Εξωσωματική Αρχική σελίδα Εξωσωματική
Εξωσωματική και όχι μόνο

Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   ΕγγραφήΕγγραφή 
 ΠροφίλΠροφίλ   Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

NEWS:
Ξαφνικά, και ινωμύωμα- Βοήθεια!!!

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Εξωσωματική Αρχική σελίδα -> Υπογονιμότητα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
vvirginia
Τύμπανο
Τύμπανο

Ένταξη: 09 Φεβ 2009

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 19, 2009 10:12 pm    Θέμα δημοσίευσης: Ξαφνικά, και ινωμύωμα- Βοήθεια!!! Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κορίτσια, θέλω βοήθεια!!!

Το Φεβρουάριο έκανα υστεροσκόπηση διαγνωστική και ο γιατρός μου είπε όλα καλά, εκτός από ένα ινωμυωματάκι το οποίο δεν ενοχλεί εκεί που είναι και να μην το πειράξω. Ούτε τώρα, ούτε μετά από -πρώτα ο Θεός- γέννα.

Τον ίδιο μήνα πήρα οιστραδιόλη για προετοιμασία ενδομητρίου, με σκοπό να κάνω fet. Τελικά το ενδομήτριο δεν πάχυνε και η προσπάθεια έληξε εκεί. Το ίδιο έγινε και και τον Απρίλιο.

Πήγα σε καινούριο ντοκ προχτες, μου έκανε υπέρηχο και μου είπε ότι έχω ένα ινωμύωμα 2,5 εκατοστών που θέλει αφαίρεση. Ρωτάω τώρα:

1) Υπάρχει περίπτωση ο 2ος γιατρός να είδε καλύτερα, με τον υπέρηχο, από τον πρώτο που μου έκανε υστεροσκόπηση;
2) Μήπως το ινομύωμα "φούσκωσε" από τις ορμόνες που πήρα 2 φορές από την υστεροσκόπηση μέχρι σήμερα;

Ποιόν να πιστέψω; Θέλω να προχωρήσω σε fet ρε γμτ!!! Θέλω να προσπαθήσω. Ήταν ανάγκη να συμβεί ΚΑΙ αυτό; Τι να κάνω; Αφαίρεση; Φοβάμαι... Μια μήτρα έχω που λειτουργεί, να κάνω επέμβαση με κίνδυνο να την τραυματίσω; Βοήθεια, κοριτσάκια μου!!!!!!!
vazel
Βιολί
Βιολί

Ένταξη: 08 Φεβ 2008

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 19, 2009 10:16 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

τι να σου πω ρε κοπελα μου εγω εχω κανει 2 φορες εγχειρηση οινομοιωματος ανοικτη τομη καισαρικη ,,,,τωρα κανω προσπαθειες 4η εξωσωματικη περιμενω αποτελεσμα και μενα με βαλανε στο τρυπακι και τα εβγαλα δεν ξερω τι με περιμενει ακομα ρωτα πως θα στο βγαλουν ?
Βιολί
Βιολί

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 19, 2009 10:20 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

βιργινια πολλες κοπελες εχουν κανει αφαιρεση ιονομοιωματος
και μετα εκαναν παιδακι αν σε προσεξει ο γιατρος δεν εχεις προβλημα στη μητρα
Τύμπανο
Τύμπανο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 19, 2009 10:22 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δε θέλω να ρωτήσω τίποτα. Να με αφήσουν ήσυχη να βάλω τα κατεψυγμένα μου θέλω. Περνάω απίστευτη φάση άρνησης, σα μικρό παιδί κάνω, το ξέρω, αλλά δε θέλω να ανοίξω νέες πληγές, φοβάμαι τόσο πολύ. Γμτ, γιατί το ένα πάνω στο άλλο; πότε θα πάρω ανάσα;
vazel
Βιολί
Βιολί

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 19, 2009 10:24 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ειχες κανει προσπαθεια?
Βιολί
Βιολί

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 19, 2009 10:26 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

αστα σε καταλαβαινω εμενα με εβαλε ο 2ο γιατρος να κανω τη 2η εγχειρηση αλλιωε δεν με αναλαμβανε για εξωσωματικη
και μετα εκανα 3 προσπαθειες σε αυτον αλλα χωρις οργανωση
και εχασα εναν χρονο
Φλογέρα
Φλογέρα

Ένταξη: 02 Μάρ 2008

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 19, 2009 10:42 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

τι τυπου ειναι το ινομυωμα;
εχουμε τα υπορογονια
τα υποβλενογονια
και τα ενδοτοιχωματικα...
παιζει ρολο ο τυπος του
η θεση του
και η αιματωσή του
οχι μονο το μεγεθος...

Η Παρασκευούλα μας
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
αλτι
Φλογέρα
Φλογέρα

Ένταξη: 14 Απρ 2009

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 19, 2009 10:57 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

vvirginia
Δεν ξέρω και πολλά από ινομιώματα αλλά είχε μια φίλη μου δύο (δεν θυμάμαι το μέγεθος τους).
Όταν ξεκίνησε κι εκείνη διαδικασία σπερματέγχυσης ο γιατρός της είχε πει ότι δεν χρειάζεται να τα πειράξουν γιατί ήταν σε σημείο που δεν θα ενοχλούσαν το μωρό.
Και έμεινε έγκυος. Δεν της δημιουργήθηκε κανένα πρόβλημα ούτε στη σπερματέγχυση ούτε κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης.
Νομίζω ότι τελικά παίζει ρόλο και το μέγεθος του ινομιώματος και η θέση που βρίσκεται για να δεις αν πρέπει να αφαιρεθεί ή όχι.
Επιστροφή στην κορυφή
vvirginia
Τύμπανο
Τύμπανο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 19, 2009 11:18 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τι να πω βρε κορίτσια, δεν ξέρω τίποτα. Μου είπε αυτός ο 2ος γιατρός να ξαναπάω την 3η μέρα του κύκλου για υπέρηχο και θα μου πει τότε. Ούτε για θέση, ούτε για είδος μου είπε τίποτε. Βέβαια, η 3η μέρα αυτού του κύκλου πέρασε, αλλά θα υπάρξει ο επόμενος...

Έχω κάνει 2 φορές υστεροσκόπηση διαγνωστική και μία επεμβατική για αφαίρεση πολύποδα. Το ινωμύωμα το εντόπισε και ο πρώτος ντοκ το Φεβρουάριο. Και είπε ότι δεν ενοχλεί. Μα μπορεί από τότε μέχρι σήμερα να άλλαξε θέση; ή να μεγάλωσε τόσο;

Προσπάθειες vazel μου έχω κάνει... ουουουουου!!! 9 ζωή να έχω. Οχτώ χρόνια παλεύω. Ωάρια χάλια, σπέρμα για τα μπάζα, πρόσφατα εντοπίστηκε και θρομβοφυλία. Έχω 4 κατεψυγμένα στον 1ο γιατρό και θέλω να προχωρήσω σε fet. Έλπιζα ότι το πρόβλημα είναι η θρομβοφυλία και τώρα που το βρήκαμε, θα τα καταφέρω. Δεν πρόλαβα να χαρώ όμως, βγήκε το παλιοινομύωμα μες τη μέση.

Α, να προσθέσω ότι τα κατεψυγμένα τα έχω μαζέψει σε φυσικούς και δεν αντέχω να το ξανακάνω. Μετά θα ψάξω για δανεικά. Γι' αυτό πήγα στον 2ο γιατρό. Για να δω τι γίνεται με τα δανεικά. Τι το 'θελα; Μου βρήκε το ινωμύωμα.
vazel
Βιολί
Βιολί

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 19, 2009 11:22 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

δες αν γινεται να κανεις τη μεταφορα τοσα εχεις τραβηξει εαν δεν εμποδιζει να κανεις την προσπαθεια
Βιολί
Βιολί

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 19, 2009 11:24 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ψαξε το πιο πριν ,,,,καλη επιτυχια σου ευχομαι μακρι να κανεις την εμβρυομεταφορα και να αποφυγεις την επεμβαση
Φλογέρα
Φλογέρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 20, 2009 6:10 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

υπερηχο κανεις οποιαδηποτε μερα
δεν χρειαζεται να ειναι 3η...
αν διαβασεις την ιστορια μου και το συστηθειτε θα δεις οτι δυστυχως εχω περασει πολλα
και σχετικα με το θεμα
εβγαλα 2 ενδοτοιχωματικα 10 εκ. και 3 εκ. που ναι μεν δεν εμποδιζαν συλληψη... αλλα
α. δεν ξερουμε πως συμπεριφερονται μεσα στη μητρα (υποκλοπη αιματος)
β. θα μεγαλωναν στην εγκυμοσυνη με ιθανοτητα αποβολης

το 10αρι... ξεκινησε 5 εκ. και σε λιγοτερο από 10 μηνες μετ απο 3 εξωσωματικες με διεγερση εγινε 10!!!!

Η Παρασκευούλα μας
Επιστροφή στην κορυφή
αλτι
Φλογέρα
Φλογέρα

Ένταξη: 14 Απρ 2009

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 20, 2009 8:41 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

vvirginia
Η xck30 έχει δίκιο γιατί και της φίλης μου μεγαλώσανε κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης (υποκλοπή αίματος) απλώς ήταν τυχερή και ήταν σε θέση που δεν ενοχλούσαν, όμως τα παρακολουθούσαν συνέχεια και εκείνη είχε το άγχος μη τυχόν και συμβεί τίποτα, ευτυχώς πήγαν όλα καλά.
Επιστροφή στην κορυφή
foteini
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

Ένταξη: 05 Σεπ 2008

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 20, 2009 8:50 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τώρα που το λέτε..... στον πρώτο υπέρηχο που θα κάνω θα ρωτήσω το γιατρό τι μέγεθος έχει το δικό μου ινομύωμα. Όλοι οι γιατροί που έχω επισκεφθεί ώς τώρα μου έχουν πει ότι είναι μικρό και σε θέση που δεν ενοχλεί για εγκυμοσύνη. Αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς μέγεθος έχει, κι αν τυχόν έχει αυξηθεί το τελευταίο διάστημα.... Rolling Eyes
bratz
Βιολί
Βιολί

Ένταξη: 27 Νοέ 2006
Τόπος: Το μεγάλο λιμάνι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 20, 2009 9:33 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

είναι πάρα πολύ πιθανό το ινομύωμα να μεγάλωσε από την οιστραδιόλη
και ναι μεγαλώνουν και μπορεί και να αλλάξουν και θέση

εγώ είχα ένα 2,5εκ, ενδοτοιχωματικό εφαπτόμενο στο ενδομήτριο. Είχα κάνει υστεροσκόπηση με σκοπό να αφαιρέσει ο γιατρός το κομμάτι που ήταν στο ενδομήτριο αλλά τελικά στην εξέταση φάνηκε πως δεν πείραζε το ενδομήτριο και δεν το πείραξε.
Οταν έμεινα έγκυος όμως και ενώ αυτό ήταν ακόμα στην ίδια θέση και μέγεθος, ξαφνικά μέσα σε 1 εβδομάδα (ίσως και σε 1 νύχτα απλά λέω εβδομάδα που πέρασε ανάμεσα σε υπέρηχους) έγινε 5,5 εκ και βρέθηκε όλο μέσα στο ενδομήτριο.
Το αποτέλεσμα ήταν παλίνδρομη κύηση και φυσικά μετά από αυτό πήγα και το αφαίρεσα ακόμα και αν οι γιατροί μου είπαν πως δεν είναι σίγουρα αυτή η αιτία.

Γενικά οι γιατροί αποφεύγουν να χειρουργούν μικρά ινομυώματα, όμως αν το δικό σου είναι σαν το δικό μου (στο ενδομήτριο έστω και λίγο) από την εμπειρία μου θα σου έλεγα να ξεμπερδεύεις με αυτό.
Επίσης η ιστολογική έλεγε πως ήταν νεκρωμένο (επειδή μεγάλωσε απότομα) οπότε ίσως και να μην ήταν αυτό η αιτία, αλλά δεν ήθελα να το ρισκάρω πάλι.

Καλή επιτυχία!

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
bratz
Βιολί
Βιολί

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 20, 2009 9:42 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

foteini
εσύ μην ανησυχείς
αν είναι μικρό και σε θέση που δεν εμποδίζει δεν το πειράζουν
άλλωστε και εγώ που έκανα την εγχείριση έχω άλλα 2 πολύ μικρά (1 εκ) μέσα στο τοίχωμα τα οποία κανένας γιατρός από όσους ρώτησα (και ρώτησα πολλούς) δεν ήθελε να πειράξει.

Τα ινομυώματα γενικά λένε πως μεγαλώνουν στο 1ο τρίμηνο και μετά μικραίνουν.

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
foteini
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

Ένταξη: 05 Σεπ 2008

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 20, 2009 9:49 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ευχαριστώ Bratz!
vvirginia
Τύμπανο
Τύμπανο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 20, 2009 12:57 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ευχαριστώ που ασχοληθήκατε κοριτσάκια μου με το πρόβλημά μου. Είμαι πολύ μπερδεμένη. Έχετε δίκιο, θα το ψάξω κι άλλο. Ο απλός υπέρηχος θα δείξει άραγε, ή να κανονίσω υστεροσκόπηση;
thinkpositive
Τύμπανο
Τύμπανο

Ένταξη: 13 Μάρ 2007

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 20, 2009 1:01 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

βιργινία να το ψαξεις και αλλο! μηπως να επαιρνες ακομη μια γνωμη;; δεν ρωτάς τον γιατρό νο1?? πώς δεν το ειδε;;
υπαρχει βεβαια και πιθανότητα να μεγάλωσε με τα φάρμακα..

http://www.ivfforums.gr/
Επιστροφή στην κορυφή
vvirginia
Τύμπανο
Τύμπανο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 20, 2009 1:04 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

δεν έχεις άδικο, thinkpositive!!! Πάω να πάρω τηλ για ραντεβού.
Εκκινηση
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

Ένταξη: 10 Ιαν 2009

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 20, 2009 4:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ο αγαπημένος μου γυναικολογος ο Θεος να τον ευλογεί, τολμησε να μου αφαιρεσει ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΙΚΑ το ενδοτοιχωματικό υποβλεννογόνιο ινομυωμα μου, 5 εκ. ακριβώς γιατι δεν ήθελε να κοψει ατοκη μητρα.
Στη διαθεση σου το τηλεφωνο του.
Να σημειώσω οτι ειχα ηδη στο ενεργητικό μου ενα χειρουργειο για τον ιδιο λογο, απο τον απαραδεκτο αλμπάνη (1ο γιατρο), που δεν καταφερε να το αφαιρεσει.
Να σημειώσω επισης, οτι το πρωτο αποτυχημενο λαπαροσκοπικο χειρουργείο απο τον αλμπάνη, εγινε οταν το ινομύωμα μου ηταν 2.5 εκατοστα.

Ο,τι χρειαστεις... ξερεις.
Φλογέρα
Φλογέρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 20, 2009 6:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

αν θα αφαιρεθει κατι υστεροσκοπικα
λαπαροσκοπικα ή
με λαπαρατομια εξαρταται από το ειδος, το μεγεθος και τη θεση του...

το υποβλενογονια βγαινουν υστεροσοπικα (αν ειναι μισχωτα τοτε σιγουρα)
τα ενδοτοιχωματικα και τα υπορογονια κυριως με λαπαροσκοπιση...αρκει να ειναι κατω απο 5 εκ.

αν ειναι μεγαλα τοτε μονο με λαπαροτομια... γιατι δυσκολο θα κοπυν κομματακια για να βγουν απο την τρυπουλα της λαπαροσκοπησης και επισης το γυμνο ματι ενδεικνυται σε τετοιας περιπτωσεις...

αν το ενδοτοιχωματικο... προβαλλει στο ενδομητριο και ειναι και ολιγον υποβλεννογονιο...
ειτε λαπαροσκοπικα, ειτε με ανοικτη εγχειριση (λαπαρατομια)
τομη στην μητρα γινεται αναγκαστικα...

ο δικος μου ο γιατρουλης γνωριζοντας οτι η μητρα μου πρεπει να αγγιχτει με βαμβακι...
και καθως το ινομυωμα ηταν τερατακι... αποφασισε να ανοιξει την κοιλιτσα μου...
να πιασει μητρα στα χερακια του... και απαλα απαλα να βγαλει το τερας... ογκου μεγαλου πορτοκαλιου πια...μετα εκανε σταυροβελονια... και πλαστικη...
το ενδομητριο εμεινε απειραχτο... εκανα 2 υστεροσκοπησεις πριν τις 2 επομενες προσπαθειες και ηταν λειότατο...

ΥΓ. α...και το ινομυωματακι φαινεται πολυ ευκολα με υπερηχο

Η Παρασκευούλα μας
Επιστροφή στην κορυφή
vvirginia
Τύμπανο
Τύμπανο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 20, 2009 10:31 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ευχαριστώ για όλα!!!! Τι υπέροχο που είναι να έχεις ανθρώπους που σε νοιάζονται και θέλουν να βοηθήσουν. Ήδη νιώθω πιο ήρεμη. Από βδομάδα θα δω και τον ντοκ νούμερο 1, να μου πει κι αυτός τη γνώμη του.
bratz
Βιολί
Βιολί

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάϊ 21, 2009 9:08 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εκκινηση
την τομή στην μήτρα δεν την γλίτωσες με την λαπαροσκόπηση. Την τομή στην κοιλιά γλίτωσες.
Καλά, δεν σου εξήγησαν την διαφορά;;;

Επιστροφή στην κορυφή
Εκκινηση
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάϊ 21, 2009 3:29 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ναι το ξερω.
το πηρε απο την εξωτερικη πλευρα (φαινεται και στο dvd).
ασε που τωρα πλεον δεν εχει σημασια, εχουν περασει 3 χρονια.
Επειδη τοτε το ειχαμε βγαλει με την λογική οτι θα συνεχιζαμε με τον πρωην αντρα μου σε εξωσωματική, δεν ηθελε να ειναι πολυ κοντα η επεμβαση με την εγκυμοσύνη. Ηθελε να εχουμε χρονο να επανελθει.
αλλα ειδες τι ωραια ε? δεν ειναι καθολου κοντα... Sad
Τύμπανο
Τύμπανο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάϊ 21, 2009 9:14 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Διάβασα την ιστορία σου Εκκινηση όπως την έγραψες στο πρώτο-πρώτο post σου... Το βασικό είναι ότι δεν είναι ο πρώην σου πλέον κοντά!!! Όλα τα άλλα διορθώνονται.
Εκκινηση
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάϊ 21, 2009 10:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Smile)))))))))
Καλο παιδί ήταν μωρέ vvirginia, για μενα δεν ηταν... Smile
αφου μου εκανε την εξυπηρέτηση κι εφυγε, νερο κι αλατι Smile
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Εξωσωματική Αρχική σελίδα -> Υπογονιμότητα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης