Εξωσωματική Αρχική σελίδα Εξωσωματική
Εξωσωματική και όχι μόνο

Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   ΕγγραφήΕγγραφή 
 ΠροφίλΠροφίλ   Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

NEWS:
ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Εξωσωματική Αρχική σελίδα -> Υπογονιμότητα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
HARIDIMI
Κουδουνίστρα
Κουδουνίστρα

Ένταξη: 30 Ιαν 2009

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 15, 2009 1:57 pm    Θέμα δημοσίευσης: ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΠΗΡΑ ΣΗΜΕΡΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑΣ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΦΥΣ.ΤΙΜΕΣ ΕΚΤΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΜΟΚΥΣΤΕΙΝΗ ΤΙΜΗ:15.4
ΦΥΣ.ΤΙΜΕΣ 4.45-15
ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ? ΛΕΤΕ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΣΕ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟ?
ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΟΙ ΑΥΞΗΜΕΝΕΣ ΤΙΜΕΣ ΤΗΣ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΕΙΨΗ ΦΟΛΛΙΚΟΥ ΟΞΕΟΥΣ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ELENATOM
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

Ένταξη: 18 Ιαν 2008
Τόπος: GERMANY

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 15, 2009 2:01 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

HARIDIMI ΓΕΙΑ ΣΟΥ Very Happy

ΚΑΙ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΟΜΟΚΥΣΤΕΙΝΗ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΗ.
ΘΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΩ ΑΝΟΣΟΛΟΓΟ-ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟ ΣΤΑ ΤΕΛΗ ΤΟΥ ΜΗΝΟΣ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑΚΙΑ Evil or Very Mad

ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΟΤΡΟΠΕΣ ΤΩΝ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ ΚΑΙ ΑΠ'ΟΛΑ ΟΣΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΛΑΜΒΑΝΩ ΦΥΛΛΙΚΟ ΟΞΥ (1 ΧΑΠΑΚΙ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ) ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΕΓΜΑ ΒΙΤΑΜΙΝΩΝ Β Very Happy

ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ
ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΑΣ Very Happy
Πιάνο
Πιάνο

Ένταξη: 19 Οκτ 2008
Τόπος: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 15, 2009 9:49 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

HARIDIMI

Να πας σε εναν αιματολογο
ειναι αρκετα ανεβασμενη η ομοκυστεινη σου
Φλογέρα
Φλογέρα

Ένταξη: 24 Ιαν 2009
Τόπος: ΠΕΙΡΑΙΑΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 15, 2009 11:04 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

HARIDIMI
Καλύτερα να συμβουλευτείς αιματολόγο που ίσως σου δώσει και επιπλέον εξετάσεις για διερεύνηση...
asteri
Πιάνο
Πιάνο

Ένταξη: 11 Απρ 2008

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 16, 2009 10:45 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

HARIDIMI
Μονο ενας αιματολογος μπορει ν αξιολογησει σωστα τα αποτελεσματα των εξετασεων σου και αν χρειαζεται να κανεις κατι παραπανω

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
HARIDIMI
Κουδουνίστρα
Κουδουνίστρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 16, 2009 4:17 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΟΡΙΤΣΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ
ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΕΔΩ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟ ΣΤΗ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ?
ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΦΙΛΙΣΙΝ ΚΑΙ ΜΕΤΦΟΡΜΙΝΗ? Question
Επιστροφή στην κορυφή
Elena_2011
Φλογέρα
Φλογέρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 16, 2009 5:51 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

HARIDIMI
Αιματολόγο στη Θεσσαλονίκη δυστυχώς δεν ξέρω....

filicine και μετφορμίνη (glucoplus) παίρνω... σύμφωνα με την οδηγία γυναικολόγου και ενδοκρινολόγου αντίστοιχα...
ELENATOM
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 16, 2009 6:50 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

HARIDIMI ΣΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑ Π.Μ.
Κουδουνίστρα
Κουδουνίστρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 16, 2009 7:08 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ Laughing
ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟ.
ELENATOM ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΤΟΥ ΦΙΛΙΣΙΝ ΚΑΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΛΛΗΛΕΠΙΔΡΑΣΗ ΜΕ ΤΗ ΜΕΤΦΟΡΜΙΝΗ .
ΕΜΕΝΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΡΩ ΦΙΛΙΣΙΝ.ΤΩΡΑ ΛΕΙΠΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑΤΟΝ ΡΩΤΗΣΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ.
ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΜΑΖΙ Question
Επιστροφή στην κορυφή
ELENATOM
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 16, 2009 8:21 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

HARIDIMI
ΕΓΩ ΠΑΙΡΝΩ ΦΙΛΙΣΙΝ ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΕΓΜΑ ΒΙΤΑΜΙΝΩΝ Β. ΤΟ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ Crying or Very sad
Η ΕΛΕΝΑ2009 ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ

ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΑΝΟΣΟΛΟΓΟ ΕΧΕΙ ΤΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ. ΤΗΝ Κα ΠΑΡΑΠΑΝΗΣΙΟΥ
ΑΠΛΑ ΤΩΡΑ ΔΕ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΟΝ 4ΨΗΦΙΟ ΑΡΙΘΜΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΓΙΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ Rolling Eyes
Φλογέρα
Φλογέρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 16, 2009 10:52 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

HARIDIMI
το filicine ουσιαστικά είναι μια βιταμίνη (φυλλικό οξύ) που υποβοηθά την παραγωγή ερυθρών αιμοσφαιρίων και επομένως στη διατήρηση καλών επιπέδων αιμοσφαιρίνης.... αν κάποιος παίρνει ταυτόχρονα μετφορμίνη υπάρχει πιθανότητα να διαταράσσεται η απορρόφηση και ο μεταβολισμός του φυλλικού οξέος... (αυτά είχα διαβάσει στις συνοδευτικές οδηγίες)

προσωπικό συμπέρασμα: αν κάποιος παίρνει μετφορμίνη επηρεάζεται η επάρκεια του οργανισμού σε φυλλικό οξύ (ερώτηση 1: και του φυσικού που παίρνουμε από τις τροφές ή μόνο του φαρμακευτικού??, ερώτηση 2: μήπως επειδή ακριβώς παίρνουμε μετφορμίνη είναι απαραίτητο να συμπληρώνουμε με φυλλικό οξύ για να έχουμε τις μικρότερες δυνατές απώλειες?? - αυτά πρόκειται να ρωτήσω την επόμενη Παρασκευή έναν γιατρό που δηλώνει φαρμακογενετιστής ... ό,τι μου πει θα σας πω....
Εκκινηση
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

Ένταξη: 10 Ιαν 2009

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 17, 2009 12:27 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φαρμακογενετιστής ειναι και ο Ο.... που μας κανει τη θρομβοφιλία στο Αρεταίειο.
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 17, 2009 12:33 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εμένα μου έκαναν τις εξετάσεις στο Ιπποκράτειο όπου βρέθηκε ανεβασμένη ομοκυστεϊνη και για να διαπιστωθεί εάν έχω θρομβροφιλία έπρεπε να κάνω την εξέταση στο ανοσολογικό τμήμα του Παπαγεωργίου, οπότε η Παραπανήσιου μου έγραψε την εξέταση στο βιβλιάριο και τη θεώρησα στο ταμείο για να την κάνω χωρίς χρήματα και εν τέλει μου ελέγξαν τους τρεις τύπους θρομβοφιλίας και αποδείχθηκα θετική στο MTHFR. Βιταμίνη β και φιλλικό οξύ παίρνω κι εγώ και από την αρχή της περιόδου όταν ετοιμάζομαι για εξωσωματική επίσης παίρνω ηπαρίνες και κορτιζόνη. Την μετφορμίνη δεν την ξέρω.
Επιστροφή στην κορυφή
Εκκινηση
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 17, 2009 12:36 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

το γκλουκοφαζ ειναι ή γκλουκοπλας.
Αυτο το δινουν σε περιπτωση που κανεις την καμπυλη ζαχαρου και ινσουλινης και βρεθεις οτι εχει αντισταση, για να σε ρυθμίσουν.
Τι κανεις τετοια ωρα ορθια φαντασμα?
εγω παω για υπνο τωρα.
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 17, 2009 12:40 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Glucophage λέγεται. Μου φαίνεται ότι έχουν παρόμοια δράση με την μετφορμίνη αφού χρησιμοποιούνται για διαταραχές ζαχάρεως, Σε λίγο θα πάω κι εγώ για ύπνο πιπίνι. Αλήθεια το ξέρεις, αύριο κι οι δυο θα κάνουμε την καμπύλη ζαχάρεως και ινσουλίνης αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως με απροσανοτόλισες πάλι. Εδώ γράφουμε για τη θρομβοφιλία τρελό πιπίνι.
Επιστροφή στην κορυφή
Υπατία
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 17, 2009 12:48 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ELENATOM δεν ξέρω τον τετραψήφιο για το Ιπποκράτειο. Εγώ παίρνω κάθε φορά το 231-850850 και ζητώ ραντεβού με την ανοσολόγο Παραπανήσιου.
Επιστροφή στην κορυφή
ELENATOM
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 17, 2009 11:05 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Υπατία έγραψε:
Εμένα μου έκαναν τις εξετάσεις στο Ιπποκράτειο όπου βρέθηκε ανεβασμένη ομοκυστεϊνη και για να διαπιστωθεί εάν έχω θρομβροφιλία έπρεπε να κάνω την εξέταση στο ανοσολογικό τμήμα του Παπαγεωργίου, οπότε η Παραπανήσιου μου έγραψε την εξέταση στο βιβλιάριο και τη θεώρησα στο ταμείο για να την κάνω χωρίς χρήματα και εν τέλει μου ελέγξαν τους τρεις τύπους θρομβοφιλίας και αποδείχθηκα θετική στο MTHFR. Βιταμίνη β και φιλλικό οξύ παίρνω κι εγώ και από την αρχή της περιόδου όταν ετοιμάζομαι για εξωσωματική επίσης παίρνω ηπαρίνες και κορτιζόνη. Την μετφορμίνη δεν την ξέρω.

ΜΕ ΜΠΕΡΔΕΨΕΣ ΛΙΓΟ ΥΠΑΤΙΑ Rolling Eyes
ΔΗΛΑΔΗ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑΣ ΔΕΝ ΣΤΙΣ ΕΙΧΕ ΗΔΗ ΓΡΑΨΕΙ Η ΑΝΟΣΟΛΟΓΟΣ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ? ΓΙΑΤΙ Σ'ΕΣΤΕΙΛΕ ΣΤΟ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ?? Rolling Eyes
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 17, 2009 12:52 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για να βρούνε τον τύπο της θρομβοφιλίας σε στέλνουν στο Παπαγεωργίου
Επιστροφή στην κορυφή
HARIDIMI
Κουδουνίστρα
Κουδουνίστρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 17, 2009 1:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

elena_2009
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΕΠΙΣΤ
ΗΜΟΝΑ ΓΙΑ ΤΗ ΣΧΕΣΗ FILLICINE -GLUCOPHAGE
EΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΤΟ FILLICINE ΦΟΒΗΘΙΚΑ ΛΙΓΟ ΜΕ ΟΛΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ.
ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑΒΓΑΛΩ ΓΡΑΜΜΗ ΣΤ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΚΑΙ Idea ΕΧΟΥΝ ΣΠΑΣΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑΚΙΑ ΜΟΥ Evil or Very Mad
Επιστροφή στην κορυφή
Elena_2011
Φλογέρα
Φλογέρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 17, 2009 2:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

HARIDIMI έγραψε:
elena_2009
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΕΠΙΣΤ
ΗΜΟΝΑ ΓΙΑ ΤΗ ΣΧΕΣΗ FILLICINE -GLUCOPHAGE
EΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΤΟ FILLICINE ΦΟΒΗΘΙΚΑ ΛΙΓΟ ΜΕ ΟΛΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ.
ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑΒΓΑΛΩ ΓΡΑΜΜΗ ΣΤ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΚΑΙ Idea ΕΧΟΥΝ ΣΠΑΣΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑΚΙΑ ΜΟΥ Evil or Very Mad

την Παρασκευή 24/7 γύρω στις 14:00 θα τον δω... και το ίδιο βράδυ φεύγουμε διακοπές... ελπίζω να προλάβω να γράψω τι μου είπε...

αλλά μήπως να τηλεφωνούσες εσύ πρώτα στον ενδοκρινολόγο σου να ρωτήσεις? το λέω γιατί το fillicine είναι πολύ καλό για την αιμάτωση... μην το στερηθείς τόσες μέρες, ενώ ήδη παίρνεις μετφορμίνη... για να στο δώσει ο γιατρός κάτι θα ξέρει...

σε κάθε περίπτωση θα γράψω την απάντηση...

(ξέχασα να σας πω ότι στις τελευταίες εξετάσεις που έκανα διαπιστώθηκε μια μικρή μείωση της φερριτίνης και του σιδήρου σε σχέση με τις τιμές που είχα την προηγούμενη 5ετία... βέβαια είμαι σε δίαιτα Sad .. δεν το συσχετίζω με τα παραπάνω... απλά το αναφέρω)
ELENATOM
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 18, 2009 12:38 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Υπατία έγραψε:

ΝΑΙ Ε?? Rolling Eyes

ΛΕΣ ΝΑ ΜΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ Η ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΩ? Rolling Eyes
Πιάνο
Πιάνο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 18, 2009 12:46 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ELENATOM έγραψε:
Υπατία έγραψε:

ΝΑΙ Ε?? Rolling Eyes

ΛΕΣ ΝΑ ΜΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ Η ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΩ? Rolling Eyes

θα μπορει καλε Laughing
Κιθάρα
Κιθάρα

Ένταξη: 27 Αύγ 2008

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 18, 2009 5:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εγω παιρνω και filicine και glucophage. Δεν ηξερα οτι εχει παρενεργιες. Τι μπορει να συμβει δλδ? Να τα σταματισω?
Επιστροφή στην κορυφή
HARIDIMI
Κουδουνίστρα
Κουδουνίστρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 18, 2009 7:43 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

illenia
ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ.ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΦΥΛΛΟ ΟΔΗΓΙΩΝ ΤΟΥ ΦΙΛΙΣΙΝ ΓΡΑΦΕΙ -Αλληλεπιδρασεις με αλλα φαρμακα-
Τα ακολουθα φαρμακα προκαλουν διαταραχες στην απορροφηση και το μεταβολισμο του φυλλικου οξεος :Τααπο του στοματος αντισιλληπτικα,τα αντιεπιληπτικα το αντιφυματικο κυκλοσερινη ,το αντιδιαβητικο μετφορμινη{δηλαδη το glucophage}.
AX!!!! AYTO ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΦΙΛΙΣΙΝ.
ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΟΣΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΜΑΖΙ ΚΑΠΟΙΑ ΛΟΓΙΚΗ ΕΞΗΓΗΣΗ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ! ΓΙ ΑΥΤΟ ¨ΘΕΛΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΕΙΔΙΚΟΥ. Wink
Επιστροφή στην κορυφή
ilenia
Κιθάρα
Κιθάρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 19, 2009 1:09 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αφου μας το λενε οι γιατροι, τι να κανουμε? θα το παρουμε. Εμενα o γιατρος το glucophage μου το εδωσε γιατι λεει βοηθαει να κανεις καλυτερα ωαρια και βοηθαει στο αδυνατισμα. Ισχυει βρε κοριτσια? γιατι διαβασα οτι ειναι για διαβητικους, ενω τετοι προβλημα δεν αντιμετοπιζω.
Επιστροφή στην κορυφή
Υπατία
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 19, 2009 6:28 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

magda39 εσένα δεν σε έστειλαν στο Παπαγεωργίου όταν είδαν ότι έχεις αυξημένη ομοκυστείνη;
Επιστροφή στην κορυφή
Εκκινηση
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 19, 2009 9:41 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ilenia έγραψε:
Αφου μας το λενε οι γιατροι, τι να κανουμε? θα το παρουμε. Εμενα o γιατρος το glucophage μου το εδωσε γιατι λεει βοηθαει να κανεις καλυτερα ωαρια και βοηθαει στο αδυνατισμα. Ισχυει βρε κοριτσια? γιατι διαβασα οτι ειναι για διαβητικους, ενω τετοι προβλημα δεν αντιμετοπιζω.

Ενδεχομένως να φοβάται οτι κανεις αντισταση στην ινσουλίνη και σου χαλάει την ποιοτητα, γι αυτο μπορεί να στο εδωσε.
Εκανες καμπύλες ζαχάρου και ινσουλίνης? ή εβγαλε συμπερασματα μονο απο το πακετο της θρομβοφιλίας? (Μπορεί να ειδε αυξημένη τη C πρωτείνη, το ινωδογόνο και την ομοκυστείνη, ειναι κι αυτά σοβαρές ενδειξεις της αντίστασης).
Πιάνο
Πιάνο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 19, 2009 10:30 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Υπατία έγραψε:
magda39 εσένα δεν σε έστειλαν στο Παπαγεωργίου όταν είδαν ότι έχεις αυξημένη ομοκυστείνη;

οχι δεν με εστειλε πουθενα
Κιθάρα
Κιθάρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 19, 2009 11:29 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εκκινηση έγραψε:
ilenia έγραψε:

Ενδεχομένως να φοβάται οτι κανεις αντισταση στην ινσουλίνη και σου χαλάει την ποιοτητα, γι αυτο μπορεί να στο εδωσε.
Εκανες καμπύλες ζαχάρου και ινσουλίνης? ή εβγαλε συμπερασματα μονο απο το πακετο της θρομβοφιλίας? (Μπορεί να ειδε αυξημένη τη C πρωτείνη, το ινωδογόνο και την ομοκυστείνη, ειναι κι αυτά σοβαρές ενδειξεις της αντίστασης).

Λες? η αληθεια ειναι οτι δεν τον ρωτησα. Θα αρχισω την επομενη προσπαθεια απο Σεπτμβριο. Το glucophage μου ειπε να το παιρνω απο τωρα, αλλα δεν ο παιρνω. Λεω να το παρω απο αυγουστο. Κανω βλακεις μαλλον ε? Οταν το παιρνεις δεν κανει να πινεις ποτο ετσι δεν ειναι? Καλοκαιρακι τωρα να μην μπορεις να βγεις εξω να πιεις ενα ποτο?

Λες να πρεπει να το παρω απο πολυ πριν ξεκινησω την επομενη προσπαθεια?
Επιστροφή στην κορυφή
Υπατία
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 19, 2009 11:42 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ilenia να πίνεις 3-4 ποτά τον μήνα. Όχι παραπάνω.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Εξωσωματική Αρχική σελίδα -> Υπογονιμότητα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης