Εξωσωματική Αρχική σελίδα Εξωσωματική
Εξωσωματική και όχι μόνο

Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   ΕγγραφήΕγγραφή 
 ΠροφίλΠροφίλ   Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

NEWS:
DHEA
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Εξωσωματική Αρχική σελίδα -> Υπογονιμότητα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Εκκινηση
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

Ένταξη: 10 Ιαν 2009

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 13, 2009 7:15 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η Fsh μπορει να αλλαζει καθε μήνα η ΑΜΗ εχει πιο μονιμο δεικτη για ενα ορισμενο διαστημα.
Κουδουνίστρα
Κουδουνίστρα

Ένταξη: 20 Ιαν 2010

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 27, 2010 10:13 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κορίτσια γεια σας,χαμένη τον τελευταίο καιρό με τις εξετάσεις αλλά με το μυαλό πάντα εδώ θα ήθελα να σας ρωτήσω για τα αποτελέσματα κάποιων ορμονολογικών εξετάσεων που μεταξύ άλλων έδειξαν ότι η s-dhea κυμαίνεται στα 951,70 με φυσιολογικές τιμές για την ηλικία μου (36 ),1500-3400. Έχω θορυβηθεί αρκετά.Γνωρίζει κάποια τι μπορεί ενδεχομένως να σημαίνει μια τόσο χαμηλή τιμή; Ευχαριστώ πολύ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Εκκινηση
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 27, 2010 8:59 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

βαλε μας τις μονάδες αν θελεις, που μετράει το εργαστήριο.
(πχ. γραφει διπλα μg/ml? γραφει pg/ml?)
Κουδουνίστρα
Κουδουνίστρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 28, 2010 11:42 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βεβαίως εκκίνηση :Δίνει δίπλα φυσιολογικές τιμές ως εξής :
10-19 ετών 600-3000ng/ml
20-45 ετών 1500-3400 ng/ml
>45 ετών 350-2200 ng/ml

Όπως καταλαβαίνεις είμαι αρκετά κάτω από το όριο και ούτε που έχω ιδέα για την ορμόνη αυτή...Σ' ευχαριστώ πάντως
Επιστροφή στην κορυφή
ntskappa
Κουδουνίστρα
Κουδουνίστρα

Ένταξη: 29 Απρ 2010

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 29, 2010 1:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

γεια σας!γραφω για πρώτη φορα.ειμαι 32 ετων ,εκανα ορμονικες των ωοθηκων και ειχα αυτά τα αποτελεσματα
FSH 8,7
LH 12,1
AMH 7,14 με ενδειξη χαμηλη γονιμοτητα
OISTRADIOLH 40

η ΑΜΗ δεν μου αρεσε καθολου,δεν πηγα ακομη στο γιατρο να δειξω τα αποτελεσματα,αλλα φοβαμαι πολύ.εσεις τι λετε που ειστε πιο εμπειρες?
Επιστροφή στην κορυφή
Εκκινηση
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 29, 2010 5:10 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εχω την εντυπωση οτι εισαι πολυκυστικού.
Στο εχει πει ο γιατρος?
Κουδουνίστρα
Κουδουνίστρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 29, 2010 5:38 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εκκινηση έγραψε:
Στο εχει πει ο γιατρος?

Οχι, εχω αλλάξει τρεις γυναικολογους μεχρι σημερα και κανενας δεν μου ειπε για πολυκυστικες.Ο κυκλος μου ειναι σταθερος δεν εχω καποια αξιοσημειωτη αλλαγη,απλα ειχα λιγο αιμα μεσα στον κυκλο, που πρεπει να ειναι απο ενα ινομυωμα που εχω(ετσι μου ειπαν και οι τρεις γυν.)αλλα μου εδωσαν εντελως προληπτικα και ορμονικες εξετασεις.Δηλαδη εγω μπαινω κλιμακτηριο με βαση τα αποτελεσματα ή ειμαι τελειως λάθος?
Επιστροφή στην κορυφή
ntskappa
Κουδουνίστρα
Κουδουνίστρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 29, 2010 5:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ntskappa έγραψε:
Εκκινηση έγραψε:
Στο εχει πει ο γιατρος?

Οχι, εχω αλλάξει τρεις γυναικολογους μεχρι σημερα και κανενας δεν μου ειπε για πολυκυστικες.Ο κυκλος μου ειναι σταθερος δεν εχω καποια αξιοσημειωτη αλλαγη,απλα ειχα λιγο αιμα μεσα στον κυκλο, που πρεπει να ειναι απο ενα ινομυωμα που εχω(ετσι μου ειπαν και οι τρεις γυν.)αλλα μου εδωσαν εντελως προληπτικα και ορμονικες εξετασεις.Δηλαδη εγω μπαινω κλιμακτηριο με βαση τα αποτελεσματα ή ειμαι τελειως λάθος?

Θα ηθελα να ρωτησω και κατι ακομη,το τελευταιο διαστημα ειχα μια ψιλοεξαρση ακμης και επαιρνα σαν συμπληρωμα διατροφης μουρουνελαιο και βιταμινη Ε,μπορει αυτα τα δυο να επηρεασουν τα αποτελεσματα δηλαδη να βγηκαν βελτιωμενα και στην πραγματικοτητα να ειναι χειροτερα?Ευχαριστω εκ των προταιρων και σορρυ για τον καταιγισμο ερωτησεων,(τηλεφωνω στον γιατρο μου και δεν μπορω να τον βρω)
Επιστροφή στην κορυφή
Εκκινηση
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 29, 2010 6:04 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ο λογος της Lh προς την Fsh δειχνει την πιθανοτητα πολυκυστικών,
να μην αναφέρω την εξαρση της ακμής που λες.
Εχεις κανει καμπυλη ζαχάρου και ινσουλίνης?
εκει τι παιζει?
ασε την κλιμακτήριο στην ακρη ... δεν χρειαζεται να στεναχωριομαστε δυο φορες για κατι, μια πριν και μια αν και εφοσον συμβει.
Ποσες μερες ειναι ο κυκλος σου?
Τύμπανο
Τύμπανο

Ένταξη: 09 Φεβ 2009

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 29, 2010 6:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ntskappa συμφωνώ τόοοοοοοοοσο με τηνν Εκκίνηση που δεν φαντάζεσαι!!!
ntskappa
Κουδουνίστρα
Κουδουνίστρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 29, 2010 6:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν εχω κανει καμπυλη ζαχαρου και ινσουλινης.Ο κυκλος μου πάντα κυμαινόταν 24-28 μερες καποιες φορες και 30 τους τελευταιους μηνες ειναι οι εξης ημερ/νιες
28/01/2010
23/02/2010
24/03/2010
19/04/2010
Απλά έχω παρατηρησει ότι τον τελευταίο χρόνο(ισως και λιγο περισσότερο)νιώθω να εχω ωορρυξια περιπου σε μια εβδομαδα από τοτε που τελειωσε η περιοδος μου.Αυτο ειναι ανησυχητικο?
Επιστροφή στην κορυφή
Εκκινηση
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 29, 2010 6:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ποσες μερες κραταει η περιοδος ?
Κουδουνίστρα
Κουδουνίστρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 29, 2010 7:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εκκινηση έγραψε:
ποσες μερες κραταει η περιοδος ?

Τεσσερις μερες την 5η 6η καθαριζω
Επιστροφή στην κορυφή
Εκκινηση
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 29, 2010 7:42 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Aς πουμε λοιπον 5 και 7 μερες που λες οτι περνανε, 12η κανεις ωορρηξία.
Και ειπες οτι ο κυκλος σου ειναι 24-28 ημερες και καμμια φορα 30.
Στις εξετάσεις που θα κανεις βαλε και μια προγεστερονη στην 21η μερα.
Και παρακαλώ την κυρία POLA να ανεβει στο ποντιουμ.
Smile
Πολα, αφιερωμενο Smile
Κουδουνίστρα
Κουδουνίστρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 29, 2010 7:50 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εκκινηση έγραψε:
Aς πουμε λοιπον 5 και 7 μερες που λες οτι περνανε, 12η κανεις ωορρηξία.
Και ειπες οτι ο κυκλος σου ειναι 24-28 ημερες και καμμια φορα 30.
Στις εξετάσεις που θα κανεις βαλε και μια προγεστερονη στην 21η μερα.
Και παρακαλώ την κυρία POLA να ανεβει στο ποντιουμ.
Smile
Πολα, αφιερωμενο Smile

Χιλια ευχαριστω Εκκινηση!
Τωρα μιλησα με τη γραμματεα του γιατρου μου,μου ειπε να περασω να αφησω τις εξετασεις και οταν τις δει θα με παρει αυτος.Ποιος ξερει ποτε θα παρει,ειμαι πολυ αγχωμενη.
Η προγεστερονη να υποθεσω ειναι για κλιμακτηριο?
Επιστροφή στην κορυφή
Εκκινηση
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 29, 2010 8:06 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Νομιζω οτι το λυσαμε αυτο Smile
δεν τιθεται θεμα κλιμακτηρίου σαν πρωτη εικονα μ αυτην την FSH.
Μια σχετικά χαμηλη γονιμότητα δειχνει η ΑΜΗ αλλα συνυπολογιζονται κι αλλα πραγματα πχ. τιμή DHEA_S στον οργανισμο σου και SHBG
Πιο πολυ μου κανεις για πολυκυστικού καποιας μορφης απο το λογο της LH/FSH και την ακμη, οχι το κλασσικο συνδρομο αλλα μικρο/ψευδο/τυπου/πολυκυστικου, παρα για εμμηνοπαυσιακή.
Οταν φυσικα μιλησεις με το γιατρο σου, διανυκτερευουμε για να μαθουμε.
Smile
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 29, 2010 8:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μιράντα έγραψε:
10-19 ετών 600-3000ng/ml
>45 ετών 350-2200 ng/ml

Όπως καταλαβαίνεις είμαι αρκετά κάτω από το όριο και ούτε που έχω ιδέα για την ορμόνη αυτή...Σ' ευχαριστώ πάντως

Δεν εισαι και δραματικα κατω Μιραντα...
Συζητησε με το γιατρο σου το ενδεχομενο της λήψης του DHEA-S σαν συμπληρωμα.
Κουδουνίστρα
Κουδουνίστρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 29, 2010 11:34 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

[quote="Εκκινηση"]
Μιράντα έγραψε:
10-19 ετών 600-3000ng/ml
>45 ετών 350-2200 ng/ml

Δεν εισαι και δραματικα κατω Μιραντα...
Συζητησε με το γιατρο σου το ενδεχομενο της λήψης του DHEA-S σαν συμπληρωμα.[/quote

Το ίδιο φαίνεται να υποστηρίζει και ο γιατρός πως δεν είμαι δραματικά κάτω...Σας θαυμάζω στο φόρουμ,δίνετε πολλές χρήσιμες πληροφορίες...Καλή επιτυχία σε όλες μας...
Επιστροφή στην κορυφή
ntskappa
Κουδουνίστρα
Κουδουνίστρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 30, 2010 11:37 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μίλησα χθες κατα τα μεσανυχτα με το γιατρο, εκεινος ακομη ιατρειο εκανε. Μου ειπε να μην ανησυχω για τις ορμονες μου και ηταν ευχαριστημενος που η FSH επεσε σε σχεση με τις εξετασεις που ειχα κανει περσι.Μου ειπε οτι θα παρακολουθουμε τα ινομυωματα και τις ορμονες και δεν υπαρχει λογος ανησυχιας.Δεν ειπε τιποτα για κλιμακτηριο ουτε για πολυκυστικες,βεβαια μιλησαμε απο το τηλεφωνο 2-3 λεπτα,αλλα αν ηταν κατι θα μου ελεγε για επιπλεον εξετασεις φανταζομαι.
Ευχαριστω και παλι για τη στηριξη και τις πολυτιμες απαντησεις!
Επιστροφή στην κορυφή
Εκκινηση
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 01, 2010 1:44 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ntskappa

Σε περιπτωση που θα θελήσεις να κανεις ενα πληρες πακετο εξετάσεων για να μπορεσετε να βγάλετε ενα συμπερασμα εφ οσον σου παραχωρήσει ενα αξιοπρεπες ραντεβου στο ιατρειο του, θα προτεινα τα εξής.

- Καμπύλη ζαχάρου και ινσουλίνης σε 6 χρονους 0,30,60,90,120,180
- Pcr περιοδου για μικρόβια (πακετο : χλαμυδια, μυκοπλασμα, ουρεοπλασμα) για αρχή και μετα αιματος ή / και pcr για EBV, HSV, CMV.
- Το πλήρες πακετο θρομβοφιλιας σε γνωστο δημοσιο νοσοκομειο της Αθήνας (σου δινουμε στοιχεία οποτε θελεις).
- παρε μια γνωμη ενος εξωσωματικου (οχι απλου γυναικολογου) να ξεκαθαρίσει το θεμα των πολυκυστικων (γιατι αν επρεπε να πονταρω τις οικονομιες μου σε κατι, θα ηταν οτι εχεις καποιο ειδος του συνδρομου).
- Επι δυο ή τρεις μήνες παρακολουθησε τις ορμονες σου ως κατωθι :
fsh/lh/e2
επίσης κανε shbg, dhea-s και μια προλακτινη να υπαρχουν καθως και τον ελεγχο προγεστερονης την 21η μερα.
- Επιβεβαιωσε με καποιον γιατρο της εμπιστοσύνης σου τη θεση των ινομυωμάτων οσον αφορα στην εγκυμοσύνη (που βρισκονται δηλαδή, κι αν θα ενοχλουν το κυημα).
- Αν δεν εχεις κανει σαλπιγγογραφια, θα πρεπε.
- Εξετάστε το σπερμα με σπερμοδιαγραμμα, καλλιεργεια.
- Πληρη ελεγχο του θυρεοειδους : Tsh/t3/t4 και Αντισωματα και υπερηχο

Μην με παρεξηγεις για το θαρρος που παιρνω να υποδεικνυω, αλλα εμεις τα καναμε αφου ειχαμε πληρωσει με δακρυα και χρηματα την αδιαφορια των γιατρων μας και ετσι τα μαθαμε.
Ας φανει η εμπειρια μας χρήσιμη σ εσενα.
Φλογέρα
Φλογέρα

Ένταξη: 03 Φεβ 2009
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 01, 2010 12:23 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εκκινηση έγραψε:

Σε περιπτωση που θα θελήσεις να κανεις ενα πληρες πακετο εξετάσεων για να μπορεσετε να βγάλετε ενα συμπερασμα εφ οσον σου παραχωρήσει ενα αξιοπρεπες ραντεβου στο ιατρειο του, θα προτεινα τα εξής.

- Καμπύλη ζαχάρου και ινσουλίνης σε 6 χρονους 0,30,60,90,120,180
- Pcr περιοδου για μικρόβια (πακετο : χλαμυδια, μυκοπλασμα, ουρεοπλασμα) για αρχή και μετα αιματος ή / και pcr για EBV, HSV, CMV.
- Το πλήρες πακετο θρομβοφιλιας σε γνωστο δημοσιο νοσοκομειο της Αθήνας (σου δινουμε στοιχεία οποτε θελεις).
- παρε μια γνωμη ενος εξωσωματικου (οχι απλου γυναικολογου) να ξεκαθαρίσει το θεμα των πολυκυστικων (γιατι αν επρεπε να πονταρω τις οικονομιες μου σε κατι, θα ηταν οτι εχεις καποιο ειδος του συνδρομου).
- Επι δυο ή τρεις μήνες παρακολουθησε τις ορμονες σου ως κατωθι :
fsh/lh/e2
επίσης κανε shbg, dhea-s και μια προλακτινη να υπαρχουν καθως και τον ελεγχο προγεστερονης την 21η μερα.
- Επιβεβαιωσε με καποιον γιατρο της εμπιστοσύνης σου τη θεση των ινομυωμάτων οσον αφορα στην εγκυμοσύνη (που βρισκονται δηλαδή, κι αν θα ενοχλουν το κυημα).
- Αν δεν εχεις κανει σαλπιγγογραφια, θα πρεπε.
- Εξετάστε το σπερμα με σπερμοδιαγραμμα, καλλιεργεια.
- Πληρη ελεγχο του θυρεοειδους : Tsh/t3/t4 και Αντισωματα και υπερηχο

Μην με παρεξηγεις για το θαρρος που παιρνω να υποδεικνυω, αλλα εμεις τα καναμε αφου ειχαμε πληρωσει με δακρυα και χρηματα την αδιαφορια των γιατρων μας και ετσι τα μαθαμε.
Ας φανει η εμπειρια μας χρήσιμη σ εσενα.

Αφ' ενός η εμπειρία σας είναι πολύτιμη, αφ' ετέρου το γεγονός ότι τη μοιράζεστε είναι πολύ σημαντικό.
Να προσθέσω μια ερώτηση στα παραπάνω?
Ο έλεγχος προγεστερόνης μπορεί να γίνει μία φορά σε ένα κύκλο την 21η μερα,
ή πρέπει να γίνει στην αρχή του κύκλου και μετά να κάνουμε επανέλεγχο την 21η μερα?
Επιστροφή στην κορυφή
Εκκινηση
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 01, 2010 8:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

οσο περισσοτερο ξερεις τι σου γινεται σε συγκεκριμενες μερες του κυκλου (πχ. και 2η και 21η) τοσο το καλυτερο.
Κουδουνίστρα
Κουδουνίστρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 02, 2010 3:42 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εκκινηση έγραψε:
οσο περισσοτερο ξερεις τι σου γινεται σε συγκεκριμενες μερες του κυκλου (πχ. και 2η και 21η) τοσο το καλυτερο.

Ευχαριστω Εκκινηση!Εχεις δικιο, καλο ειναι να μην επαναπαυόμαστε.Ο γιατρος μου αυτη τη στιγμη θεωρείται ο καλυτερος γυν.στη Θεσσαλονικη τον εμπιστευομαι,αλλα σαφως δεν ειναι και θεος. Σε ιατρικα θεματα θεωρω οτι το καλυτερο ειναι να συζητας και με αλλα ατομα και να μαθαινεις.Το ενα ινομυωμα θα πρεπει να αφαιρεθει πριν την εγκυμοσυνη οπωσδηποτε, εξαλλου μου αλλαζει θεση στο ενδομητριο.
Επιστροφή στην κορυφή
EFITHANOS
Βιολί
Βιολί

Ένταξη: 18 Ιούλ 2008
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 03, 2010 7:43 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Απλά να συμπληρώσω ότι τον έλεγχο προγεστερονης τον κάνουμε 7 ημερες μετα την ωορρηξία δηλ την 21η μερα κάνουν γυναικες που εχουν κύκλο 28 ημερων. Γυναικες που εχουν κύκλο 26 ημερων ο έλεγχος γίνεται τη 19η μερα, για κυκλο 30 ημερων την 23η μερα κυκλου κοκ.
Κιθάρα
Κιθάρα

Ένταξη: 24 Οκτ 2010

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 28, 2010 11:44 am    Θέμα δημοσίευσης: κοριτσια βοηθεια! Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κοριτσια βοηθεια! Ειμαι σχετικα καινουρια στο φορουμ.

Στις εξωσωματικες που εκανα ειχα σχετικα μικρη ανταποκριση. Τα περισσοτερα ωοθηλακια ηταν 7 και τα λιγοτερα 3. Αρχισα να διαβαζω και να μαθαινω απο εσας για την dhea και αποφασισα να ρωτησω στο κεντρο που πηγαινω. Ο γιατρος που με παρακολουθει ειναι διευθυντης της κλινικης και πολυασχολος και δεν τον βρισκω συχνα. Ετσι αυτες τις μερες που πηγαινα για υπερηχο για φυσικο κυκλο, ρωτησα εναν αλλο γιατρο που μου εκανε τον υπερηχο και μου ειπε οτι δεν το δουλευουν στο κεντρο και οτι δεν εχει ενθαρυντικα αποτελεσματα απο γυναικες που τα δοκιμασαν. Σημερα πηγα για ωοληψια και ρωτησα τον γιατρο που μου την εκανε και μου ειπε να τα παρεις, αν τα βρεις απο Αμερικη, 50 mg δυο φορες τη μερα , δηλ. 100mg συνολο τη μερα, και οταν τον ρωτησα αν χρειαζονται καποιες εξετασεις πριν, μου ειπε:- οχι τιποτα, μπορεις να τα παρεις κι απο σημερα. Σκεφτομαι να παρω και τον ιδιο τον γιατρο μου αυριο τηλ και να τον ρωτησω. Εσεις που τα πηρατε πειτε μου σας παρακαλω, χρειαζονται εξετασεις? Και τι πρεπει να προσεξω. Σας ευχαριστω.
Επιστροφή στην κορυφή
Εκκινηση
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 29, 2010 4:25 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: κοριτσια βοηθεια! Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

tzianna έγραψε:
Κοριτσια βοηθεια! Ειμαι σχετικα καινουρια στο φορουμ.

Στις εξωσωματικες που εκανα ειχα σχετικα μικρη ανταποκριση. Τα περισσοτερα ωοθηλακια ηταν 7 και τα λιγοτερα 3. Αρχισα να διαβαζω και να μαθαινω απο εσας για την dhea και αποφασισα να ρωτησω στο κεντρο που πηγαινω. Ο γιατρος που με παρακολουθει ειναι διευθυντης της κλινικης και πολυασχολος και δεν τον βρισκω συχνα. Ετσι αυτες τις μερες που πηγαινα για υπερηχο για φυσικο κυκλο, ρωτησα εναν αλλο γιατρο που μου εκανε τον υπερηχο και μου ειπε οτι δεν το δουλευουν στο κεντρο και οτι δεν εχει ενθαρυντικα αποτελεσματα απο γυναικες που τα δοκιμασαν. Σημερα πηγα για ωοληψια και ρωτησα τον γιατρο που μου την εκανε και μου ειπε να τα παρεις, αν τα βρεις απο Αμερικη, 50 mg δυο φορες τη μερα , δηλ. 100mg συνολο τη μερα, και οταν τον ρωτησα αν χρειαζονται καποιες εξετασεις πριν, μου ειπε:- οχι τιποτα, μπορεις να τα παρεις κι απο σημερα. Σκεφτομαι να παρω και τον ιδιο τον γιατρο μου αυριο τηλ και να τον ρωτησω. Εσεις που τα πηρατε πειτε μου σας παρακαλω, χρειαζονται εξετασεις? Και τι πρεπει να προσεξω. Σας ευχαριστω.

Μετα λοιπον απο αυτην την εξαιρετικα σαφη και εμπεριστατωμενη επιστημονική απαντηση που πηρες απο το γιατρο, να σου παραθεσω και την αποψη μου της ιδ. υπαλληλου αφου διευκρινήσουμε τι ειναι το συμπληρωμα.
Το συμπληρωμα πες του να μαθαινει ειναι η θειικη διυδροεπανδροστερονη (με χαρακτηριστική κατάληξη -ονη στα ελληνικά δηλώνονται οι ορμονες), και ως γνωστόν δεν παιζουμε με ορμονες για κανενα λογο.
Το συμπληρωμα υπαρχει και στον οργανισμο μας, ειναι ανδρογονο ή αν θελεις προ-ανδρογονο, το εχουμε και εμεις οι γυναικες.

Θα πρεπει λοιπον να κανεις τις κατωθι εξετάσεις :
- DHEA-S του δικου σου οργανισμου ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΤΙ ΑΛΛΟ.
αν δεν δεις που βρισκεσαι, πως θα παρεις συμπληρωμα?
Ειναι σα να εχεις ζαχαρο, να μην το ξερεις και πριν στο μετρήσουν να σου δινουν γλυκοζη.
Υπαρχουν γυναικες (υποφαινομενη), που εχουν ψηλο DHEA-S στον οργανισμο τους αρα δεν μπορουν να παρουν.
(βλ. αντιστοιχία Οβελίξ και μαγικου φιλτρου).
- Ελεγξε επισης και την SHBG σου.
- Επισης ΕΝΔΕΛΕΧΗ ελεγχο των ανδρογονων σου (Τεστοστερονες, ανδροστ/ονες τα παντα).
- Εαν αποφασίσεις να το παρεις (γιατι οπως βλέπω λογω γνωσης του γιατρου θα αυτοπαρακολουθείσαι), θα πρεπει να ελεγχεις τα ως ανω καθε μήνα (μη σου πω καθε 20 μερες).
- Το συμπληρωμα δεν ειναι ραβδι. Υπαρχουν γυναικες που τις πηγε, υπαρχουν γυναικες που δεν τις πήγε, υπαρχουν γυναικες που τους ανεβασε τοσο τα ανδρογονα ωστε τους εκοψε την περιοδο, υπαρχουν γυναικες που ειχαν πολυ χαμηλο δικο τους DHEA-S στον οργανισμο και τις βοηθησε αργοτερα πολυ περισσοτερο αγωγή με συκλακουρ (οιστρογονα) παρα με το συμπληρωμα, υπαρχουν γυναικες που το πήραν με ικανοποιητικο δικο τους DHEA-S και δεν επρεπε, υπαρχουν γυναικες που τις ανακουφισε απο τα συμπτώματα της κλιμακτηριου και εν κατακλείδι καθε μια ειναι διαφορετικη.
Δεν εχω διαβάσει την ιστορία σου να ξερω για ποιο λογο ακριβώς μπήκες στο χορο των εξωσω, θα ηθελα να την δω (σε περιπτωση που την εχεις ηδη γραψει εδω, βαλε μου το λινκ και απλα θα παραδεχτώ οτι δεν ειμαι και πρωτης αντιλήψεως).

Για ο,τι αλλο χρειαστεις και μπορουμε να βοηθήσουμε, ευχαρίστως.
Κιθάρα
Κιθάρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Οκτ 30, 2010 11:21 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εκινηση σε ευχαριστω για την απαντηση. Επειδη δεν ξερω να γραψω το λινκ (δεν ξερω τι σημαινει) αντεγραψα την ιστορια μου απο το ¨κλιμακτηριος εμηνοπαυση¨ και την κανω επικοληση παρακατω:

(Κοριτσια γεια σας! ειμαι νεο μελος στο φορουμ. ειμαι 33 χρονων με 2 αποτυχημενες σπερματεγχυσεις και με 4 αποτυχημενες εξωσωματικες , η μια σε φυσικο κυκλο.Αρχικα το προβλημα ηταν του αντρα μου , ποσοτητα και ποιοτητα αρκετα χαμηλη. Οι ορμονικες εξετασεις που εκανα δυο φορες μεσα στον τελευταιο χρονο εδειξαν fsh 7,0 Lh 5,5 (την πρωτη φορα)-5,8(την δευτερη φορα) και Ε 27,0 -36. Ομως δεν εχω καλη ανταποκριση στα φαρμακα. Στις σπερματεγχυσεις επαιρνα αλτερμον 4 ενεσεις των 75 και κλομιφεν και ειχα 5 ωαρια και μου ειχαν πει οτι ηταν μια χαρα. Αμεσως μετα εκανα εξωσωματικη σε βραχυ πρωτοκλολο με 250 μοναδες γκοναλ , 3 ωοθηλακια , 2 καλα ωαρια. Στην επομενη 300 μοναδες γκοναλ μακρυ πρωτοκολο 7 ωοθηλακια ,5 ωαρια καλης ποιτητας , δυο εμβρυα μεταφερθηκαν, δυστυχως εξωμητριο. Το καλοκαιρι που μας περασε μαζεψα ωαρια ιουνιο και Ιουλιο απο φ.κ. και τα κρατησα στην καταψυξη καναμε διεγερση τον Σεπτεμβρη , μακρυ πρωτοκολο 375 μοναδες γκοναλ, 4 ωοθηλακια, 3 καλα ωαρια, 1 γονιμοποιηθηκε, ξεπαγωσαμε και τα δυο επο την καταψυξη αλλα στην εμβρυομεταφορα ηταν μονο 1 αριστο εμβρυο 4 ημερων αλλα δυστηχως το αποταλεσμα αρνητικο.

Συγνωμη που σας κουραζω αλλα σας τα λεω αναλυτικα γιατι εσεις ξερετε πολλα και ισως μπορειτε να με βοηθησετε με τις γνωσεις σας. Το κεντρο που παω θεωρηται ενα απο τα καλυτερα. Τωρα ειμαι σε διαδικασια υπερηχων για φ.κ ωστε να μαζεψουμε τα ωαρια μεχρι τον Δεκεμβριο και τον Ιανουαριο να κανουμε παλι διεγερση με βραχυ πρωτοκολο.

Ο γιατρος λεει οτι ειμαστε ατυχοι και οτι δεν εχω καλη ανταποκριση στα φαρμακα. Δεν μου ζητησε αλλο ελεγχο ποιο ειδικο. Τον ρωτησα για την dhea και μου ειπε οτι δεν την θεωρει αξιοπιστη και δεν την δουλευει. Και επειδη ειναι μεγαλο ονομα και οπως ξερετε αυτοι οι γιατροι δεν εχουν χρονο για να ασχοληθουν οσο χρειαζεται με την καθε περιπτωση , απευθηνομαι σε σας κοριτσια. Ξερετε καποιον καλο ενδοκρινιλογο με ειδικοτητα στην υπογονιμοτητα? )

Αυτη ειναι η ιστορια μου. Θα σου γραψω τι εγινε τις τελευταιες μερες. Εκανα ωοληψια σε φ.κ πριν δυο μερες και πηγε καλα και το βαλαμε στην καταψυξη. Εχθες με πηρε ο γιατρος ακι μου εδωσε οδηγειες για τον Νοεμβρη (τελευταια εξωσωματικη με φαρμακα εκανα τον Σεπτεμβρη). Μου ειπε να παρω βραχυ πρωτοκολο με 450 μοναδες αλτερμον. Εγω εχω δυο θεματακια. Το ενα ειναι οτι τον Δεκεμβρη παντρευομαι και δεν μπορω να μεινω ξαπλα δυο βδομαδες. Αν αποτυχω θα ειμαι πτωμα ψυχολογικα και δεν θα ευχαριστηθω ουτε τον γαμο μου. Το αλλο ειναι οτι φοβαμαι να παρω φαρμακα τοσο συντομα. Οι ωοθηκες μου φαινονται ηδη κουρασμενες, φοβαμαι οτι αν τις πιεσω κιαλλο , θα τις αποτελειωσω... Confused Confused
Σχετικα με το Dhea ποια μερα του κυκλου κανω την εξεταση? Ποιο αποτελεσμα δειχνει οτι μπορω να παρω? Και απο ποια μερα του κυκλου μπορω να το παρω?
Επιστροφή στην κορυφή
be happy
Τύμπανο
Τύμπανο

Ένταξη: 27 Νοέ 2006
Τόπος: Οπου φυσάει ο άνεμος πάω..ειμαι καλάμι γέρνω δε σπάω ..οπου φυσάει ο άνεμος γινομαι άνεμος........

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Οκτ 30, 2010 3:04 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

tziannaπρωτα απο όλα καλως ηρθες στην παρεα μας ...
όπως διαβαζω τα παραπανω που εγραψες νομιζω ότι πολυ συντομα θα τα καταφερεις , αφου εμεινες μια φορα εγκυος θα τα ξανακαταφερεις και τοτε όλα θα πανε καλα .
το πότε όμως θα κανεις προσπαθεια θα το αποφασισεις εσυ και όχι ο γιατρος σου .
Νομιζω ότι εχεις πιεσει αρκετα τον εαυτο σου και το σωμα σου ,γι αυτο το καλυτερο θα ηταν να ξεκουραστεις μερικους μηνες να απολαυσεις τον γαμο σου ,τον αντρα σου το σπιτι σου ,να χαλαρωσεις, να γεμισεις θετικη ενεργεια και μετα να ξεκινησεις με το καλο.
δυο τρεις μηνες πανω κατω δεν αλλαζουν κατι απλως θα ειναι αλλο ζωδιο το μωρο Wink Wink
και όλο αυτο το καιρο μπορεις να βοηθεισεις τον οργανισμο σου με καλη διατροφη , βιταμινες κλπ

Εμενα δεν μου φαινετε παντως και τοσο χαλια η ανταποκριση 5 και 3 ωαρια ειναι μια χαρα δεν καταλαβαινω γιατι ταλεπωρεισε και με φυσικους συγχρονως ? δεν γινοταν να κανεις ενα φυσικο και στον δευτερο τον Ιουλιο να κανεις τη μεταφορα ωστε να μη χρειαστει να βαλεις στην καταψυξη και τα δυο?

βαλτα στην ακρη όλα τωρα και ασχολησου με τον γαμο σου!!!!
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Οκτ 30, 2010 9:29 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

tzianna έγραψε:
Εκινηση σε ευχαριστω για την απαντηση. Επειδη δεν ξερω να γραψω το λινκ (δεν ξερω τι σημαινει) αντεγραψα την ιστορια μου απο το ¨κλιμακτηριος εμηνοπαυση¨ και την κανω επικοληση παρακατω:

(Κοριτσια γεια σας! ειμαι νεο μελος στο φορουμ. ειμαι 33 χρονων με 2 αποτυχημενες σπερματεγχυσεις και με 4 αποτυχημενες εξωσωματικες , η μια σε φυσικο κυκλο.Αρχικα το προβλημα ηταν του αντρα μου , ποσοτητα και ποιοτητα αρκετα χαμηλη. Οι ορμονικες εξετασεις που εκανα δυο φορες μεσα στον τελευταιο χρονο εδειξαν fsh 7,0 Lh 5,5 (την πρωτη φορα)-5,8(την δευτερη φορα) και Ε 27,0 -36. Ομως δεν εχω καλη ανταποκριση στα φαρμακα. Στις σπερματεγχυσεις επαιρνα αλτερμον 4 ενεσεις των 75 και κλομιφεν και ειχα 5 ωαρια και μου ειχαν πει οτι ηταν μια χαρα. Αμεσως μετα εκανα εξωσωματικη σε βραχυ πρωτοκλολο με 250 μοναδες γκοναλ , 3 ωοθηλακια , 2 καλα ωαρια. Στην επομενη 300 μοναδες γκοναλ μακρυ πρωτοκολο 7 ωοθηλακια ,5 ωαρια καλης ποιτητας , δυο εμβρυα μεταφερθηκαν, δυστυχως εξωμητριο. Το καλοκαιρι που μας περασε μαζεψα ωαρια ιουνιο και Ιουλιο απο φ.κ. και τα κρατησα στην καταψυξη καναμε διεγερση τον Σεπτεμβρη , μακρυ πρωτοκολο 375 μοναδες γκοναλ, 4 ωοθηλακια, 3 καλα ωαρια, 1 γονιμοποιηθηκε, ξεπαγωσαμε και τα δυο επο την καταψυξη αλλα στην εμβρυομεταφορα ηταν μονο 1 αριστο εμβρυο 4 ημερων αλλα δυστηχως το αποταλεσμα αρνητικο.

Συγνωμη που σας κουραζω αλλα σας τα λεω αναλυτικα γιατι εσεις ξερετε πολλα και ισως μπορειτε να με βοηθησετε με τις γνωσεις σας. Το κεντρο που παω θεωρηται ενα απο τα καλυτερα. Τωρα ειμαι σε διαδικασια υπερηχων για φ.κ ωστε να μαζεψουμε τα ωαρια μεχρι τον Δεκεμβριο και τον Ιανουαριο να κανουμε παλι διεγερση με βραχυ πρωτοκολο.

Ο γιατρος λεει οτι ειμαστε ατυχοι και οτι δεν εχω καλη ανταποκριση στα φαρμακα. Δεν μου ζητησε αλλο ελεγχο ποιο ειδικο. Τον ρωτησα για την dhea και μου ειπε οτι δεν την θεωρει αξιοπιστη και δεν την δουλευει. Και επειδη ειναι μεγαλο ονομα και οπως ξερετε αυτοι οι γιατροι δεν εχουν χρονο για να ασχοληθουν οσο χρειαζεται με την καθε περιπτωση , απευθηνομαι σε σας κοριτσια. Ξερετε καποιον καλο ενδοκρινιλογο με ειδικοτητα στην υπογονιμοτητα? )

Αυτη ειναι η ιστορια μου. Θα σου γραψω τι εγινε τις τελευταιες μερες. Εκανα ωοληψια σε φ.κ πριν δυο μερες και πηγε καλα και το βαλαμε στην καταψυξη. Εχθες με πηρε ο γιατρος ακι μου εδωσε οδηγειες για τον Νοεμβρη (τελευταια εξωσωματικη με φαρμακα εκανα τον Σεπτεμβρη). Μου ειπε να παρω βραχυ πρωτοκολο με 450 μοναδες αλτερμον. Εγω εχω δυο θεματακια. Το ενα ειναι οτι τον Δεκεμβρη παντρευομαι και δεν μπορω να μεινω ξαπλα δυο βδομαδες. Αν αποτυχω θα ειμαι πτωμα ψυχολογικα και δεν θα ευχαριστηθω ουτε τον γαμο μου. Το αλλο ειναι οτι φοβαμαι να παρω φαρμακα τοσο συντομα. Οι ωοθηκες μου φαινονται ηδη κουρασμενες, φοβαμαι οτι αν τις πιεσω κιαλλο , θα τις αποτελειωσω... Confused Confused
Σχετικα με το Dhea ποια μερα του κυκλου κανω την εξεταση? Ποιο αποτελεσμα δειχνει οτι μπορω να παρω? Και απο ποια μερα του κυκλου μπορω να το παρω?

Εγω την ειχα κανει 2η μερα μαζι με τις ορμονικες αλλα δεν επηρρεαζεται απο την ημερα.
Δε θα σου δωσω τις τιμές, θα περιμενω να μας γραψεις την τιμη σου και οπωσδήποτε τις φυσ. τιμες που δινει το εργαστηριο γιατι ποικιλλει η μοναδα μετρησης.
Οποτε οταν θα εχεις τα αποτελεσματα θα τα δουμε και τα κοριτσια που το εχουν παρει, θα σου πουν ποτε το ξεκίνησαν εκεινες.
Εμενα παντως δεν μου φαινονται λιγα τα ωάρια που κανεις με τις μονάδες που παιρνεις, επισης, διευκρινησε μου κατι : οταν λες φυσικους, ειναι τελειως φυσικοι ή τροποποιημενοι (με λιγες μονάδες)?
Κιθάρα
Κιθάρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 31, 2010 11:30 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

be happy έγραψε:

Εμενα δεν μου φαινετε παντως και τοσο χαλια η ανταποκριση 5 και 3 ωαρια ειναι μια χαρα δεν καταλαβαινω γιατι ταλεπωρεισε και με φυσικους συγχρονως ? δεν γινοταν να κανεις ενα φυσικο και στον δευτερο τον Ιουλιο να κανεις τη μεταφορα ωστε να μη χρειαστει να βαλεις στην καταψυξη και τα δυο?

be happy ευχαριστω για τις συμβουλες σου!
Φ.κ. κανω μηπως και καταφερω ποτε να εχω δυο με τρια γερα εμβρυα κι ετσι να αυξηθουν οι πιθανοτητες. Τον Ιουλιο ενας γιατρος απο το κεντρο μου εδωσε κλομιφεν κι αντι για ενα ,ειχα δυο ωαρια αλλα το δευτερο ηταν ανωριμο, και παρολο που το ενδομητριο ηταν αξιολογο ο γιατρος μου ειπε οτι το φαρμακο αυτο ειναι αντιοιστρογονο και δεν θα εχουμε πολλες πιθανοτητες. Υστερα μου αποκαλυψε οτι σε καθε εμβρυομεταφορα , ασχετος αν ειναι απο φυσικο ή απο κυκλο με φαρμακα , παιρνει 3800 οποτε κανω οτι μπορω να αυξησω τις πιθανοτητες γιατι το ποσο ειναι δυσβασταχτο Exclamation
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Εξωσωματική Αρχική σελίδα -> Υπογονιμότητα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενη
Σελίδα 4 από 5

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης