Εξωσωματική Αρχική σελίδα Εξωσωματική
Εξωσωματική και όχι μόνο

Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   ΕγγραφήΕγγραφή 
 ΠροφίλΠροφίλ   Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

NEWS:
Εξωσωματική φυσικου κύκλου
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Εξωσωματική Αρχική σελίδα -> Υπογονιμότητα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Rosy
Κουδουνίστρα
Κουδουνίστρα

Ένταξη: 14 Ιαν 2011

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 17, 2011 12:54 pm    Θέμα δημοσίευσης: Εξωσωματική φυσικου κύκλου Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γεια σε ολες,
Θα ηθελα να σας ρωτησω ποια η γνωμη/εμπειρια σας για την Εξωσωματική φυσικου κύκλου.. Εχει επιτυχια?
Εχω κανει 2 εξωσωματικες και πετυχαν αλλα δεν πηγαν καλα μετα οι εγκυμοσυνες.
Ειπα λοιπον μηπως κανω τωρα κατι χωρις φαρμακα..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
dolfin
Κιθάρα
Κιθάρα

Ένταξη: 11 Αύγ 2008
Τόπος: ATHENS

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 17, 2011 2:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

επιτυχια εχει αλλα εχει και ταλαιπωρια.τρεχεις καθε μηνα να προλαβεις το αβγο.το θετικο οτι δεν παιρνεις φαρμακα.αν εχεις υπομονη και πολλα λεφτα κανε το.πολλες τα καταφεραν ετσι.εξαρταται βεβαια και τι προβλημα εχετε.αν ειναι θεμα ωαριων ενδεικνυται.αν ειναι σπερματος αποψη μου πως θα κουραστεις πιο πολυ.
Rosy
Κουδουνίστρα
Κουδουνίστρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 17, 2011 2:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου..!
Δεν σου δινουν καποιο φαρμακο (δεν θυμαμαι πως λεγεται) για να μην σκασει το αυγο?
Ετσι νομιζα...
Επιστροφή στην κορυφή
Maroulita
Τύμπανο
Τύμπανο

Ένταξη: 15 Ιούν 2009

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 17, 2011 4:25 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Rosy
Σε κάποια κέντρα όταν το ωάριο φτάσει τα 14 χιλ. περίπου δίνουν ανταγωνιστή (π.χ. cetrotide). Μπορείς και χωρίς φάρμακα, απλά χρειάζεται συχνή μέτρηση Lh και υπέρηχο.
καλή επιτυχία!
Επιστροφή στην κορυφή
Rosy
Κουδουνίστρα
Κουδουνίστρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 17, 2011 9:12 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καταλαβα, σ'ευχαριστω πολυ...Αναρωτιεμαι αν αυτη η μεθοδος ειναι καλυτερη απο την σπερματεγχυση...Φανταζομαι οτι εχει μεγαλυτερα ποσοστα επιτυχιας...
Επιστροφή στην κορυφή
ΜΙΑ
Φλογέρα
Φλογέρα

Ένταξη: 23 Νοέ 2009
Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 17, 2011 10:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ROSY ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΔΙΛΛΗΜΑ ΜΕ ΣΕΝΑ!ΒΕΒΑΙΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΗ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΣΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ.ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ 2 ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΠΕΤΥΧΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΕ ΦΥΣΙΚΟ ΚΥΚΛΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕ!ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΜΕ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΝΣΗ ΑΛΛΑ ΜΕ ΣΠΕΡΜΑ ΔΟΤΗ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΑΖΩΟΣΠΕΡΜΙΑ.ΔΕΝ ΠΕΤΥΧΕ ΟΜΩΣ ΛΟΓΩ ΥΔΡΟΣΑΛΠΙΓΓΑΣ!
ΑΠΟ ΘΕΜΑ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΟΣ ΚΥΚΛΟΣ ΜΟΥ ΣΤΟΙΧΙΣΑΝ ΣΧΕΔΟΝ ΤΟ ΙΔΙΟ!(ΔΙΑΒΑΛΚΑΝΙΚΟ ΘΕΣ/ΚΗΣ).ΜΕΓΑΛΟ ΡΟΛΟ ΠΑΙΖΕΙ ΤΟ ΣΠΕΡΜΑ!ΠΟΣΟ ΔΥΝΑΤΟ ΕΙΝΑΙ.ΣΥΖΗΤΑ ΤΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ.
just me
Τύμπανο
Τύμπανο

Ένταξη: 04 Ιούν 2009
Τόπος: Kυπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 17, 2011 10:42 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Rosy
για να πετυχεις στις εξωσωματικες....και να μην προχωρησουν..ισως κατι συμβαινει....δεν νομιζω να ειναι απο τα φαρμακα....απλα καλο ειναι να το κοιταξεις....και μετα να προχωρησεις
Rosy
Κουδουνίστρα
Κουδουνίστρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 18, 2011 10:43 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλημερα κοριτσια...
Just me σου ευχομαι ολα να πανε καλα! Σε ποιο μηνα εισαι? Smile
ΜΙΑ για εμας ευχομαι το καλυτερο!
Εγω, ξεκινησα με εξωσωματικες (λογω ανεξηγητης υπογονιμοτητας) γιατι δεν ηθελα να χασω αλλο χρονο. Ημουν τυχερη που εμεινα αμεσως αλλα ατυχη που δεν πηγαν καλα τα πραγματα (1 παλλινδρομη + 1 αποβολη)
Τωρα θα κανω εξετασεις μηπως βρω κατι που να εφταιγε, και μετα 3η προσπαθεια. Το σπερμα ειναι καλο. Απλα δεν ξερω ποιο δρομο να διαλεξω...
Επιστροφή στην κορυφή
Rosy
Κουδουνίστρα
Κουδουνίστρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 18, 2011 10:43 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλημερα κοριτσια...

Έχει επεξεργασθεί από τον/την Rosy στις Τρι Ιαν 18, 2011 11:06 am, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
just me
Τύμπανο
Τύμπανο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 18, 2011 3:12 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Rosy ειμαι 14 εβδομαδων και σε ευχαριστω πολυ...
Εσυ απλα ψαξε το λιγο περισσοτερο...ισως και να μην υπαρχει λογος...ανεξηγητη γονιμοτητα ...εγω εκανα εξωσωματικη 7 φορες...και πετυχα στην εβδομη...και δεν βρηκαμε λογο που δεν εμενα εγκυος....τι να πω...μερικες φορες ειναι και οι ατυχιες της ζωης μας...Απλα σιγουρεψε οτι κατι δεν παει στραβα...γιατι τα χανεις τα εμβρυα?Εκανες εξετασεις για θρομβοφιλια?Η μητρα σου ειναι ενταξει?Κανε οσες εξετασεις χρειαζετε πριν την προσπαθεια σου ..
Rosy
Κουδουνίστρα
Κουδουνίστρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 19, 2011 10:05 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

just me
Ισως να μην με πιστεψεις αλλα ευχομαι για σενα, να σου πανε ολα καλα. Φανταζομαι θα εχεις απογοητευτει και ταλαιπωρηθει πολυ, αλλα τωρα πρεπει να σκεφτεσαι θετικα! Σου ευχομαι το καλυτερο!!!
Εγω θα παω αυριο στον γιατρο να μου πει τι εξετασεις πρεπει να κανω... Τι να κανουμε? Θελουν υπομονη αυτα τα πραγματα...
Επιστροφή στην κορυφή
just me
Τύμπανο
Τύμπανο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 19, 2011 1:26 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Rosy
Χρειαζοντε υπομονη και γερα νευρα κοριτσι μου....Αλλα να σκεφτεσαι οτι καποτε θα κρατησεις το μωρακι σου....Να φανταστεις ουτε εγω το πιστευω ακομα...δεν πιστευω οτι μου συμβαινει εμενα....με τοσα προβληματα....τοσες εξετασεις...χειρουργια...και ομως τα καταφερα....Πεισμα να χεις και θα πετυχει
Εκκινηση
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

Ένταξη: 10 Ιαν 2009

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 19, 2011 4:34 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σε ποιες βδομαδες απεβαλλες και ειχες την παλινδρομη Rosy?
Κουδουνίστρα
Κουδουνίστρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 20, 2011 9:39 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πραγματικά χρειάζεται Πολύ επιμονή κι Υπομονή...
Πριν μπω σ'αυτην την διαδικασια δεν μπορούσα να φανταστω ποσο δύσκολο Είναι... Ήμουν στον κόσμο μου, Πραγματικά!
Η παλλινδρομη μου συνέβη στις 9,5 εβδομάδες και η αποβολή στις 6 εβδομάδες... Ξέρω ότι υπάρχουν και χειρότερα αλλα Είναι μεγάλη απογοήτευση να μένεις Εγκυος και ξαφνικά, ενώ έχεις χαρεί τόσο, να προσγειωνεσαι ανώμαλα... Ειδικά όταν έχεις μείνει με εξωσωματικη και Όχι φυσικά...
Επιστροφή στην κορυφή
SNOUPI
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

Ένταξη: 23 Φεβ 2010

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 20, 2011 1:10 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Rosy
Πόσο λυπάμαι με αυτά που πέρασες...
Σε νιώθω γιατί και εγώ το καλοκαίρι είχα μια παλίνδρομη και πονάει πολύ...
Να κοιτάς μπροστά και να βάλεις καλά στο μυαλουδάκι σου οτι θα γίνεις μανούλα.

Σε ευχαριστώ για αυτό το θαύμα Παναγίτσα μου...
Επιστροφή στην κορυφή
Sunny
Φλογέρα
Φλογέρα

Ένταξη: 15 Δεκ 2009

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 20, 2011 5:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Maroulita έγραψε:
Rosy
Σε κάποια κέντρα όταν το ωάριο φτάσει τα 14 χιλ. περίπου δίνουν ανταγωνιστή (π.χ. cetrotide). Μπορείς και χωρίς φάρμακα, απλά χρειάζεται συχνή μέτρηση Lh και υπέρηχο.
καλή επιτυχία!

Eίναι καλύτερα να πάρουμε ανταγωνιστή στο φυσικό κύκλο για να μη σπασει το ωάριο ή να τον κάνουμε χωρίς φάρμακα;
Επιστροφή στην κορυφή
Εκκινηση
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 20, 2011 9:51 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Rosy έγραψε:
Πραγματικά χρειάζεται Πολύ επιμονή κι Υπομονή...
Πριν μπω σ'αυτην την διαδικασια δεν μπορούσα να φανταστω ποσο δύσκολο Είναι... Ήμουν στον κόσμο μου, Πραγματικά!
Η παλλινδρομη μου συνέβη στις 9,5 εβδομάδες και η αποβολή στις 6 εβδομάδες... Ξέρω ότι υπάρχουν και χειρότερα αλλα Είναι μεγάλη απογοήτευση να μένεις Εγκυος και ξαφνικά, ενώ έχεις χαρεί τόσο, να προσγειωνεσαι ανώμαλα... Ειδικά όταν έχεις μείνει με εξωσωματικη και Όχι φυσικά...

Μικροβια εχετε ψάξει Rosy μου ?
Εννοω με pcr περιοδου, μυκοπλασμα, ουρεοπλασμα και χλαμύδια (κυριως χλαμύδια).
Ψαξε αν θελεις να δεις αν εχεις κανει και CMV, EBV και HSV.
Κουδουνίστρα
Κουδουνίστρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 21, 2011 10:39 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλημερα..
Χθες πηγα στον γιατρο, (σε αλλον απο αυτον που πηγαινα και ειχα κανει τις 2 εξωσωματικες) και εβαλε σε μια ταξη το χαος που επικρατουσε μεσα μου...
Μου προτεινε λαπαροσκοπηση για να δουμε αν κατι φταιει που δεν μενω μονη μου και καποιες εξετασεις για να δουμε αν φταιει κατι που ενω μενω εγκυος μετα χανω τα εμβρυα...
Μεσα σε αυτες ειναι πακετο θρομβοφιλιας και μοριακος ελεγχος.

Εκκινηση, αυτες εννοουσες αν εχω κανει?
Επισης θα κανω καρυοτυπο ζευγους...
Και αναλογα με τα αποτελεσματα θα δουμε τι θα κανουμε..
Θα παρει κανενα μηνα αυτη η ιστορια οποτε υπομονη!

Sunny εσυ θα κανεις εξωσωματικη φυσικου κυκλου? Ειναι η πρωτη σου φορα?
Δεν ξερω τι ειναι καλυτερο αλλα πιστευω οτι ο ανταγωνιστης σε γλυτωνει απο την ταλαιπωρια και το αγχος γιατι δεν αφηνει το ωαριο να σκασει κι ετσι δεν παει αδικα η ολη διαδικασια της παρακολουθησης...
Επιστροφή στην κορυφή
just me
Τύμπανο
Τύμπανο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 21, 2011 11:35 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μπραβο Ροζη....Πιστευω ειναι το καλυτερο.Η λαπαροσκοπιση βοηθα πολυ.Την εκανα και εγω 2 φορες...
Και οι αλλες εξετασεις ειναι σημαντικες.Υπομονη και θα βρουε το προβλημα πιστευω
Rosy
Κουδουνίστρα
Κουδουνίστρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 21, 2011 9:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ευχαριστω just me!!
Εσυ αληθεια τι κανεις,πως τα πας?
Εχεις ευκολη εγκυμοσυνη?
Επιστροφή στην κορυφή
just me
Τύμπανο
Τύμπανο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 21, 2011 9:56 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δοξα το Θεο καλα τα παω...Rosy μου...περασα τους 3 μηνες με πολλες καουρες αλλα κατα τα αλλα καλα.Ολα καλα...Απλα δεν μου επιτρεπει ο γιατρος να οδηγω...ουτε να κανω πολλα πραγματα...Σπιτι συνεχεια...Απλα βαρεμαρα....Αλλα μακαρι παω καλα και δεν με νοιαζει τπτ... Very Happy
Sunny
Φλογέρα
Φλογέρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 22, 2011 10:46 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Sunny έγραψε:
Maroulita έγραψε:
Rosy
καλή επιτυχία!

Eίναι καλύτερα να πάρουμε ανταγωνιστή στο φυσικό κύκλο για να μη σπασει το ωάριο ή να τον κάνουμε χωρίς φάρμακα;

Rosy, είναι η πρώτη μου φορά και γι αυτό ερωτώ. Ο γιατρός μου είναι αρνητικός για εντελώς φυσικό αλλά εγώ για το παρόν το προτιμώ.
Επιστροφή στην κορυφή
Εκκινηση
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 22, 2011 6:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Sunny έγραψε:
Sunny έγραψε:
Maroulita έγραψε:
Rosy
καλή επιτυχία!

Rosy, είναι η πρώτη μου φορά και γι αυτό ερωτώ. Ο γιατρός μου είναι αρνητικός για εντελώς φυσικό αλλά εγώ για το παρόν το προτιμώ.

Ο λογος που επελεξες φυσικο ποιος ειναι?
Επειδη βλέπω οτι εχεις κανει δυο σπερματεγχύσεις.
Φλογέρα
Φλογέρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 22, 2011 6:21 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ο λόγος είναι ότι για κάποιους προσωπικούς λόγους δεν θέλω να κάνω εμβρυομεταφορά για κάποιο χρονικό διάστημα και λέω να το εκμεταλλευτώ για να μαζέψω κανένα έμβρυο χωρίς να πάρω φάρμακα.

Με τις σπερματεγχύσεις, όπως είδες, δεν είχα αποτέλεσμα
Επιστροφή στην κορυφή
Εκκινηση
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 22, 2011 6:43 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν μου επιτρέπεις...

Πρωτον το ιδιο μπορει να γινει και με τη διεγερση.
Λαμβάνετε, γονιμοποιειτε, καταψυχετε και τα μεταφέρεις σαν κατεψυγμένα.
(Οπως κανουν δηλαδη τα κοριτσια που εχουν καταψυξη απο διεγερση, εχουν κανει το πρωτο παιδακι και με τα κατεψυγμένα πανε για το δευτερο, ή εκαναν πρωτη προσπαθεια δεν πετυχε και πανε για δευτερη με τα κατεψυγμενα).
Εξασφαλιζει (επειδή προσπαθουμε να εχουμε και χρονική αποσταση απο τη λήψη των φαρμακων τη μια φορα με την αλλη) ενα ικανο διαστημα προκειμενου να μην βομβαρδιζεται ο οργανισμος και να μην περιμενουμε πλεκοντας να περασει το μεσοδιαστημα.
Επίσης, παρα πολυ συχνά, θα ακουσεις οτι καποιοι γιατροι προτιμουν να κανουν εμβρυομεταφορες σε κυκλο ανεπηρρεαστο απο φαρμακα (δηλ οχι τον ιδιο της διεγερσης).

Δευτερον.
Η σειρα που εφαρμοζεται εφ οσον το επιτρεπει η ηλικια κατ αρχην, η κατασταση της υγειας, ο καιρος, ο εχθρος και το εδαφος (δηλ το ενα εκατομμυριο ασταθμητοι παραγοντες που πρεπει να συντρεχουν σε μια εξωσωματική ειναι η εξης. (Απο τον ακολουθο πινακα, απο το ενα βήμα στο αλλο ισχυει το αξιωμα "εφ οσον δεν πετυχει").

- Σπερματέγχυση (εφ οσον το σπερμα ειναι καλο και το ζευγάρι κατατασσεται στην ανεξηγητη υπογονιμότητα ή στην εχθρική τραχηλική βλέννα). Απλά δηλαδη παρακαμπτεται η φυσική οδος, γιατι θα παρεμποδιζόταν η συλληψη.
- Διεγερση με μακρύ (για τις κατω των 35 και εφ οσον δεν συντρεχει γυναικολογικος παραγοντας).
- Διεγερση με βραχυ (για οσες δεν πετυχε το ως άνω βήμα εως 35 ισως και 40 αν το ορμονικό προφιλ το επιτρεπει).
- Διεγερση με βραχυ και ανταγωνιστή (για 40 γύρω, στο οποιο οι περισσοτερες ανταποκρινονται. Σ αυτο συνήθως λογω του οτι σπανίως θα ρισκαρε καποιος να καταστείλλει με μακρύ ωοθήκες 40αρας, εκτος απο τις πολυκυστικουδες ισως, γινονται ενα δυο κυκλοι με αντισυλληπτικα εν είδει καταστολής).
- Στο βραχύ με ανταγωνιστή, συνήθως επιμενουν καποιες φορες.
- Τροποποιημένοι φυσικοι
- Τελείως φυσικοι (εφ οσον ο γιατρος ειναι αντρας σου, το μικροβιολογικο εργαστήριο μεσοτοιχία με το σπιτι σου ή ξερεις οτι θα ειναι διαθεσιμος γιορτες / αργιες / Κυριακές κλπ) μονο με παρακολουθηση LH (δηλαδή να ειναι ετοιμος να σου παρει τα ωάρια τη στιγμή που ξεκινησει η πυροδοτηση της ωορρηξίας με την LH να ανεβαινει καλπαζοντας. Οταν λεμε ετοιμος, εννοουμε ήδη ντυμένος με τα πρασινα). Αυτο μπορει να θελει δις ημερησίως υπερηχο και η καθε εξεταση της LH ειναι 50αριες στην καλυτερη και οικονομικοτερη περιπτωση. Αυτο οπως και ο τροποποιημενος φυσικος επειδη απευθυνεται σ οσες εχουν αποτυχει ολα τα προηγουμενα βήματα, ενεχει τον κινδυνο να παρεις κυστικο ωάριο γιατι πολλοι κυκλοι μας μετα απο μια ηλικια ειναι ανωορρηκτικοι οποτε θελει παρα πολυ γερα νευρα και παρα πολυ εμπειρο γιατρο.

Γι αυτο ρωτησα για ποιο λογο απο τις σπερματεγχύσεις εφτασες στον τελειως φυσικο χωρις τα ενδιαμεσα.
Φλογέρα
Φλογέρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 22, 2011 6:57 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πολύ ολοκληρωμένη απάντηση. Σε ευχαριστώ

Ενας άλλος λόγος που θα προτιμούσα φυσικό ή τροποποιημένο φυσικό είναι ότι μου είπε ο γιατρός ότι ακόμα και με τα φάρμακα θα κανω το πολύ 3 με 4 ωάρια
Επιστροφή στην κορυφή
Rosy
Κουδουνίστρα
Κουδουνίστρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 22, 2011 7:24 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Sunny μου
Καταλαβαινω οτι θελεις να κανεις κατι που να ειναι πιο φυσικο αλλα αν εισαι 40 θα σου ελεγα να μην χασεις τον χρονο σου με εξωσωματικη φυσικου κυκλου αλλα με κανονικη εξωσωματικη...
Απλα ηθελα να σου πω την γνωμη μου..
Ο,τι κι αν κανεις, καλη επιτυχια!!
Επιστροφή στην κορυφή
Εκκινηση
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 22, 2011 7:34 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Sunny έγραψε:

Ενας άλλος λόγος που θα προτιμούσα φυσικό ή τροποποιημένο φυσικό είναι ότι μου είπε ο γιατρός ότι ακόμα και με τα φάρμακα θα κανω το πολύ 3 με 4 ωάρια

Απο που προεκυψε αυτο?
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

Ένταξη: 11 Αύγ 2009
Τόπος: Ιωάννινα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 22, 2011 9:14 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εκκινηση έγραψε:
Sunny έγραψε:

Απο που προεκυψε αυτο?

και εγω αυτην την απορια εχω
εκτος αν ειναι τζιμανι πολυ ο γιατρος και ειδε τις καταβολες
παντως γνωμη μου ειναι οτι ειναι πολυ μεγαλο αλμα απο τις σπερματεγχυσεις στον φυσικο κυκλο

εκτος και αν δεν καταλαβα καλα αλλα ενεσιμο κυκλο δεν εχεις κανει, ετσι δεν ειναι?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Sunny
Φλογέρα
Φλογέρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 22, 2011 9:29 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Προέκυψε από τον υπέρηχο που μου έκανε, μάλλον όπως είπατε από τις καταβολές.

Δεν έχω κάνει ivf ακόμα και ήθελα να ξεκινήσω με φυσικό. Αλλά θα λάβω υπόψη μου αυτά που μου είπατε και θα ξεκινήσω σε 3-4 μήνες με κανονική διέγερση, αφού οι φυσικοί παρουσιάζουν τόσες δυσκολίες. Απλά ήθελα να κερδίσω λίγο χρόνο τους μήνες που δε μπορώ να προχωρήσω σε εμβρυομεταφορά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Εξωσωματική Αρχική σελίδα -> Υπογονιμότητα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης