Εξωσωματική Αρχική σελίδα Εξωσωματική
Εξωσωματική και όχι μόνο

Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   ΕγγραφήΕγγραφή 
 ΠροφίλΠροφίλ   Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

NEWS:
Υστεροσκοπηση

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Εξωσωματική Αρχική σελίδα -> Εξετάσεις - Αποτελέσματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Χαμογελω
Φλογέρα
Φλογέρα

Ένταξη: 12 Απρ 2010

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 20, 2011 8:41 am    Θέμα δημοσίευσης: Υστεροσκοπηση Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γεια σας κοριτσια. Βρεθηκα για πολυ λιγο με τον γιατρο μου και αφου μου εκανε υπερηχο του ειπα οτι λεω να κανω υστεροσκοπηση και μου ειπε οτι δεν βλεπω κατι σε σενα που να μου δειχνει οτι υπαρχει κατι για να σε βαλω να την κανεις.Εγω ομως επειδη εχω διαβασει οτι σου δινει πολλες πληροφοριες αυτη η εξεταση το ξανασκεφτομαι μηπως την κανω.Ποια ειναι η γνωμη σας?πεστε μου εμπειριες...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Sunny
Φλογέρα
Φλογέρα

Ένταξη: 15 Δεκ 2009

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 20, 2011 2:13 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και μένα ο γιατρός μου μου πρότεινε πριν από κάθε προσπάθεια να κάνω υστεροσκόπηση. Δεν έχω κάνει προς το παρόν. Γενικά καλό είναι να την κάνεις γιατί αν υπάρχει κάτι (πολύποδας, συμφίσεις κλπ) στα καθαρίζει και μένεις (υποτίθεται) πιο εύκολα έγκυος.
Καλή επιτυχια!
Επιστροφή στην κορυφή
Cristy
Φλογέρα
Φλογέρα

Ένταξη: 26 Νοέ 2010

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 22, 2011 11:24 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Νομίζω να την κάνεις, να σου φύγει η ιδέα. Απ΄ ότι ξέρω γίνεται με μέθη και είναι σχετικά ανώδυνη διαδικασία.
Επιστροφή στην κορυφή
karkinaki
Τύμπανο
Τύμπανο

Ένταξη: 15 Ιούν 2010

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 23, 2011 9:11 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εγω παλι ειμαι κατα εφοσον ο γιατρος μου ειδικα θα μου ελεγε οτι δε χρηζει τετοιας παρεμβασης...πολυ δυσκολα θα επαιρνα μια τετοια αποφαση.
Φλογέρα
Φλογέρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 23, 2011 10:55 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγω απλα σκεφτομαι μηπως υπαρχει κατι που δεν φαινεται η αυτο δεν γινεται?δηλ. βλεπει τα παντα ο γιατρος και αν δει οτι χρειαζεται σου λεει τι να κανεις.Και απο την ωοληψια δεν θα εβλεπε αν υπηρχε καποιο προβλημα η δεν ισχυει κατι τετοιο?
Θα το συζητησω ξανα με τον γιατρο μου γιατι δεν ειναι και λιγα τα λεφτα για την εξεταση!
Επιστροφή στην κορυφή
tzianna
Κιθάρα
Κιθάρα

Ένταξη: 24 Οκτ 2010

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 23, 2011 12:49 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Χαμογελω μου, εγω εχω κανει υστεροσκοπηση, καταρχην να σου πω οτι δεν ειναι μια εξεταση αλλα μια επεμβαση. Συνηθως την συστηνουν μετα απο δυο αποτυχημενες εμφυτευσεις και ειδικα αν εχεις ιστορικο με αποξεση ή παλαιοτερη αμβλωση. Εχει αρκετα μεγαλο κοστος, ξεκιναει απο 800 ευρω και λεγεται ερευνητικη λαπαροσκοπηση και αν βρουν κατι οπως συμφυσεις ή πολυποδα τα αφαιρουν επιτοπου και φτανει στα 1800 ευρω και πλεον λεγεται επεμβατικη.
Εγω ειχα λιγες χαλαρες συμφησεις στον τραχηλικο σωλινα και τις αφαιρεσαν. Ομως αυτες οι συμφησεις δεν ειχαν να κανουν με τις αποτυχιες. Θα επαιζαν ενδεχομενος ρολο σε περιπτωση φυσιολογικης συληψης αλλα ουτε αυτο ηταν απολυτος σιγουρο γιατι ηταν πολυ λιγες και χαλαρες. Ωστοσο στο Σουπερ Μαρκετ που ημουν τοτε μου πηραν 1800 ευρω.
Δεν γνωριζω για ποιο λογο εχετε φτασει στην εξωσωματικη. Αν πραγματικα πιστευεις οτι θα σε βοηθησει καντο. Εμενα ο γιατρος σου μου φαινεται πολυ ενταξει που δεν σε βαζει κατω να σε σφαξει μονο και μονο για να σου παρει λεφτα οπως εκαναν σε εμενα.Καταλαβαινω απολυτα την αγωνια σου ετσι ειμαι κι εγω καθε μερα! Το πιστευεις? Καθε μερα! Με αυτο κοιμαμαι, με αυτο ξυπναω, οταν ειμαι με κοσμο ξεχνιεμαι ή κανω οτι ξεχνιεμαι αλλα μου ειναι αδυνατο να χαλαρωσω, οσο κι αν προσπαθω.
ΣΑν επεμβαση δεν ειναι πολυ βαρια. Σου κανουν μεθη πιο δυνατη απο τη μεθη της ωοληψιας, ξυπνοντας παιρνεις αντιβιωση για αρκετες μερες και εχεις αιματακι για αρκετες μερες και απογορευονται οι επαφες για 20 μερες αν θυμαμαι καλα. Και σε περιπτωση που βρουν πολυποδα συμφυσεις ή κατι αλλο δεν ειναι σιγουρο οτι ο οργανισμος δεν θα τα ξαναβγαλει, απλα θα εισαι καθαρη για ενα διαστημα.
Δεν ξερω αν μου διαφευγει κατι αλλο τωρα.
Φιλακια
Επιστροφή στην κορυφή
Χαμογελω
Φλογέρα
Φλογέρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 23, 2011 2:35 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σε ευχαριστω πολυ tzianna μου για την αναλυση.Ο λογος που κανουμε εξωσωματικη ειναι οτι δεν εχουμε σπερματοζωαρια!τωρα βεβαια μπορει να εχω και εγω θεμα γιατι ειχα πολυ χαμηλη οιστραδιολη...δεν ξερω... ο γιατρος δεν μου εχει αναφερει κατι μεχρι στιγμης.Ειχα αιμοραγια την δευτερη εβδομαδα μετα την εμβρυομεταφορα,ανεβηκε η χοριακη δυο φορες(την 2η δεν διπλασιαστηκε) και επεσε αποτομα. Crying or Very sad

Ναι ο γιατρος μου δεν ειναι αρπαχτικο!
Επιστροφή στην κορυφή
tzianna
Κιθάρα
Κιθάρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 23, 2011 3:15 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Χαμογελω δεν εχετε καθολου σπερματοζωαρια ή εχετε σε μικρη ποσοστητα και με προβλημα στην κινητικοτητα κλπ?
Εχετε βρει τι φταιει? Εχετε παρει θεραπεια γιαυτο? (εννοω ο αντρουλης σου).
Επιστροφή στην κορυφή
Χαμογελω
Φλογέρα
Φλογέρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 23, 2011 3:31 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ναι εχουμε λιγα και εχει κανει θεραπεια ο αντρας μου. Απο προβληματα εχουμε την Αρτα και τα Γιαννενα! Very Happy .Παρολα αυτα ο θεος μας βοηθησε και εμεινα εγκυος με την πρωτη φορα αλλα μονο 18 μερουλες εμεινε το μικρο μας μεσα μου.
Επιστροφή στην κορυφή
karkinaki
Τύμπανο
Τύμπανο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 23, 2011 3:44 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

xamogelv εχετε ψαξει θεματα θρομβοφιλιας;;; καμπυλη ζαχαρου; ξερω γω ρε συ...και αυτα που γραφει η τζιαννα δεν ειναι αστεια... Crying or Very sad
Κιθάρα
Κιθάρα

Ένταξη: 30 Αύγ 2010
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 23, 2011 3:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Χαμογελώ, η υστεροσκοπηση είναι μια πολύ σημαντική διαγνωστική μέθοδος, που δίνει στο γιατρό μια πολύ καλή εικόνα της μήτρας. Πολλές φορές ο υπέρηχος δεν είναι αρκετός.

Εγώ έκανα διαγνωστική υστεροσκόπηση γιατί υπήρχε υποψία πολύποδα (φαινόταν κάτι σαν σκια στον υπέρηχο και το επιβεβαίωσε και η σαλπιγγογραφία). Τελικά οι πολύποδες ήταν δύο κι έτσι η υστεροσκόπηση έγινε επεμβατική. Είναι αναίμακτη και γίνεται με ελαφριά μέθη, καθώς κρατάει ελάχιστα. Δεν σε "σφάζουν" όπως έγραψε μια κοπέλα παραπάνω, δεν μπαίνει νυστέρι, γίνεται διακολπικά. Εμένα μου στοίχισε 1200 ευρώ με απόδειξη, συμπεριλαμβανομένης της αναισθησιολόγου, της κλινικής και της ιστολογικής.

Πολλοί γιατροί την προτείνουν πριν από μια εξωσωματική. Όμως συνήθως την προτείνουν για ανεξήγητη υπογονιμότητα. Αν το πρόβλημά σας είναι το σπέρμα, ίσως να μην είναι απαραίτητο να την κάνεις. Εγώ την έκανα επειδή δεν είχαμε κάποιο άλλο πρόβλημα, αλλά παρόλ' αυτά το μωράκι δεν ερχόταν. Αφού έκανα την υστεροσκόπηση και βγάλαμε τους πολύποδες, έμεινα έγκυος με σπερματέγχυση σε 7 μήνες.

ΥΓ Επίσης να συμπληρώσω ότι δεν είχα αίμα μετά την υστεροσκόπηση, παρά μόνο ελάχιστο για 2 μέρες. Μου δώσανε και dvd να δω τι ακριβώς μου κάνανε. Πολύ επιμορφωτικό!

Ήρθες και γέμισες τη ζωή μας φως!

Έχει επεξεργασθεί από τον/την newbie G στις Τετ Φεβ 23, 2011 3:54 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
karkinaki
Τύμπανο
Τύμπανο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 23, 2011 3:47 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

αααα....ειδατε τελικα πολλα μαθαινουμε εδω μεσα!!!!!!!!!!
Φλογέρα
Φλογέρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 23, 2011 5:00 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να΄σαι καλα newbie G.
karkinaki το πακετο θρομβοφιλιας ηταν απο τα πρωτα που εκανα και γι΄αυτο εκανα ενεσεις ηπαρινης+salospir οποτε δεν νομιζω οτι παιζει κατι τετοιο. Επισης εχω κανει:

Ορμονικες εξετασεις
Αντισωματα IgG,IgM για CMV,ερυθρας,τοξοπλασμα,αντιμικροσωμιακα αντισωματα,αντιθυρεοσφαιρινικα,καρυοτυπο ζευγους,αντιπηκτικο λυκου,αντισωματα καρδιολιπινης,αντιθρομβινη ΙΙΙ,πρωτεινη C,ελευθερη πρωτεινη S,αντισταση στην ενεργοποιημενη πρωτεινη C,RAI-1(oυτε ξερω τι ειναι αυτο).

Εχθες που ξανακοιτουσα τις εξετασεις μου ειδα στο πακετο της θρομβοφιλιας οτι στην εξεταση Αντιγονο Ελευθερης Πρωτεινης S το αποτελεσμα ειναι 180% με τιμη αναφορας 50-130%.Ξερει καμια τι σημαινει αυτο?
Επιστροφή στην κορυφή
Cristy
Φλογέρα
Φλογέρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 23, 2011 7:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Χαμογελώ
εγώ είχα ανεξήγητη υπογονιμότητα για 2 χρόνια αφού είχε επανέλθει ο κύκλος μου μετά από φυσιολογική σύλληψη και τεκνοποίηση στην κορούλα μου. Δεν φαινόταν τίποτα στις άλλες εξετάσεις παρά μόνο μια υποψία περικωδωνικών συμφύσεων στη δεξιά σάλπιγγα. Τελικά έκανα διαγνωστική λαπαροσκόπηση - υστεροσκόπηση και φάνηκε ενδομητρίωση και πολύποδες. Συμφύσεις δεν είχα. Πάρα πολλά πράγματα αποκαλύπτονται τόσο με τη λαπαροσκόπηση όσο και με την υστεροσκόπηση που δεν φαίνονται αλλιώς και είναι σε θέση να μποϊκοτάρουν και την κλασσική εξωσωματική. Νομίζω πρέπει να το μελετήσεις το θεματάκι καθώς οι ορμόνες της εξωσωματικής δεν είναι να παίρνονται για πλάκα, πρέπει το έδαφος να είναι στην καλύτερη δυνατή επιβεβαιωμένα φάση του ώστε να βελτιστοποιούνται οι πιθανότητες.
Επιστροφή στην κορυφή
tzianna
Κιθάρα
Κιθάρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 23, 2011 8:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

newbie G έγραψε:
Χαμογελώ, η υστεροσκοπηση είναι μια πολύ σημαντική διαγνωστική μέθοδος, που δίνει στο γιατρό μια πολύ καλή εικόνα της μήτρας. Πολλές φορές ο υπέρηχος δεν είναι αρκετός.

Εγώ έκανα διαγνωστική υστεροσκόπηση γιατί υπήρχε υποψία πολύποδα (φαινόταν κάτι σαν σκια στον υπέρηχο και το επιβεβαίωσε και η σαλπιγγογραφία). Τελικά οι πολύποδες ήταν δύο κι έτσι η υστεροσκόπηση έγινε επεμβατική. Είναι αναίμακτη και γίνεται με ελαφριά μέθη, καθώς κρατάει ελάχιστα. Δεν σε "σφάζουν" όπως έγραψε μια κοπέλα παραπάνω, δεν μπαίνει νυστέρι, γίνεται διακολπικά. Εμένα μου στοίχισε 1200 ευρώ με απόδειξη, συμπεριλαμβανομένης της αναισθησιολόγου, της κλινικής και της ιστολογικής.

Πολλοί γιατροί την προτείνουν πριν από μια εξωσωματική. Όμως συνήθως την προτείνουν για ανεξήγητη υπογονιμότητα. Αν το πρόβλημά σας είναι το σπέρμα, ίσως να μην είναι απαραίτητο να την κάνεις. Εγώ την έκανα επειδή δεν είχαμε κάποιο άλλο πρόβλημα, αλλά παρόλ' αυτά το μωράκι δεν ερχόταν. Αφού έκανα την υστεροσκόπηση και βγάλαμε τους πολύποδες, έμεινα έγκυος με σπερματέγχυση σε 7 μήνες.

ΥΓ Επίσης να συμπληρώσω ότι δεν είχα αίμα μετά την υστεροσκόπηση, παρά μόνο ελάχιστο για 2 μέρες. Μου δώσανε και dvd να δω τι ακριβώς μου κάνανε. Πολύ επιμορφωτικό!

Newbie G μου συμφωνω με τα οσα λες παραπανω. Η καθε περιπτωση βεβαια ειναι διαφορετικη. Εγω εγραψα αυτα που συνεβησαν σε εμενα. Με τη λεξη "σφαζουν" δεν εννοουσα οτι σου βαζουν νυστερι, για μενα αυτη η λεξη στην προκειμενη περιπτωση καθρεφτιζει τους γιατρους που σου κανουν επεμβαση χωρις να υπαρχει λογος, μονο και μονο για τα λεφτα. Ελπιζω να μην τρομαξα κανενα με αυτο. Στο κατω -κατω δεν παυει να ειναι μια επεμβαση με οτι συνεπαγεται αυτο για τον καθε οργανισμο. Εμενα προσφατα μου προτειναν να ξανακανω υστεροσκοπηση για ενα φανταστικο σεναριο επιστημονικης φαντασιας και εφυγα απο αυτον το γιατρο, ετσι εχω μαθει να εκτιμαω πολυ τους γιατρους- ανθρωπους που δεν πανικοβαλουν τον ασθενη και θελουν πραγματικα το καλο του.Γιαυτο καιισως το μηνυμα μου να εμιαζε αποτρεπτικο προς την υστεροσκοπηση. Αλλωστε και ο γιατρος της χαμογελω δεν της την προτεινει.
Η υστεροσκοηση απο οτι ξερω γινεται διακολπικα με ενα εργαλιο που λεγεται υστεροσκοπιο και οταν ειναι ερευνητικη γινεται με υστεροσκοποιο μικροτερης διαμετρου και αντιστοιχα οταν γινεται επεμβατικη το υστεροσκοποιο ειναι μεγαλυτερης διαμετρου.Σιγουρα ειναι μια πολυ καλη επεμβαση εκει που υπαρχουν προβληματα για διορθωση.
Αυτα ειχα να πω για την υστεροσκοπηση και συγνωμη αν τρομαξα ή αν εθιξα κανενα με τα λεγομενα μου.
Φιλακια
Επιστροφή στην κορυφή
Iouliani
Τύμπανο
Τύμπανο

Ένταξη: 08 Οκτ 2009

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 24, 2011 9:17 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Υστεροσκόπηση έκανα πριν απο 2 χρόνια περίπου σε ένα Κέντρο στην Αθήνα. Ο γιατρός τότε μετά από την πρώτη μου αποτυχημένη προσπάθεια μου την πρότεινε και μάλιστα δεν πήρε αμοιβή(γιατί ήμουν στο πρόγραμμα) πλήρωσα δηλαδή μόνο το κέντρο(περίπου 600€ αν θυμάμαι καλά).
Η διαδιακασία δεν ήταν καθόλου επώδυνη. έγινε με μέθη και δεν κατάλαβα τίποτα.. Νομίζω ότι είχα λίγο αιματάκι για 1-2 μέρες μετά. Ο γιατρός βρήκε ένα πολυποδάκι στο πίσω μέρος της μήτρας και τα αφαίρεσε. Όμως μου είπε δεν ήταν η αιτία της μη εμφυτευσης. Εκεί που ήταν δεν πείραζε..
έχω και εγώ ένα dvd από όλη την διαδικασία- το είδα μια φορά και ελπίζω να μην το ξανά δω...(σαν ταινία τρόμου..)
τώρα μετά από 5 συνολικά αποτυχημένες προσπάθειες ο γιατρός που με παρακολουθεί σε νοσοκομείο της πόλης που μένω, θέλει να μου κάνει πάλι υστεροσκόπηση γιατί δεν μπορεί να εξηγήσει γιατί δεν έχει εμφυτευθεί κανένα εμβρυάκι μέχρι τώρα.
ουφ βρε κοριτσια!!! θα ηθελα να αποφύγω την υστεροσκόπηση γιατί με πάει πίσω.. αλλά από την άλλη σκέφτομαι πως ίσως έχει αλλάξει κάτι (μετά από τόσο καιρό) και ελπίζω πως αν βρεθεί κάτι να το αφαιρέσουμε και να ανοίξει ο δρόμος προς την μητρότητα επιτέλους!!!!

"Ο δρόμος είναι μακρύς και δύσκολος... αλλά τον περπατάει μια πεισματάρα!!!"

Εγώ μανούλα θα γίνω, ο κόσμος και αν χαλάσει!!!
Επιστροφή στην κορυφή
karkinaki
Τύμπανο
Τύμπανο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 24, 2011 5:24 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Iουλιανη μου .... πραγματι ο δρομος ειναι μακρυς αλλα εχει εναν τελικο προορισμο και αυτος θα ερθει !!!!!!!!

ευχομαι να πανε ολα καλα στο ευχομαι ολοψυχα!!!! Razz
Φλογέρα
Φλογέρα

Ένταξη: 14 Νοέ 2007

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 07, 2011 8:47 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπερα σας . Την Παρασκευη εκανα υστεροσκοπηση και μου αφερεσαν εναν πολυποδα ο οποιος εμποδιζε τις εμφυτευσεις. Απο τη Παρασκευη εως και σημερα εχω αρκετο αιμα και πονακια που υποχορουν καπως μονο με βολταρεν υποθετα. Ειναι φυσιολογικο ολο αυτο? Και επισης μετα απο ποσο καιρο μπορω να κανω την επομενη εξωσωματικη?
Ρωταω εσας διοτη ο γιατρος μου ειναι αφαντος αυτες τις μερες και δεν μπορω να τον βρω για να μου λυσει ολες αυτες τις αποριες.
Φλογέρα
Φλογέρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 07, 2011 8:47 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπερα σας . Την Παρασκευη εκανα υστεροσκοπηση και μου αφερεσαν εναν πολυποδα ο οποιος εμποδιζε τις εμφυτευσεις. Απο τη Παρασκευη εως και σημερα εχω αρκετο αιμα και πονακια που υποχορουν καπως μονο με βολταρεν υποθετα. Ειναι φυσιολογικο ολο αυτο? Και επισης μετα απο ποσο καιρο μπορω να κανω την επομενη εξωσωματικη?
Ρωταω εσας διοτη ο γιατρος μου ειναι αφαντος αυτες τις μερες και δεν μπορω να τον βρω για να μου λυσει ολες αυτες τις αποριες.
Τύμπανο
Τύμπανο

Ένταξη: 09 Φεβ 2009

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 07, 2011 11:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δε θυμάμαι να πονούσα τόσο TZENI μου.
Μήπως δε σε πιάνει το βολταρέν;
Αιματάκι θυμάμαι ότι είχα.
Cristy
Φλογέρα
Φλογέρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 08, 2011 12:13 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

TZENI έγραψε:

Καλησπέρα.
Εφόσον σου αφαίρεσε ο γιατρός πολύποδα, σου έκανε απόξεση και επομένως δικαιολογείται αίμα και πόνος. Σκέψου ότι με τη διαδικασία αυτή σου αφαιρεί το ενδομήτριο (το "ξύνει") προκειμένου να πάρει μαζί και ότι έχει αναπτυχθεί εκεί και είναι ενοχλητικό (πολύποδας). Με την περίοδο, ο οργανισμός διώχνει το ενδομήτριο με φυσικό τρόπο και έρχεται η περίοδος. Κι εγώ είχα αίμα, όχι όμως πάρα πολύ. Επίσης έπαιρνα voltaren υπόθετα περίπου 4 μέρες μετά. Αν η αιμορραγία σου είναι περισσότερη από μία συνηθισμένη περίοδο, πρέπει να μιλήσεις με το γιατρό σου και εάν είναι ΠΟΛΥ περισσότερη, να πας σε έναν εφημερεύοντα. Πιστεύω όμως πως είσαι οκ, έτσι?
όσον αφορά το 2ο ερώτημα, σε εμένα, που θα προσπαθήσω με φυσιολογική προσπάθεια "υπό παρακολούθηση" και αναλόγως σπερματέγχυση, είπε ο γιατρός ότι αμέσως μετά την επέμβαση ο κύκλος είναι "χαλασμένος", αλλά αμέσως μετά όλα οκ. Πιστεύω 'οτι τον άλλο μήνα θα ξεκινήσεις πρωτόκολλο.
Ελπίζω να σε φώτισα. καλή σου νύχτα και καλή ανάρρωση.
Επιστροφή στην κορυφή
newbie G
Κιθάρα
Κιθάρα

Ένταξη: 30 Αύγ 2010
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 08, 2011 2:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΤΖΕΝΙ, κι εγώ αφαίρεσαι 2 μικρούς πολύποδες, αλλά είχα αίμα την πρώτη μέρα μόνο και μετά ελάχιστο. Πόνο δεν είχα καθόλου, απλά ένα μούδιασμα στην κοιλιά για 2 μέρες, σαν να είχα κάνει 800 κοιλιακούς. Δεν πήρα κανένα παυσίπονο. Τα βολταρέν είναι και δυνατά, κανονικά θα 'πρεπε να σε πιάνουν. Confused

Ήρθες και γέμισες τη ζωή μας φως!
Επιστροφή στην κορυφή
xck30
Φλογέρα
Φλογέρα

Ένταξη: 02 Μάρ 2008

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 08, 2011 4:00 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

TZENI έγραψε:
θα περασουν τα πονακια
εμενα μου εδωσε αντισυλληψη να στρωσει το ενδομητριο και μετα απο εναν κυκλο μου εδωσε το ΟΚ
καλη επιτυχια

Η Παρασκευούλα μας
Επιστροφή στην κορυφή
TZENI
Φλογέρα
Φλογέρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 09, 2011 2:01 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κοριτσια σας ευχαριστω ολες για τις απαντησεις σας, ηταν ολες αρκετα κατατοπιστικες. Ευτυχως οι πονοι περασαν και το αιμα μειωθηκε. Ενα μουδιασμα αισθανομαι μονο στη κοιλια και κατι τσιμπιματακια. Ο γιατρος μου (τον οποιο ολες γνωριζετε) τον βρηκα σημερα μου ειπε με τον επομενο κυκλο ξεκιναμε με τα κατεψυγμενα. Τη 2η μερα θα ξεκινησω με σικλακουρ και την 8η θα κανω υπερηχο. Μου εδωσε αρκετες ελπιδες τωρα που αφαιρεθηκε ο πολυποδας. Αντε να δουμε τι θα κανουμε και αυτη τη φορα.
Και παλι σας ευχαριστω
Φλογέρα
Φλογέρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 14, 2011 8:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Χαμογελώ
που χάθηκες? Θα την κάνεις την υστεροσκόπηση τελικά? που κατέληξες?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Εξωσωματική Αρχική σελίδα -> Εξετάσεις - Αποτελέσματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης