2η επιτυχη εξωσωματική.
ειχα ενδομητριωση μετρια, σταδιο 2-3 χωρις ομως να εντοπιζεται σε ωοθηκη (διαχυτη ενδομητριωση).

3. μετά τη λαπαροσκοπηση σε αλλες γυναικες εμφανιζεται παλι, σε αλλες οχι. εμενα παντως δεν μου ξαναεκανε επεμβαση.

4. πόσο ετών εισαι;; θες να κανεις παιδακι;; εγώ απο την ημερα της επεμβασης βλεπεις μετά απο 7 χρονια ηρθε το μωρακι (2009).

**σε μενα ο δεικτης CA125 άλλοτε ηταν φυσιολογικος και αλλοτε αυξημενος. δεν αποτελει αξιοπιστο δεικτη για την ενδομητριωση!!**

Επιστροφή στην κορυφή
Ελενα!!!!!!
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

Ένταξη: 01 Ιούλ 2009
Τόπος: ΗΡΑΚΛΕΙΟ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 13, 2009 11:54 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Loukritia78 Καλως ηρθες και ευχομαι συντομα να ξεμπερδεψεις με ολα αυτα!! Λοιπον εγω εχω κανει 2 χειρουργεια στις ωοθηκες μου και ηταν η κοιλια μου ετσι ακριβως οπως περιγραφεις για πολυ καιρο!!! Βεβαια δεν καταφερε να ξεπρηστει σχεδον ποτε γιατι απο χαπια σε χαπια πηγαινα αλλα αυτο να ειναι το τελευταιο που θα σε νοιαζει! Να εχεις πολυ καλη ψυχολογια και να εισαι αισιοδοξη και ολα θα φτιαξουν!!!! Φυσικα και οι ορμονες εχουν παρενεργειες και ολα υτα αλλα ειναι περαστικα!!!!
Loukritia78
Κουδουνίστρα
Κουδουνίστρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 13, 2009 12:18 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

kalws sas vrhka kai efxaristw Smile
wx...ekswswmatikes kai xapia akouw kai anxwnomai...7 xronia e..??
egw eimai 31...kala 40 dld!!kai einai kai kommataki dyskolo afth thn periodo na syzhthsw gia paidi...
ax istories anoiksame....
Emena se ti stadio einai h dikh mou,safws den mou eipe o doc!(yparxoun kai stadia e...?)
kai ap oti katalava..paei h mexri proteinws flat mou koilitsa!
toulaxiston na fouskwne gia kana logo tis prokophs..!anyway...
koritsia sas efxaristw poly gia tis plhrofories kai thn amesh antapokrhsh.
Επιστροφή στην κορυφή
thinkpositive
Τύμπανο
Τύμπανο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 14, 2009 12:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

φυσικά υπαρχουν και σταδια σοβαροτητας ενδομητριωσης.

για ρωτα το γιατρο σου.

"γιατρε,,τί σταδιο ενδο εχω;" να δουμε τί θαπει!

Επιστροφή στην κορυφή
van
Κουδουνίστρα
Κουδουνίστρα

Ένταξη: 13 Μάϊ 2009

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 29, 2009 8:13 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα
Έκανα λαπαροσκόπηση πριν 3 εβδομάδες.Με πολυκυστικές,υποψία υδροσάλπιγγας και ύπαρξη πολύποδα.Όλα μαζί.Τελικά οι σάλπιγγες είναι οκ.
Μου έκανε και καυτηριασμό ωοθηκών,για να βοηθήσει την κατάσταση με την περίοδο,που ερχόταν κάθε τρίμηνο.Περιμένω να δω μήπως πάρουν μπρος και έρθει χωρίς χάπια.Υπάρχει καμιά σας με ανάλογη περίπτωση;Μήπως πρέπει να χαπακωθώ τελικά; Smile
Επιστροφή στην κορυφή
thinkpositive
Τύμπανο
Τύμπανο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 30, 2009 2:06 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

van έγραψε:
Καλησπέρα

Μου έκανε και καυτηριασμό ωοθηκών Smile

??????

τί εννοεις;;;

Επιστροφή στην κορυφή
ΕΛΙΖΑ
Πιάνο
Πιάνο

Ένταξη: 30 Μάϊ 2008
Τόπος: ΠΑΤΡΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 30, 2009 2:34 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

van
καυτηριασμο ωοθηκων???????????????/
τι ειναι παλι αυτο? Shocked Shocked
van
Κουδουνίστρα
Κουδουνίστρα

Ένταξη: 13 Μάϊ 2009

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 01, 2009 12:47 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το Drilling εννοώ.Έκαψε σε κάποια σημεία τις ωοθήκες,γιατί είναι σκληρό το περίβλημα.Πολλαπλή διάτρηση πολυκυστικών ωοθηκών,έτσι το έχει γράψει. Βοηθάει στη λειτουργία των ωοθηκών.
Ρωτάω αν το έχει κάνει κάποια από σας με πολυκυστικές,για να μάθω αν είχε αποτέλεσμα ή όχι.Σε άρθρα διάβασα ότι έχει καλά αποτελέσματα στη ρύθμιση της περιόδου και ότι ένα 70% έχει περίοδο σε 23-25 μέρες μετά. Smile Ότι μου είπε σας λέω Embarassed
Επιστροφή στην κορυφή
Liona
Κουδουνίστρα
Κουδουνίστρα

Ένταξη: 12 Ιούλ 2010

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 12, 2010 1:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ηρθε ο καιρος και για μενα να κανω λαπαροσκοπηση κι ετσι να ξεκινησει ενας κυκλος προσπαθειας επιτευξης εγκυμοσυνης...απο τα 20 παλευω με την ενδομητριωση-βαριασ μορφης-η οποια μετα απο ενα ανοιχτο χειρουργειο επανηλθε μετα απο χρονια με τα ολα της!!!εχω ταλαιπωρηθει πολυ απο γιατρους φαρμακα ενεσεις και ξερω πως ειμαι ακομα στην αρχη..εκανα προσφατα σαλπιγγογραφια Sad κ ο γιατρος μου ειπε να παμε για λαπαροσκοπηση.Μολις ξεμπερδεψω κ μ αυτη μετα απο 6 μηνες μου ειπε θα μπω στον κυκλο της εξωσωματικης Embarassed
Δεν θ αντεξω πολυ ακομα..ειμαι τωρα 31...Η ενδομητριωση μ εχει κουρασει παρα πολυ...κ δεν ειμαι μονο ο πονος κ η ταλαιπωρια κ τα προβληματα π αυτη προκαλει...δεν αντεχω ψυχικα....δεν μπορω αλλο...τοσο αγχος..τετοια πιεση... Embarassed μακαρι να πανε ολα καλα..για ολες κ για ολους..
Επιστροφή στην κορυφή
zigouli2
Φλογέρα
Φλογέρα

Ένταξη: 13 Μάρ 2010
Τόπος: AΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 12, 2010 2:17 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Liona έγραψε:
ηρθε ο καιρος και για μενα να κανω λαπαροσκοπηση κι ετσι να ξεκινησει ενας κυκλος προσπαθειας επιτευξης εγκυμοσυνης...απο τα 20 παλευω με την ενδομητριωση-βαριασ μορφης-η οποια μετα απο ενα ανοιχτο χειρουργειο επανηλθε μετα απο χρονια με τα ολα της!!!εχω ταλαιπωρηθει πολυ απο γιατρους φαρμακα ενεσεις και ξερω πως ειμαι ακομα στην αρχη..εκανα προσφατα σαλπιγγογραφια Sad κ ο γιατρος μου ειπε να παμε για λαπαροσκοπηση.Μολις ξεμπερδεψω κ μ αυτη μετα απο 6 μηνες μου ειπε θα μπω στον κυκλο της εξωσωματικης Embarassed
Δεν θ αντεξω πολυ ακομα..ειμαι τωρα 31...Η ενδομητριωση μ εχει κουρασει παρα πολυ...κ δεν ειμαι μονο ο πονος κ η ταλαιπωρια κ τα προβληματα π αυτη προκαλει...δεν αντεχω ψυχικα....δεν μπορω αλλο...τοσο αγχος..τετοια πιεση... Embarassed μακαρι να πανε ολα καλα..για ολες κ για ολους..

Welcome
Καλη επιτυχια στην λαμπροσκοπηση κ να ειναι το τελυταιο σου χειρουργιο την επομενη να ειναι για γεννητουρια!
Εχω περασει κ γω πολλα στα 16 ανοικτο χειρουργειο για κυστη ωοθηκης αλλα κ λαμπροσκοπηση μετα απο εξωμητριο με ανοικτο επισης χειρουργιο,στην λαμπαροσκοπιση εκανα αφαιρεση υδροσαλπιγγας κ καυτιριασμο ενδομητριωσης κ γω τωρα ειμαι 34 κ δεν αντεχω αλλα τι αλλο να κανουμε εκτος απο το να προσπαθουμε.
Καλη επιτυχια κοριτσακι!

1 εξωμητριο, 1 παλλινδρομη 8η-11η βδομαδας,3 βιοχημικες...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger
Liona
Κουδουνίστρα
Κουδουνίστρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 13, 2010 1:34 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

απ τα 16??? καημενουλα...εγω θυμαμαι αφου αλλαξα ποσους γιατρους (οι οποιοι αν κ πολυ γνωστοι στ χωρο τους με ειχαν για πειραματοζωο-αποδειξη οτι τον εναν απ αυτους τον εβγαλε μεχρι κ η τηλεοραση!καθε φορα που ζηταγα 2η γνωμη αυτη αναιρουσε τα παντα π ελεγε κ εκανε ο καθε προηγουμενος γιατρος!!),απογοητευτηκα,το προβλημα μεγαλωνε κ γω στον κοσμο μου!οταν οι αιμοραγιες γιναν μονιμες(μικρες αλλα σταθερες-εχω πλουτησει τις εταιρειες με σερβιετακια κ tabon!!!),οι κραμπες γιναν βασανιστικες-ενιωθα πως θα πεθαινα απ τον πονο,αδιαθετουσα κ χτυπαγα 40αρια πυρετο κ κοιμομουνα κ ξυπναγα με θερμοφορες μες στο κατακαλοκαιρο-λα αυτα για χρονια!-με ποσα προβληματα κ πονους στη κοιλια,στο εντερο,στη μεση........καποιος απ ολους αυτους αποφασισε ν μου κανει ενα Υπερηχo!!!!!!επιτελους!ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ στο full!εισηχθησα στο νοσοκομειο εκτακτως σε κατασταση ημιλιποθυμιας.Aνοιχτο χειρουργειο.Η απαντηση του γιατρου?(ο οποιος συμφωνα με τα λεγομενα αλλων εκανε καλη δουλεια):-"Δε φανταζεσαι τι ειδα οταν σε ανοιξα!!δε φανταζεσαι!παντου αιματα!Ησσουν γεματη!η ενδομητριωση-ο ιστος-ειχε εξαπλωθει παντου κ στ αλλα οργανα!Ημασταν 3 γιατροι κ το αιμα πεταχτηκε παντου πανω μας!γιναμε χαλια!στο τσακ σου λεω την γλυτωσες!αν εσπαγαν κ οι κυστες(σοκολατ.κυστες 4.5περιπου εκ.) θα χαμε αλλα!αντε αντε!μη μιλας καθολου!ευτυχως εχεις γιατρο αστερι!μου χρωστας τη ζωη σου!χαχαχαχχα"Παγωσα...ημουν πολυ τρομαγμενη για να τον βρισω κ πολυ κουρασμενη για να σκεφτω....κοιμηθηκα...
Επιστροφή στην κορυφή
Liona
Κουδουνίστρα
Κουδουνίστρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 13, 2010 2:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ακολουθησαν κι αλλες τραγικες ατακες αυτου του γιατρου(τυπου:-αντε να βγω στη συνταξη γιατι δε μπορς να βλεπς αλλες γυναικες με αιμα!!) κ οταν τα ειδα ολα στο συνολο τους καταλαβα ποσο "ακαταλληλος"(αλλα επιθετα θελς να χρησιμοποιησω αλλα σεβομαι το χωρο αυτο) για γιατρος ητανε...εμεινα στο νοσοκομειο μια βδομαδα..υπεφερα απ τπον πονο...οσο ποτε στη ζωη μου...κανενα παυσιπονο δε μ επιανε,υποθετο ενεση κλπ κι αυτο το αεριο στον ωμο μου κοβε την αναπνοη κ εσκιζε τη καρδια μου στα 2....ακολουθησε θεραπεια με ενεσεις arvecap..για 6 μηνες νομιζω...και η παλια γνωριμη χρηση αντισυλληπτικων(χροοοοοονια)...τζαμπα τα παιρνα...αλλαξα-εννοειται-γιατρο.Με ρωτησε τι αντισ/κα παιρνω κ οταν του ειπα gynofen πρασινισε!!!ειπε τα χειροτερα κ με ρωτησε ποσο καιρο τ παιρνω κ μεχρι ποτε θ τα παιρνω.-Μεχρι ν αποφασισω οτι θελω να κανω παιδια μου ειπε ο πρ.γιατρος μου!του λεω Φρικαρε!μου σταματησε τα χαπια αμεσως κ ξεκινησαμε αλλα.τα σταματησαμε,πηραμε αλλα,τα ξαναλλαξαμε κλπ κ να υπερηχα,κ να εξετασεις....Μαλιστα.....τα σταματησα απο μονη μου..του το πα τερμα...μαλλον κακο μου κανουν παρα καλο του ειπα...προσπαθησα επισημως για παιδι(κ λεω επισημως γιατι ανεπισημα-στα μικρα διαλειμματα απ τ αντισυλληπτικα προσπαθω απ τα 20!Περασαν επισημα 2,5χρονια χωρις αντισυλληπτικα χωρις εγκυμοσυνη..κ ερχομαστε στο τςρα με το νεο κυκλο εξετασεων,υστεροσαλπιγγογραφια,λαπαροσκοπηση κλπ κλπ κλπ Η ενδομητριωση-οχι οτι ειχε σταματησει απλα "κοιμοτανε" τοσα χρονια..ξαναξυπνησε...και την νιωθω παλι οπως τοτε...ΤΗ ΜΙΣΩ...κι ομως εχω μαθει να ζω μαζι της...ποναω...κουραστηκα...φοβαμαι πια...
Επιστροφή στην κορυφή
rouliw
Φλογέρα
Φλογέρα

Ένταξη: 25 Απρ 2008

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 14, 2010 1:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

κοριτσια καλημερα,
δυστηχως μετα απο την τεταρτη σφαλιαρα που φαγαμε,πηραμε μια ακομη ετσι για να εχουμε.Μετα απο συζητηση που ειχα με τον εξωσωματικο μου, πρεπει να παρω αποφαση αν θα κανω λαπαροσκοπηση η οχι.Γνωμη του ειναι οτι αφου εχω κανει τα παντα και δεν φαινεται καποιο προβλημα, πρεπει να κανω και αυτο το βημα.Εαν θα το κανω τωρα η αν θελω να ξαναπροσπαθησω το Σεπτεμβρη ανευ λαπαροσκοπησης πρεπει να το αποφασισω εγω.Υποψην οτι εχω κανει σαλπιγγογραφια, υστεροσκοπηση, ορμονικους δεικτες και ολα ηταν σουπερ.Επισης, δεν εχω κανενα συμπτωμα που να υποδεικνυει ενδομητριωση, εκτος απο κατι πονακια κατω δεξια κατα διαστηματα τα τελευταια 2 χρονια που απο τον υπερυχο δεν δειχνουν κατι.Ο γιατρος λεει οτι υπαρχει περιπτωση να εχω ενδομητριωση παρολη την ελλειψη συμπτωματων.Δεν ξερω τι να κανω αλλα πριν αποφασισω θελω να μαθω σχετικα με τους κινδυνους μια τετοιας εγχειρησης, το κοστος, τι καλυπτει το ικα, που μπορω να την κανω?Επισης, αν καμια κοπελα ξερει για το Πανεπιστημιακο Λαρισας η Αλεξανδρουπολης γι'αυτο το θεμα η για γιατρο που ειδικευεται στη λαπαροσκοπηση (οπου και να ειναι αυτος).Καθε πληροφορια καλοδεχουμενη!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή
ERI78
Φλογέρα
Φλογέρα

Ένταξη: 22 Ιούλ 2009

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 14, 2010 1:25 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

rouliw έγραψε:
κοριτσια καλημερα,
δυστηχως μετα απο την τεταρτη σφαλιαρα που φαγαμε,πηραμε μια ακομη ετσι για να εχουμε.Μετα απο συζητηση που ειχα με τον εξωσωματικο μου, πρεπει να παρω αποφαση αν θα κανω λαπαροσκοπηση η οχι.Γνωμη του ειναι οτι αφου εχω κανει τα παντα και δεν φαινεται καποιο προβλημα, πρεπει να κανω και αυτο το βημα.Εαν θα το κανω τωρα η αν θελω να ξαναπροσπαθησω το Σεπτεμβρη ανευ λαπαροσκοπησης πρεπει να το αποφασισω εγω.Υποψην οτι εχω κανει σαλπιγγογραφια, υστεροσκοπηση, ορμονικους δεικτες και ολα ηταν σουπερ.Επισης, δεν εχω κανενα συμπτωμα που να υποδεικνυει ενδομητριωση, εκτος απο κατι πονακια κατω δεξια κατα διαστηματα τα τελευταια 2 χρονια που απο τον υπερυχο δεν δειχνουν κατι.Ο γιατρος λεει οτι υπαρχει περιπτωση να εχω ενδομητριωση παρολη την ελλειψη συμπτωματων.Δεν ξερω τι να κανω αλλα πριν αποφασισω θελω να μαθω σχετικα με τους κινδυνους μια τετοιας εγχειρησης, το κοστος, τι καλυπτει το ικα, που μπορω να την κανω?Επισης, αν καμια κοπελα ξερει για το Πανεπιστημιακο Λαρισας η Αλεξανδρουπολης γι'αυτο το θεμα η για γιατρο που ειδικευεται στη λαπαροσκοπηση (οπου και να ειναι αυτος).Καθε πληροφορια καλοδεχουμενη!!!!!

θα φροντισω να μαθω για λαρισα και θα σου στειλω πμ
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Εξωσωματική Αρχική σελίδα -> Υπογονιμότητα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενη
Σελίδα 2 από 3

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης