Εξωσωματική Αρχική σελίδα Εξωσωματική
Εξωσωματική και όχι μόνο

Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   ΕγγραφήΕγγραφή 
 ΠροφίλΠροφίλ   Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

NEWS:
ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ!
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Εξωσωματική Αρχική σελίδα -> Υπογονιμότητα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Χαμογελω
Φλογέρα
Φλογέρα

Ένταξη: 12 Απρ 2010

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 02, 2010 6:54 pm    Θέμα δημοσίευσης: ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ! Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το θεμα οτι ειμαι τριψηφια στα κιλα ειναι γνωστο!θελω ομως ρε κοριτσια να ρωτησω...με τοσα κιλα μπορει να πετυχει μια εξωσωματικη?μια φιλη μου που ειναι νοσοκομα μου ειπε οτι στις παχουλες...για να μην πω χοντρες Laughing ...δυσκολευονται να παρουν τα ωαρια γιατι ειναι ευκολο να σπασουν.Και ρωταω...δεν υπαρχει τροπος να μην σπασουν?και αυτα τα ριμαδια τα κιλα δεν φευγουν με τιποτα!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
dolfin
Κιθάρα
Κιθάρα

Ένταξη: 11 Αύγ 2008
Τόπος: ATHENS

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 05, 2010 5:42 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

θεωρητικα τα πολλα κιλα δημιουργουν προβλημα.παντως φιλη μου με πολλα καλα εκανε διδυμα με εξωσωματικη.κι εμενα αυτη μου εδωσε ελπιδες.
Χαμογελω
Φλογέρα
Φλογέρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 05, 2010 7:31 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Με εχει παρει απο κατω και ακομα δεν εχω ξεκινησει καμια προσπαθεια..κανω οτι μπορω απο εξετασεις αλλα δεν μπορω να χασω κιλα!παιρνω και γλουκοφαζ αλλα μαλλον ειναι μικρη η δοση για τα κιλα μου!στεναχωριεμαι οταν σκεφτομαι οτι μπορει να αποτυχω λογω κιλων!την Παρασκευη θα δω τον γιατρο μου και θα τον ρωτησω στα ισια...να ξεκινησω με αυτα τα κιλα η οχι?
Επιστροφή στην κορυφή
Εκκινηση
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

Ένταξη: 10 Ιαν 2009

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 05, 2010 10:08 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ποσο γκλουκο παιρνεις Χαμογελο?
Φλογέρα
Φλογέρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 07, 2010 11:16 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Που χαθηκατε βρε κοριτσια?Εκκινηση παιρνω 850 γλουκο πρωι και βραδυ.
Επιστροφή στην κορυφή
Εκκινηση
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

Ένταξη: 10 Ιαν 2009

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 07, 2010 8:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ειναι λιγο το γκλουκο αν εισαι 3ψηφια
ξαναπες του το.
Φλογέρα
Φλογέρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 07, 2010 8:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ε μααα!το καταλαβα και ας ειμαι ασχετη!αφου κατεβηκα σε γραμμαρια μονο! Wink
Επιστροφή στην κορυφή
ritaf
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

Ένταξη: 11 Αύγ 2009
Τόπος: Ιωάννινα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 08, 2010 10:08 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Χαμογελω
εκτος απο το γλουκο κανεις και διατροφη?
γιατι απλα παιρνοντας το δεν κανει τιποτα αν δεν εχεις διατροφη και δεν περπατας

οσο αφορα τα κιλα και την εξωσωματικη εμενα ο γιατρος μου με τρομοκρατησε
μεχρι να κατεβω σε διψηφιο ουτε καν συζητουσε την προσπαθεια
το ιδιο και η ενδοκρινολογος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Χαμογελω
Φλογέρα
Φλογέρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 08, 2010 10:29 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Nαι γενικα προσεχω.Μην φανταστεις τρελα πραγματα αλλα και γι΄αυτα που κανω ηταν πολυ λιγη η μειωση γι΄αυτο θεωρω οτι ειναι πολυ λιγο το γκλουκο που παιρνω.

Εγω δεν δεχομαι οτι δεν μπορει καποια να κανει εξωσωματικη και με 100 κιλα.Δηλαδη αν παει 99 ειναι οκ?σιγα την διαφορα.Πιστευω ειναι θεμα γιατρου.Φυσικα παιζουν ρολο στο θεμα των εξετασεων,ορμονολογικες κτλ.Μηπως γι΄αυτο σε φοβησαν?
Επιστροφή στην κορυφή
ritaf
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 08, 2010 12:44 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Χαμογελω
δεν εννοει τετοια διαφορα απο τα 100 στα 99
αλλα απο τα 120 στα 100 ή απο τα 100 στα 90ή 80
που ειναι μεγαλη διαφορα

επισης οταν λεω διατροφη εννοω μηδεν εως ελαχιστα να τρως υδατανθρακες ακομα και καλους (πχ φρουτα και λαχανικα)
Επιστροφή στην κορυφή
Χαμογελω
Φλογέρα
Φλογέρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 08, 2010 2:20 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παντως και 100 θεωρω οτι δεν ειναι τοσο προβλημα αν ειναι καλες οι εξετασεις των ορμονων κτλ.Μπορει καποια με 100 κιλα να εχει πιο καλη υγεια απο μια με 90 η 80.Αυτο που ξερω σιγουρα ειναι οτι στις παχουλες δυσκολευονται να κανουν την ωοληψια γιατι μπορει να σπασουν ευκολα τα ωαρια.Θα σας εχω αυριο νεοτερα πανω στο θεμα του παχους γιατι το πρωι θα δω τον γιατρο μου.

Εμεις προσπαθουμε να κανουμε την ισογλυκαιμικη διατροφη.Με λιγα λογια να μην τρωμε οτιδηποτε ασπρο (ζαχαρη,αλευρι,αλατι),προσπαθω μια φορα την εβδομαδα ζυμαρικα και πολυ πρωτεινη με σαλατες.Τα φρουτα ελευθερα εκτος απο αυτα που εχουν πολυ ζαχαρη.Ειναι διατροφη για διαβητικους αυτη.
Γιατι λες οτι δεν πρεπει να τρωμε ακομη και καλους υδατανθρακες φρουτα και λαχανικα?πρωτη φορα το ακουω.

Εγω τωρα το καλοκαιρι τρωω και το παγωτακι μου φυσικα!δεν μπορω ρε κοριτσια!εγκτατεια για το ενα εγκρατεια για το αλλοοοο...ειπαμε!
Επιστροφή στην κορυφή
ritaf
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 10, 2010 8:41 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

για να ξεκαθαρισουμε κατι
εγω εχω αντισταση στην ινσουλινη και μαλιστα καραμπινατο μεταβολικο συνδρομο
αυτο σημαινει οτι δεν μεταβολιζω κανεναν υδατανθρακα ειτε καλο ειτε κακο
βλεπεις ο οργανισμος δεν μπορει να ξεχωρισει ποιος υδατανθρακας ειναι καλος και ποιος κακος

για αυτο παιρνω και το γλουκοπλας

οσο για την διατροφη
ακολουθω αυτην την θεραπεια περιπου 6 μηνες τωρα
στην αρχη που ημουν πιο πορωμενη και δεν ξεφευγα καθολου
με ενα χαπι μονο την ημερα τα κιλα φευγανε νερακι (περιοδος προσαρμογης)

εγω παρατηρησα επισης οτι οταν δεν αντεχα αλλο και εκανα ατασθαλιες δεν εχανα (με 2 χαπια την ημερα) αλλα απλα παραμενα σταθερη στα κιλα μου ή εχανα κατι ψιλα

οσο αφορα λοιπον τις παχουλες
αυτο που επιβαρυνει την κατασταση ανεξαρτητα των καλων ορμονων ειναι η ποιοτητα των ωαριων που δυστυχως δεν φαινεται απο καμια εξεταση και η πιθανοτητα να εμφανισεις ζαχαρωδη διαβητη σε μεγαλο ποσοστο σε περιπτωση εγκυμοσυνης
λαμβανοντας υποψην και το γεγονος οτι στις εξωσωματικες πολλες εγκυμοσυνες ειναι πολυδιμες οποτε καταλαβαινεις

επομενως οι γιατροι δεν σκεφτονται μονο το τωρα αλλα και το μετα

τελος τωρα που επεσα στα κιλα
η ιδια προσπαθεια που εκανα τον οκτωμβριο και μου φανταζε βουνο τωρα που ξαναμπηκα σε προσπαθεια ειναι καλυτερα (το σωμα μου αντιδρα καλυτερα)

αυτο που πιστευω εγω ειναι οτι οταν βαζουμε τον οργανισμο μας σε τετοιο ζορι για να κανουμε ενα παιδι , τον φορτωνουμε με τοσα φαρμακα και δεν υπολογιζω το ποσο ψυχοφθορο ειναι
το να κανουμε κατι με το βαρος μας ειναι το λιγοτερο

οταν μου ελεγαν οτι με αυτα τα κιλα δεν πρεπει να μπω σε προσπαθεια και με εβαλαν σε ολο αυτο
ελεγα αυτα ακριβως που λες και εσυ και ενιωθα αδικημενη και κλπ
τωρα ομως 10 μηνες μετα
υστερα απο απιστευτες εξετασεις , στερησεις και απιστευτο διαβασμα
καταλαβαινω οτι αυτοι ειχαν δικιο και οχι εγω
οσο σκληρο και να σου φαινεται δεν ηθελα απλα να παραδεκτω τα αυτονοητα και κρυβομουν πισω απο δικαιολογιες

σορρυ για το μεγαλο ποστ και ισως για το καπως υφος μου (οι ορμονες βλεπεις ) και ελπιζω να καταλαβεις οτι θελω να βοηθησω γιατι εκει που εισαι ημουνα και θα ηθελα εδω που ειμαι πολυ να ερθεις
φιλια πολλα
Επιστροφή στην κορυφή
dolfin
Κιθάρα
Κιθάρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 10, 2010 12:22 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ποσα κιλα εχεις χασει;
ritaf
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 10, 2010 1:39 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

dolfin
συνολικα 27 απο 20 νοεμβριου
ειναι περιπου 2.5 με 3 κιλα το μηνα
μπορει στο μηνα να μην ειναι μεγαλη απωλεια αλλα στο συνολο ειναι καλα
αν ημουν πιο συνεπης θα ηταν περισσοτερα
αλλα δεν πειραζει ευχαριστημενη ειμαι
θελω ακομα 20 και θα ειμαι οκ
Επιστροφή στην κορυφή
Χαμογελω
Φλογέρα
Φλογέρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 10, 2010 5:59 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καταρχην συγχαρητηρια για τον αγωνα σου!πραγματικα σε θαυμαζω.Μην φοβασαι δεν θεωρω οτι εχεις υφος ουτε με ενοχλουν αυτα που συζηταμε.Εξαλου γι΄αυτο ρωταω καποια πραγματα για να μαθαινω.Το ξερω οτι η απωλεια κιλων ετσι κι αλλιως βοηθαει στην ψυχολογια..και χωρις εξωσωματικη.Απλα πραγματικα μου φαινεται κουφο η επιτυχια μιας εξωσωματικης να εξαρταται απο αυτο.Ακομη το πιστευω οτι αν οι ορμονολογικες εξετασεις ειναι καλες δεν παιζουν ρολο τα κιλα.Ο κινδυνος για ζαχαρο εγκυμοσυνης ετσι κι αλλιως υπαρχει και 90 να φτασω.
Εχθες γεννησε η ξαδελφη μου και ημουν ολη μερα στην κλινικη μαζι της.Η διπλανη κοπελα ειχε ζαχαρο εγκυμοσυνης (και στις δυο γεννες της) και ηταν πολυ πιο αδυνατη απο εμενα.
Επισκεφτηκα και τον γυναικολογο μου και τον ρωτησα για τα κιλα και την ωοληψια.Μου ειπε δεν υπαρχει τετοιο προβλημα οπως και γενικα με την εξωσωματικη.Μου ειπε βεβαια οτι καλο ειναι μεχρι τον Οκτωμβριο που σκεφτομαι να κανω την προσπαθεια να προσπαθησω να χασω καποια κιλα αλλα οχι οτι αν δεν πας τουλαχιστον 100 θα αποτυχουμε!ξαναλεω βεβαια οτι αυτα μου τα ειπε για το δικο μου προφιλ.Εμας το μεγαλο προβλημα ειναι του αντρα μου.
Επιστροφή στην κορυφή
ritaf
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 10, 2010 8:15 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Χαμογελω
σε εμας το προβλημα ειναι οτι εχασα τις σαλπιγγες μου στα δεκαεννια απο ενα χειρουργειο που κοντεψε να μου κοστισει την ζωη μου
οι ορμονες μου τελειες
η ανταποκριση μου στα φααρμακα εξαιρετικη
και οτι εβγαλα γονιμοποιηθηκε
αυτα στα λεω γιατι εκανα ακριβως την ιδια ερωτηση στον 1ο γιατρο μου με σενα
κατα λεξη μπορω να σου πω
και μου ειπε ακριβως αυτα που σου ειπε και σενα

δεν θα ηθελες να ξερεις τι ανακαλυψα μετα
δεν μπορεις να φανταστεις σε κινδυνο εβαλε την ζωη μου
εκ των υστερων φανηκε οτι ημουν τυχερη που τη γλυτωσα

και με αυτη την εμπειρια σου λεω οτι δεν επρεπε να με βαλει με τοσα κιλα σε προσπαθεια
εγω το διαπιστωσα με πολυ πονο

τελος θα σου πω οτι ενας ανθρωπος με τριψηφιο αριθμο κιλων δεν ειναι παχουλος ειναι παχυσαρκος και η παχυσαρκια εχει αιτια γιατι ειναι αρρωστια
αρα λογικα να το παρεις πρωτα δεν πρεπει να βρουμε την αιτια?
να την θεραπευσουμε οσο μπορουμε (δεν ειπαμε να γινουμε και μοντελα)
πως ξερει οτι η προσπαθεια δεν θα σου κανει ζημια αφου δεν ξερεις τι προκαλει την αρρωστια σου

και παλι ζητω συγνωμη αν ειμαι απολυτη ή σκληρη
αλλα τα περασα και δεν θελω κανενας να τα περασει αν μπορω να τον βοηθησω εστω με μια κουβεντα να τα γλιτωσει
φιλια πολλα
Επιστροφή στην κορυφή
Χαμογελω
Φλογέρα
Φλογέρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 10, 2010 8:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα με ενδιεφερε να μου πεις τι κινδυνο αντιμετωπισες αν δεν βαριεσαι.Αν δεν θελεις δημοσια στειλε πμ.Σ΄ευχαριστω.
Επιστροφή στην κορυφή
ritaf
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 10, 2010 9:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Χαμογελω
δεν εχω προβλημα να το πω δημοσια
αλλωστε τα εχω ξαναγραψει
εν ολιγεις εμενα ολο αυτο με το βαρος προερχεται καταρχην απο υπερεκριση κορτιζονη στα επινεφριδια τα οποια χτυπησαν το παγκρεας και απεκτησα το μεταβολικο συνδρομο

οταν με εβαλε σε προσπαθεια χωρις να μπει σε καμια ανυσηχια γιατι ειχα τοσα κιλα τα φαρμακα ενεργοποιησαν ενα ογκο που υπηρχε στα επινεφριδια απο την υπεκρισης κορτιζονη με αποτελεσμα να ακουμπησω σε ενα αλλο συνδρομο που λεγεται κουσινγκ ( και ειναι ανιατο και θεραπευεται μονο με εγχειρηση στο εγκεφαλο ) και απο ενα πολυ χαλαρο καρκινο των επινεφριδιων

ολα αυτα θα μπορουσε να τα γλιτωσει αν κοιταγε απλα σωστα τις εξετασεις μου και δεν βιαζοταν να με βαλει σε προσπαθεια γιατι ημουν απλα μια ευκολη περιπτωση

και δεν θεωρουσε οτι ειμαι ενα πειραματοζωο

αυτα βεβαια ολα ειναι μια ειδικη περιπτωση
δεν θελω ουτε να σε τρομαξω ουτε να σε πανικοβαλλω
αλλα
μια συμβουλη θα σου δωσω
ψαξτο
οσο μπορεις
να εισαι σιγουρη για αυτα που σου λενε
δεν ξερω ποια προσπαθεια σου θα ειναι αυτη τον οκτωμβριο
αλλα ψαξτο
Επιστροφή στην κορυφή
Χαμογελω
Φλογέρα
Φλογέρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 11, 2010 4:57 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βασικα με αυτα που μου εγραψες θα πρεπει να κανω και εναν υπερηχο επινεφριδιων μαλλον.Ο αντρας μου εβγαλε εναν ογκο 15 εκ. απο το ενα επινεφριδιο τον προηγουμενο μηνα.
Τι αλλες εξετασεις να κανω?
Εσενα ποιος σου ελεγε να μην κανεις προσπαθειες με τοσα κιλα?ηταν γιατρος αυτος που το ελεγε?
Εγω εχω καποια αντισταση στην ινσουλινη και μου εδωσε γλουκο ο ενδοκρινολογος αναπαραγωγης.
Επιστροφή στην κορυφή
ritaf
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 12, 2010 7:19 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Χαμογελω
πριν απο την προσπαθεια μου το ειπε μια μικροβιολογος που βρηκε την shbg στα ταρταρα 4 μηνες πριν την προσπαθεια
οταν ρωτησα τον 1ο μου γιατρο τι σημαινει αυτο μου ειπε
μην αγχωνεσαι τιποτα δεν ειναι

αφου εκανα την 1η εξωσωματικη και μετα αρχισα να το ψαχνω
σε οσους γιατρους πηγα μου ελεγαν ανεξαρτητα αν τους ρωταγα ή οχι οτι δεν επρεπε να με βαλει σε προσπαθεια με τοσα κιλα
ο πρωτος γιατρος που ειπε να βρω καταρχην εναν καλο ενδοκρινολογο και να ψαξω το συνδρομο των πολυκυστικων (για το οποιο δεν ειχα κανενα συπτωμα υπερηχογραφικα αλλα ημουν μια κλινικη εικονα ολοκληρη) ηταν ο γιατρος στο αρεταιιο που πηγα για τισ εξετασεις στην θρομβοφιλια

βεβαια ειχα ηδη κανει ολες τισ απαραιτητες εξετασεις
τις βρηκα απο το φορουμ και το ιντερνετ

μεχρι που εφτασα στην ενδοκρινολογο μου η οποια σχεδον απο την πορτα καταλαβε τι τρεχει και μου ειπε καταλεξη "αν δεν πεσουν τα κιλα και δεν ανεβει καπως η ορμονη, προσπαθεια δεν μπαινεις , ξεχνα το "

και τελευταιος ο νεος εξωσωματικος
οταν μου το ειπε δεν ξερεις τι του εσυρα
(απο μεσα μου και σπιτι μου βεβαια ) αλλα ξαναλεω εχει δικιο

για να ερθουμε σε σενα
καταρχην τον ογκο στα επινεφριδια εγω τον βρηκα κατα τυχη
δημιουργηθηκε καθαρα απο πολυ εντονο και μεγαλο σε διαρκεια στρες
οταν σου τα εγραψα σου ειπα να μην πανικοβληθεις
ο καθενας ειναι μια ειδικη περιπτωση
επειδη εχουμε κιλα δεν σημαινει οτι εχουμε και τα ιδια προβληματα

επισης εγω δεν ξερω ποσα κιλα εισαι
αυτα τα κιλα μπορει απλα να στα δημιουργει η αντισταση
που ειναι παρα πολυ πιθανο
Επιστροφή στην κορυφή
EFITHANOS
Βιολί
Βιολί

Ένταξη: 18 Ιούλ 2008
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 12, 2010 7:24 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ritaf έγραψε:
Χαμογελω
πριν απο την προσπαθεια μου το ειπε μια μικροβιολογος που βρηκε την shbg στα ταρταρα 4 μηνες πριν την προσπαθεια
οταν ρωτησα τον 1ο μου γιατρο τι σημαινει αυτο μου ειπε
μην αγχωνεσαι τιποτα δεν ειναι

αφου εκανα την 1η εξωσωματικη και μετα αρχισα να το ψαχνω
σε οσους γιατρους πηγα μου ελεγαν ανεξαρτητα αν τους ρωταγα ή οχι οτι δεν επρεπε να με βαλει σε προσπαθεια με τοσα κιλα
ο πρωτος γιατρος που ειπε να βρω καταρχην εναν καλο ενδοκρινολογο και να ψαξω το συνδρομο των πολυκυστικων (για το οποιο δεν ειχα κανενα συπτωμα υπερηχογραφικα αλλα ημουν μια κλινικη εικονα ολοκληρη) ηταν ο γιατρος στο αρεταιιο που πηγα για τισ εξετασεις στην θρομβοφιλια

βεβαια ειχα ηδη κανει ολες τισ απαραιτητες εξετασεις
τις βρηκα απο το φορουμ και το ιντερνετ

μεχρι που εφτασα στην ενδοκρινολογο μου η οποια σχεδον απο την πορτα καταλαβε τι τρεχει και μου ειπε καταλεξη "αν δεν πεσουν τα κιλα και δεν ανεβει καπως η ορμονη, προσπαθεια δεν μπαινεις , ξεχνα το "

και τελευταιος ο νεος εξωσωματικος
οταν μου το ειπε δεν ξερεις τι του εσυρα
(απο μεσα μου και σπιτι μου βεβαια ) αλλα ξαναλεω εχει δικιο

για να ερθουμε σε σενα
καταρχην τον ογκο στα επινεφριδια εγω τον βρηκα κατα τυχη
δημιουργηθηκε καθαρα απο πολυ εντονο και μεγαλο σε διαρκεια στρες
οταν σου τα εγραψα σου ειπα να μην πανικοβληθεις
ο καθενας ειναι μια ειδικη περιπτωση
επειδη εχουμε κιλα δεν σημαινει οτι εχουμε και τα ιδια προβληματα

επισης εγω δεν ξερω ποσα κιλα εισαι
αυτα τα κιλα μπορει απλα να στα δημιουργει η αντισταση
που ειναι παρα πολυ πιθανο

ή η αντισταση στην ινσουλινη να δημιουργηθηκε απο τα κιλά.....
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 12, 2010 10:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

EFITHANOS
εχεις απολυτο δικιο
Επιστροφή στην κορυφή
be happy
Τύμπανο
Τύμπανο

Ένταξη: 27 Νοέ 2006
Τόπος: Οπου φυσάει ο άνεμος πάω..ειμαι καλάμι γέρνω δε σπάω ..οπου φυσάει ο άνεμος γινομαι άνεμος........

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 16, 2010 12:18 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λοιπον εγω θα σας δωσω μια αλλη διασταση στο θεμα...πως το εζησα και πως το ζω...
Εν συντομια...
Ειχα αρκετα κιλα ..πριν ξεκινησω τις προσπάθειες πριν 6 χρονια περιπου εκανα μια καλη προσπαθεια και εχασα γυρω στα 25 κιλα..
Ξεκινησαμε ....εκανα 4 προσπαθειες αποτυχαν με αποτελεσμα να ειμαι χαλια ψυχολογικα και να ξαναπερνω σιγα σιγα όλα τα κιλα
Σταματαω για ενα χρονο και το ξαναπαιρνω αποφαση και χανω 10 κιλα,
Κανω την 5η πετυχαινει !!!!! σε όλη την εγκμοσύνη προσεχα παρα παρα πολυ,
δεν ερωγα αλμυρα , δεν επινα αναψυκτικα , εν ετρωγα γλυκα , το τελευταιο γευμα μου ήταν περιπου στις 8., και παρολο αυτα πηρα 10 κιλα περιπου.
Γεννησα πρωορα κυνδυνεψα και εγώ και το παιδι , καποιοι μου ειπαν ότι ισως επαιξαν ρολο και τα κιλά ,
ο βασικος λογος ηταν ότι ταλαιπωρηθηκα σε ένα ταξιδι που έκανα για να παω κοντα στους δικους μου να γεννησω εκει.
Διστυχως όσα κιλα έχασα με το που γεννησα τα ξαναπηρα ...
Αυτο με στεναχωρει παρα παρα πολυ τωρα πια και ξερεις γιατι?
Γιατι εχω γινει δυσκινητη , θελω να παιξω με τον μικρο και δεν το κανω με άνεση , θελω να παω θαλασσα και δεν νιωθω ανετα , παω όμως γιατι δεν πρεπει να στερησω απο το παιδι τα μπανια του,
πλεον η καθημερινοτητα εχει πολλαπλασιες απαιτησεις και εγω κουραζομαι ποιο ευκολα,
ειναι θεματα καθημερινα απλα που παλια δεν τα καταλαβαινα και τοσο.
Που θελω να καταληξω ,λεμε θα κανω προσπαθεια για να κανω παιδι ,
συνηθως ειμαστε τοσο αποροφημενες με τη διδικασια των εξωσωματικων που καποια πολυ σημαντικά πραγματα δεν μας απασχολουν και δεν τα σκεφτομαστε ,λεμε ''έλα μωρε να πετυχει και θα βρω τροπο να κανω κατι και γι αυτό''
Δεν ειναι ετσι !!! Δεν αρκει μονο να φερουμε εναν ανθρωπο στον κοσμο ,πρεπει να του δημιουργησουμε και τις καταληλες συνθηκες , να ειμαστε υγειεις ψυχικα και σωματικά για να μπορεσουμε να ανταπεξελθουμε στις απαιτησεις του , που πιστεψε με απο όταν γεννηθει ειναι παρα παρα πολλες .
Πρεπει να εχουμε την υγεια μας για να μπορουμε να προσεχουμε το παιδι , να του παρεχουμε ασφάλεια, και χαρά να παμε στην παιδικη χαρά και να παιξουμε μαζι του , να τρεξουμε να καθισουμε στο χωμα μαζι του ,
να το έχουμε με τις ωρες αγγαλια όταν θα ειναι αρρωστο και τα χερια μας θα πονανε απο το βαρος ,
να το κραταμε απο τα χερακια για να περπατησει και η μεση μας να διαμαρτηρεται εντονα
Να ειματε καλα ψυχολογικα για να μεγαλωσουμε ενα ισορροπημενο παιδι
Ολα αυτα τα γραφω για να τα συνειδητοποιησω και εγω ,γιατι θελω να κανω το ομορφοτερο δωρο στο μωρό μου ένα αδερφακι , μα πρν απο αυτο μαλλον πως πρεπει να κανω ενα δωρο στον εαυτό μου και στο μωρό μου , την υγεια μου.......
Τύμπανο
Τύμπανο

Τόπος: Οπου φυσάει ο άνεμος πάω..ειμαι καλάμι γέρνω δε σπάω ..οπου φυσάει ο άνεμος γινομαι άνεμος........

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 16, 2010 12:25 am    Θέμα δημοσίευσης: Re: ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ! Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Χαμογελω έγραψε:
Το θεμα οτι ειμαι τριψηφια στα κιλα ειναι γνωστο!θελω ομως ρε κοριτσια να ρωτησω...με τοσα κιλα μπορει να πετυχει μια εξωσωματικη?

Ναι λοιπόν μπορει να πετυχει μια εξωσωμ με πολλα κιλά , το θεμα ειναι αμα πετυχει τι κανεις ? τοτε αρχιζουν τα δυσκολα....
Φλογέρα
Φλογέρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 16, 2010 9:12 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εχεις δικιο σε ολα αυτα που λες αλλα ευτυχως δεν εχω φτασει ακομη σε αυτη την κατασταση.Παντα οταν εβλεπα οτι αρχιζει να ποναει η μεση μου αρχιζα να προσεχω.Το θεμα αντοχης με τα παιδια το γνωριζω πολυ καλα...εχω 13 ανιψια,παλια δουλευα ως baby-sitting και τωρα πια ειμαι νηπιαγωγος οποτε ξερω την κουρασει των μικρων λουλουδιων μου.Τωρα εχω ξεκινησει παλι να προσεχω για να κανω την πρωτη μου προσπαθεια εξωσωματικης των Οκτωμβριο μαλλον.Δεν θελω να φταιω εγω αν κατι παει στραβα!
Να σου πω κατι?για το μωρο σου εισαι σημαντικη οσα κιλα και αν εισαι!καλο ειναι να μην υπαρχει θεμα κινητικοτητας γιατι ας μην ξεχναμε οτι τα πολλα κιλα θεωρουνται "αναπηρια".Φιλια στο μωρο σου και να του δειχνεις με καθε τροπο οτι οι ανθρωποι ειναι διαφορετικοι...
Επιστροφή στην κορυφή
Demak
Κιθάρα
Κιθάρα

Ένταξη: 09 Νοέ 2008
Τόπος: AΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 16, 2010 9:38 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

be happy έγραψε:
Λοιπον εγω θα σας δωσω μια αλλη διασταση στο θεμα...πως το εζησα και πως το ζω...
Εν συντομια...
Ειχα αρκετα κιλα ..πριν ξεκινησω τις προσπάθειες πριν 6 χρονια περιπου εκανα μια καλη προσπαθεια και εχασα γυρω στα 25 κιλα..
Ξεκινησαμε ....εκανα 4 προσπαθειες αποτυχαν με αποτελεσμα να ειμαι χαλια ψυχολογικα και να ξαναπερνω σιγα σιγα όλα τα κιλα
Σταματαω για ενα χρονο και το ξαναπαιρνω αποφαση και χανω 10 κιλα,
Κανω την 5η πετυχαινει !!!!! σε όλη την εγκμοσύνη προσεχα παρα παρα πολυ,
δεν ερωγα αλμυρα , δεν επινα αναψυκτικα , εν ετρωγα γλυκα , το τελευταιο γευμα μου ήταν περιπου στις 8., και παρολο αυτα πηρα 10 κιλα περιπου.
Γεννησα πρωορα κυνδυνεψα και εγώ και το παιδι , καποιοι μου ειπαν ότι ισως επαιξαν ρολο και τα κιλά ,
ο βασικος λογος ηταν ότι ταλαιπωρηθηκα σε ένα ταξιδι που έκανα για να παω κοντα στους δικους μου να γεννησω εκει.
Διστυχως όσα κιλα έχασα με το που γεννησα τα ξαναπηρα ...
Αυτο με στεναχωρει παρα παρα πολυ τωρα πια και ξερεις γιατι?
Γιατι εχω γινει δυσκινητη , θελω να παιξω με τον μικρο και δεν το κανω με άνεση , θελω να παω θαλασσα και δεν νιωθω ανετα , παω όμως γιατι δεν πρεπει να στερησω απο το παιδι τα μπανια του,
πλεον η καθημερινοτητα εχει πολλαπλασιες απαιτησεις και εγω κουραζομαι ποιο ευκολα,
ειναι θεματα καθημερινα απλα που παλια δεν τα καταλαβαινα και τοσο.
Που θελω να καταληξω ,λεμε θα κανω προσπαθεια για να κανω παιδι ,
συνηθως ειμαστε τοσο αποροφημενες με τη διδικασια των εξωσωματικων που καποια πολυ σημαντικά πραγματα δεν μας απασχολουν και δεν τα σκεφτομαστε ,λεμε ''έλα μωρε να πετυχει και θα βρω τροπο να κανω κατι και γι αυτό''
Δεν ειναι ετσι !!! Δεν αρκει μονο να φερουμε εναν ανθρωπο στον κοσμο ,πρεπει να του δημιουργησουμε και τις καταληλες συνθηκες , να ειμαστε υγειεις ψυχικα και σωματικά για να μπορεσουμε να ανταπεξελθουμε στις απαιτησεις του , που πιστεψε με απο όταν γεννηθει ειναι παρα παρα πολλες .
Πρεπει να εχουμε την υγεια μας για να μπορουμε να προσεχουμε το παιδι , να του παρεχουμε ασφάλεια, και χαρά να παμε στην παιδικη χαρά και να παιξουμε μαζι του , να τρεξουμε να καθισουμε στο χωμα μαζι του ,
να το έχουμε με τις ωρες αγγαλια όταν θα ειναι αρρωστο και τα χερια μας θα πονανε απο το βαρος ,
να το κραταμε απο τα χερακια για να περπατησει και η μεση μας να διαμαρτηρεται εντονα
Να ειματε καλα ψυχολογικα για να μεγαλωσουμε ενα ισορροπημενο παιδι
Ολα αυτα τα γραφω για να τα συνειδητοποιησω και εγω ,γιατι θελω να κανω το ομορφοτερο δωρο στο μωρό μου ένα αδερφακι , μα πρν απο αυτο μαλλον πως πρεπει να κανω ενα δωρο στον εαυτό μου και στο μωρό μου , την υγεια μου.......

ποσο σωστα ολα αυτα ...
Κιθάρα
Κιθάρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 16, 2010 12:35 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

για ποσα κιλα μιλαμε χαπυ?πανω απο 100?
Doram
Φλογέρα
Φλογέρα

Ένταξη: 23 Νοέ 2009

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 16, 2010 3:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

διαβάζοντας όλες τις εμπειρίες σας προβληματίστηκα. Εγώ είμαι γύρω στα 80 κιλά (πότε 79 πότε 82) τα τελευταία χρόνια, είμαι 15 με 20 κιλά πάνω από το κανονικό, κιλά που τα πήρα μετά τη διακοπή του καπνίσματος, τρώγοντας βέβαια. Γενικώς από παιδί έχω θέμα με τα κιλά μου. Όταν πήγα για να κάνω την πρώτη εξωσωματική και ρώτησα αν πρέπει να προσέξω κάτι στη διατροφή μου (γιατί ήταν περίοδος νηστείας) ο γιατρός μου είπε ότι πρέπει να χάσω αν μπορώ κάποια κιλά. Στη δεύτερη εξωσωματική δεν κάναμε καν γονιμοποίηση επειδή και τα 11 ωάρια δεν ήταν καλά (το πρόβλημα το έχει ο σύζυγος, εγώ δεν εχω κάποιο ζήτημα). Επειδή θα το έχετε ψάξει το θέμα ήταν τυχαίο αυτό με τα ωάριά μου, μπορεί να έπαιξε το πολύ περισσότερο βάρος που έχω σε σχέση με αυτό που θα έπρεπε να έχω;
Επιστροφή στην κορυφή
dolfin
Κιθάρα
Κιθάρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 16, 2010 7:19 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

σου λεω με περιθωριο λαθους 1 τοις εκατο οτι το σπερμα φταιει που δεν γονιμοποιηθηκαν.προσπαθηστε καπως να το φτιαξετε σε εναν καλο ουρολογο και βεβαια αν μπορεις χασε κιλα κακο δεν κανει.
be happy
Τύμπανο
Τύμπανο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 16, 2010 11:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Dolphin όταν ξεκινησα την τελευταια προσπαθεια ημουν 88

Χαμογελω πριν μεινω εγκυος ημουν σε παρα πολυ καλη σωματικη κατασταση ,
3-4 φορες την εβδομαδα πηγαiνα για περπατημα και τζοκινγκ 1.5- 2 ωρες τη φορά
δεν ειχα κανενα προβλημα ,και γι αυτο δε με ενοχλουσαν τα κιλα που ειχα

Το θεμα ειναι ότι κατα τη δαιρκεια της εγκυμοσυνης δεν γυμναζόμουν και μετά που γεννησα ειναι πολυ δυσκολο γιατι εκτος του ότι δεν εχω τον χρονο , δεν εχω και που να αφησω το παιδι.
Το ότι σου λεω ότι ειμαι δισκηνητη , εννοω πως βλεπω εγω τον εαυτό μου σε συγκριση με πριν μεινω εγκυος και δε συζητω καν για πριν ξεκινησω τις προσπαθειες...

Τελος παντον ειναι δυσκολο να σου εκφρασω αυτα που θελω να πω
Συνεχισε την προσπάθεια και πανω απο ολα να σκεφτεσε θετικα.
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Εξωσωματική Αρχική σελίδα -> Υπογονιμότητα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης