Εξωσωματική Αρχική σελίδα Εξωσωματική
Εξωσωματική και όχι μόνο

Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   ΕγγραφήΕγγραφή 
 ΠροφίλΠροφίλ   Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

NEWS:
υψηλη β-HCG στο Papp-a

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Εξωσωματική Αρχική σελίδα -> Εξετάσεις - Αποτελέσματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
eliplat
Κουδουνίστρα
Κουδουνίστρα

Ένταξη: 01 Μάρ 2007
Τόπος: Λάρισα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 26, 2010 9:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: υψηλη β-HCG στο Papp-a Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θελω τι βοηθειά σας. Η αυχενική ειναι 1.8 και η papp-a 1.00. Βγήκε υψηλή η ελεύθερη χοριακή 3.9 και οι πιθανότητες για σύνδρομο down είναι 1:555 (για την ηλικιά μου 35 χρ είναι 1:370)
Υπάρχει κάποια που να της συνέβει...Απαντήστε μου σας παρακαλώ γιατί ανησυχώ πάρα πολύ...Δεν μπορώ να κάνω λήψη τροφοβλάστης γιατί παίρνω innoxep και εχω κάνει ήδη 3 αποβολές.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
evi27
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 16, 2010 9:22 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κοριτσάκι μου,εμείς μιλήσαμε κι αλλού...Βλέπω ότι η pappa σου είναι ακριβώς στο φυσιολογικό όριο.Πρέπει να ρωτήσεις τον γιατρό σου αν μπορεί να σε επηρέασαν τα φάρμακα που πήρες πριν την ωοληψία,γιατί εδώ που τα λέμε πχ η pregnyl είναι χοριακή.Η αυχενική σου είναι φυσιολογική και δεν εμπνέει ανησυχία.Επειδή εκείνη την περίοδο που αντιμετώπισα τον ίδιο φόβο διάβασα δεκάδες άρθρα βρήκα τα εξής:
1.τα παιδάκια με σύνδρομο ντάουν είχαν τιμές του τύπου 2 ΜοΜ ελεύθερη χοριακή και γύρω στο 0,2-0,5 ΜοΜ pappa.Σπανίως είχαν τόσο υψηλή χοριακή της τάξεως του 3-4 ΜοΜ.Κι ακόμη όταν είχα τόσο υψηλή χοριακή,είχαν κάτω του 1 pappa.
2.Επιπλέον,υπάρχουν πάρα πολλές έρευνες που δείχνουν ότι όταν η γυναίκα παράγει πολλή ελεύθερη χοριακή φτιάχνει από τη φύση της μεγάλους πλακούντες (τεράστιους τους λέει χαρακτηριστικά).Ξέρω περίπου 5 περιπτώσεις γυναικών που είχαν 3 εγκυμοσύνες και στις 3 τους εγκυμοσύνες είχαν υψηλή ελεύθερη χοριακή γιατί έτσι λειτουργείο ο οργανισμός τους.
Τώρα,επειδή σε καταλαβαίνω γιατί κι εγώ κάνω ενέσεις clexane.Νομίζω ότι μπορείς να περιμένεις μέχρι τη β επιπέδου κι αν έχεις τόση αγωνία νομίζω ότι μπορείς να κόψεις την ένεση για μια μέρα και να κάνεις αμνιοπαρακέντηση.Και μετά να συνεχίσεις κανονικά.
Το σημαντικότερο όμως είναι να το συζητήσεις με τον γιατρό σου!!!Εύχομαι να πάνε όλα καλά!!!
Επιστροφή στην κορυφή
evi27
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάϊ 20, 2010 8:22 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τελικά βρήκες άκρη με τις εξετάσεις σου,κοριτσάκι μου??Θα κάνεις αμνιοπαρακέντηση??
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Εξωσωματική Αρχική σελίδα -> Εξετάσεις - Αποτελέσματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης