Εξωσωματική Αρχική σελίδα Εξωσωματική
Εξωσωματική και όχι μόνο

Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   ΕγγραφήΕγγραφή 
 ΠροφίλΠροφίλ   Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

NEWS:
Πόσο δυσκολεύει την σύλληψη η ενδομητρίωση;
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Εξωσωματική Αρχική σελίδα -> Υπογονιμότητα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
mimi
Κουδουνίστρα
Κουδουνίστρα

Ένταξη: 28 Δεκ 2006

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 29, 2006 2:10 am    Θέμα δημοσίευσης: Πόσο δυσκολεύει την σύλληψη η ενδομητρίωση; Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Embarassed ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΣΤΟ FORUM ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΟΜΟΛΟΓΩ ΟΤΙ ΜΟΥ ΑΡΑΙΣΕΙ ΠΟΛΥ!

ΟΠΩΣ ΣΑΣ ΑΝΕΦΕΡΑ ΜΕ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙ Η ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ.
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΕΜΕΝΑ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΑΝ ΗΤΑΝ ΤΥΧΕΡΗ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΕΓΚΥΟΣ?ΑΝ ΝΑΙ?ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΣΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ?ΑΝ ΟΧΙ ΠΑΛΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΗΣ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ.

ΜΟΛΙΣ ΣΗΜΕΡΑ ΠΗΡΑ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΤΗΛ.ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΤΟΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΥΠΕΡΗΧΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΝΑ ΠΑΩ ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ΟΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΠΩΔΥΝΗ ΤΟ ΞΕΡΩ ,ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΥΠΟΒΛΗΘΕΙ ΣΕ ΑΥΤΗΝ.ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΘΕΛΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕ ΑΦΗΣΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΠΕΡΑΣΩ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.ΕΥΧΟΜΑΙ Ο ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΣΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΠΟΥ ΥΠΟΦΕΡΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΝ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ.ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΠΑΡΙΓΟΡΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΡΑΦΩ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΟΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΧΡΟΝΟ ΠΩΣ ΚΑΙ ΠΩΣ.ΝΑ ΦΕΙΓΕΙ ΤΟ ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΟ 2006.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΜΩΡΑ.

Έχει επεξεργασθεί από τον/την mimi στις Παρ Δεκ 29, 2006 5:35 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vienna
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

Ένταξη: 27 Νοέ 2006
Τόπος: Ορφική γη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 29, 2006 9:10 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

MIMI kalimera!!!sou apantisi kai sto allo topic me tis gkastroules!!!gia leptomereies mporeis na diavaseis tin istoria mou sto analogo topic me tis istories.
en sintomia sou leo omos ta eksis.
MIN AFINEIS XRONO NA XANETAI!!!!proxora katheutheiasn se eksosomatiki. emena to 2000 mou ekanan diagnosi endomitriosi kai kisti endomitriosis. ekana thn proti laparoskopisi, katastoli me eneseis gia 6 mines,to 2002 xeirotera ta pragmata elegan pali ksana mana eneseis telika ki akomi ena anoixto xeirourgio. to noembri tou 2003, 3h laparoskopisi, pali ta idia. Oi kretinoi oi giatroi mou legan olo auto to diasthma na kano prospatheies amesos meta tis eneseis alla tzifos.
apotelesma, dimiourgithikan polles simfiseis , idrosalpigges h eksosomatiki krithike aparaititi.
sto telso mou eipe o giatros to kalokairi pou ekana 4h epemvash gia afairesi idrosalpiggon, oti den apodeixthike istologika oti exo endomitriosi kai de mou ksekathara, alla pisteuo oti pote den eixa telika, apla oi epemvaseis mou dimiourgisan ola auta. An apo tin proti epemvash kai meta eixa kanei eksosomatiki tora pistevo oti de tha eixa kanena provlima!!!

oti thes mporeis na ma rotiseis kai sto mail: Viennaforum@yahoo.gr
Βιολί
Βιολί

Τόπος: Το μεγάλο λιμάνι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 29, 2006 10:37 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

mimi δεν έχω εμπειρία σε αυτό το θέμα, θα σου πω απλά την περίπτωση της angela.
Η angela εντελώς τυχαία σε ένα υπέρηχο για άσχετο λόγο μαθαίνει οτι έχει ενδομητρίωση. Ιανουάριο του 2006 κάνει τη λαπαροσκόπηση και αμέσως μετά καταστολή για 6 μήνες. Αυτό το μήνα έκανε την πρώτη της προσπάθεια μετά τη θεραπεία και είναι έγκυος!!!!
Αν θες περισσότερες πληροφορίες μπορείς να μου πεις κάποιο e-mail και να της το στείλω να επικοινωνήσετε, είμαι σίγουρη οτι δεν έχει πρόβλημα με αυτό.

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
mimi
Κουδουνίστρα
Κουδουνίστρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 29, 2006 5:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

BRATZ ΜΟΥ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΣ!ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΕ ΑΜΕΣΩΣ?ΕΓΩ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΜΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ.ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΕΜΑ ΑΓΧΟΥΣ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΜΕ ΤΗΝ ΦΙΛΗ ΣΟΥ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ.

Έχει επεξεργασθεί από τον/την mimi στις Τετ Ιαν 10, 2007 4:17 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
mimi
Κουδουνίστρα
Κουδουνίστρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 29, 2006 5:27 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

:snowman
VIENNA ΜΟΥ ΓΕΙΑ ΣΟΥ!ΔΙΑΒΑΣΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ,ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΕΜΑ ΓΙΑΤΡΩΝ ΝΑ ΣΕ ΔΟΥΝ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΑΝ ΠΑΚΕΤΟ ΜΕ ΕΥΡΩ.ΕΓΩ ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΡΥΒΩ ΟΤΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΝΝΟΩ ΞΕΡΕΙΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΩ ΚΑΙ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ:ΛΥΠΑΜΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΤΙΚΟ!
:ΕΙΝΑΙ ΘΕΤΙΚΟ ΓΙΟΥΠΙ!!!! ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ.........
ΛΥΠΑΜΑΙ ΑΛΛΑ ΤΟ ΧΑΣΑΜΕ.ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΟΒΟΙ ΜΟΥ ΜΗΝ ΜΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΝ ΠΑΛΙ ΠΙΣΩ.ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΚΑΠΟΥ ΠΙΣΩ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΟΠΩΣ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΝΙΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑ,ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΕΛΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΤΟ ΧΑΡΙΣΩ ΣΤΟΝ ΑΝΔΡΑ ΜΟΥ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!
Επιστροφή στην κορυφή
mimi
Κουδουνίστρα
Κουδουνίστρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 06, 2007 2:23 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ola
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ Η ΜΟΝΗ ΜΕ ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΔΩΣΩ ΜΕΡΙΚΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ:ΟΤΑΝ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΗ ΑΠΟ ΠΟΝΟ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ.
cheers, eh!
ΟΤΑΝ ΞΑΦΝΙΚΑ ΝΙΩΣΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΟΝΟ ΣΕ ΑΣΧΕΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟ ΜΗΝ ΤΟ ΑΦΗΣΕΤΑΙ.

ΟΤΑΝ ΠΟΝΑΕΙ Η ΜΕΣΗ ΣΑΣ ΕΝΩ ΔΕΝ ΕΙΧΑΤΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΠΑΛΙ ΞΑΝΑΣΚΕΦΤΕΙΤΑΙ ΤΟ.

ΟΤΝ ΣΥΜΒΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΣΥΝ ΤΗΣ ΑΛΛΗΣ ΚΟΥΡΑΖΕΣΤΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΥΝΕΒΑΙΝΕ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΤΟΤΕ ΛΥΠΑΜΑΙ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΙΤΑΙ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΑΣ ΧΩΡΙΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙΣ,ΟΣΟ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΤΕ ΤΟΣΟ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΕΣΑΣ!
ΘΑ ΕΙΣΤΕ ΣΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΤΗΣ ΝΟΣΟΥ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΟΦΕΡΕΤΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΖΩΗ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΟΦΥΓΕΤΑΙ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΠΙΣΤΕΨΤΕΜΕ.

ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΑΝΤΑ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΜΙΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΘΕΤΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ:

ΟΠΩΣ ΠΟΝΑΜΕ ΧΑΜΗΛΑ ΚΑΙ ΛΕΜΕ ΕΧΩ ΚΡΥΩΣΕΙ
ΕΙΜΑΙ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΜΟΥ ΜΑΛΛΟΝ
ΕΙΜΑΙ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΟΩΡΕΞΙΑΣ ΜΟΥ
(ΚΑΙ ΟΣΕΣ ΠΑΣΧΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΤΕΡΟ ΤΟΥΣ)
ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΝΤΕΡΟ ΜΟΥ.

ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΑ
ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ!!!!!!!!!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή
AMALIA
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

Ένταξη: 03 Ιαν 2007
Τόπος: ΛΑΧΑΝΑΓΟΡΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 08, 2007 12:16 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

MIMI καλημέρα, χρόνια πολλά και καλή χρονιά να έχεις κι εύχομαι το 2007 να σου φέρει μωράκι στην κοιλίτσα πρώτα και μετά στην αγκαλιά.

Διάβασα τα μηνύματά σου και κατάλαβα ότι πρέπει να έχεις περάσει κι εσύ πολλά. Όντως η ενδομητρίωση είναι η πιο ύπουλη από όλες τις "γυναικολογικές ασθένειες" μια και δεν έχει ιδιαίτερα συμπτώματα κι άτοιμη μέρα με την μέρα μας ροκανίζει την γονιμότητά μας.
Επειδή υποψιάζομαι ότι κάτι τέτοιο μάλλον συμβαίνει και σε μένα και μάλιστα μετά τις 20 Ιανουαρίου θα κάνω λαπαροσκόπηση και σαλπιγγογραφία κατόπιν δικής μου πίεσης, ήθελα να σε ρωτήσω αν είχες τίποτε άλλα συμπτώματα εκτός αυτών που ανέφερες στο προηγούμενο μήνυμά σου όπως σταγόνες αίματος αρκετές ημέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο, ελαφριά πονάκια περιόδου κλπ.
Πώς ανακάλυψες την ενδομητρίωση με υπέρηχο? ή με δραστικότερη εξέταση όπως λαπαροσκόπηση?
Επίσης έκανες εξέταση του καρκινικού δείκτη ca125 και άν ναι τί τιμή είχε?

Πάντως έχει δίκιο η vienna μην αφήνεις τον χρόνο να περνά. Αν και τώρα που έχεις βάλει ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα δεν σου "κάτσει" φυσιολογική σύλληψη προχώρα σε σπερματεγχύσεις αρχικά και μετά σε εξωσωματική.
Γράφω στο τόπικ άτιμο άγχος. Θα χαρούμε να σε έχουμε στην παρέα μας.
Φιλάκια πολλά
Angela
Βιολί
Βιολί

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 09, 2007 11:45 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μιμι έχω και εγώ ενδομητρίωση, είμαι η κοπέλα που σου είπε η Βρατζ, αν θες οποιαδήποτε πληροφορία έλα να με βρεις στο άγχος που σχεδόν καθημερίνα είμαι. Προσπάθησα να σου στείλω μαιλ αλλά δεν τα κατάφερα.
Φιλιά
Επιστροφή στην κορυφή
mimi
Κουδουνίστρα
Κουδουνίστρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 10, 2007 4:12 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

:Presents2 ΄

Αμαλία καλησπέρα!!σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σου!!
Εγώ την ενδομητρίωση την ανακάλυψα τυχαία έπειτα απο 1 χρόνο προσπάθειας κάνοντας όλες τις απαραίτητες εξετάσεις αλλά παιδί ΓΙΟΚ και έτσι μου πρότεινε ο γιατρός να προχωρήσω στην λαπαροσκόπηση όπου την έκανα για δεύτερη φορά και είδαμε οτι η ενδομητρίωση υπάρχει στην σάλπιγγα!

Τώρα όσο γι'αυτό που με ρώτησες όχι δεν είχα ποτε σταγόνες απο αίμα αντιθέτος πονούσα πολύ στην περίοδο οπου ήμουν πάντα ακριβής.Τις σταγόνες αυτές που λές εσύ τις είχε μια φίλη μου άκου λοιπόν τι τις είχε πει ο γιατρός:
οτι το αίμα αυτό ήταν τα νεκρά σπερματοζωάρια που δεν χρειαζόταν ο οργανισμός.
Δέν ξέρω αν έχεις κάνει σπερματέχυνση αλλά αυτή έκανε και έχει παιδί τώρα 5 μηνών!εγώ δεν γνωρίζω πως γίνεται και πολύ θα ήθελα να μάθω για να σε συμβουλέψω αλλά ελπίζω να σου έδωσα μια κατεύθυνση που να ψάξεις.

Κάτι άλλο που πρέπει να προσέξεις τώρα που θα κάνεις την λαπαροσκόπηση μην την πατήσεις όπως την πάτησα εγώ!
θα πείτε στο γιατρό σας,βάλε τον συζηγό σου να του το δώσει να το καταλάβει οτι αφου θα μπεις σε αυτή την διαδικασία της
επέμβασης και νάρκοσης ότι δει και δεν πάει καλά να επέμβει
να μη σου κάνει δηλαδή διαγνωστική λαπαροσκόπηση και μετά σου πεί εχεις αυτό και αυτό και μετά αναγκαστείτε και ξανακάνετε λαπαροσκόπηση για να αφαιρεθούνε τα τυχόν προβλήματα που σου διάγνωσε.Εμεις δώσαμε 3.500 ευρώ την
πρώτη φορά και 3.000 ευρώ την δεύτερη που ήταν και η καθοριστική!

Ελπίζω να σε βοήθησα και εύχομαι καλή επιτυχία!
Εγώ έκανα την επέμβαση 17 ιανουαρίου 2006 και περιμένω να ερθουν τα καλα νέα για όλες μας ΦΙΛΑΚΙΑ!!!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή
ΦΑΤΣΑ
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

Τόπος: ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΕΤΡΑ.....

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 10, 2007 5:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΓΩ ΕΙΧΑ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ ΧΩΡΙΣ ΟΡΑΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΡΕΛΟ ΠΟΝΟ ΤΗ 2Η ΜΕΡΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ.
ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ (ΚΑΙ ΚΑΥΤΗΡΙΑΣΗ ΤΩΝ ΕΣΤΙΩΝ) ΠΡΙΝ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΚΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΠΙΕΙ ΟΥΤΕ DEPON STHN ΠΕΡΙΟΔΟ.ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΟΝ0 ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΕΥΤΥΧΗΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΓΙΑΤΙ ΜΠΕΜΠΕ ΓΙΟΚ ΑΚΟΜΗ.
AMALIA
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 11, 2007 10:20 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

MIMI ευχαριστώ για την απάντησή σου. Εμένα ο δικός μου γιατρός δεν ήθελε να κάνω την λαπαροσκόπηση,πιστεύει ότι δεν έχω ενδομητρίωση κι ότι οι σταγόνες οφείλονται στο πολύ παχύ ενδομήτριο που έχω και που η μήτρα έτσι ξαφνικά πριν από 5 χρόνια αποφάσισε να το αποβάλλει σιγά σιγά κι όχι όλο μαζί. Ο όρος είναι λειτουργική μητρορραγία και μέχρις στιγμής μόνο μία κοπέλλα έχω βρει με αυτή την ιδιαιτερότητα. Αλλά καταλήγεις σ'αυτό το συμπέρασμα με σιγουριά μόνο και μετά τη λαπαροσκόπηση. Γι'αυτό επέμενα να την κάνω.
Όσο για το αν θα είναι επεμβατική το έχουμε ήδη συζητήσει και μου το υποσχέθηκε.
Τον περασμένο μήνα έκανα και μια σπερμάτεγχυση κι ενώ όλα έδειχναν ευοίωνα (παχύ ενδομήτριο, 4 ωάρια) τελικά το αποτέλεσμα ήταν αρνητικό. Κι έτσι πήρα την απόφαση για να μην χάνω το χρόνο μου και βέβαια και χρήμα πρώτα να βεβαιωθώ για την εσωτερική κατάσταση της κοιλιάς μου και ανάλογα μετά ν'αποφασίσω αν θα συνεχίσουμε με σπερματεγχύσεις ή εξωσωματική.
Η σπερματέγχυση για να ξέρεις είναι πολύ εύκολη και ανώδυνη.
Συνήθως σου δίνουν κλομιφαίνη για να προκαλέσουν διέγερση των ωοθηκών (δηλαδή να κάνεις πάνω από ένα ωάριο) και μετά παρακολουθούν με υπέρηχους κάθε 2 μέρες περίπου πόσο μεγαλώνουν. Κι όταν αυτά φτάσουν περίπου τα 18-20 εκατοστά σου κάνει μία ένεση PREGNYL και προγραμματίζει την σπερματέγχυση για μετά από 36 ώρες.
Τώρα κατά την σπερματέγχυση σου βάζει ο γιατρός διαστολέα και κάνει ελαφριά πλύση με ορό της μήτρας-κόλπου-τραχήλου και μ'ένα πολύ λεπτό σωληνάκι σου αποθέτει στη μήτρα το σπέρμα το οποίο έχει κατάλληλα επεξεργαστεί την ίδια μέρα.
Δεν είναι ούτε επίπονη ούτε ακριβή διαδικασία. Στο συνιστώ ανεπιφύλακτα.
Έλα κι από το άτιμο άγχος θα χαρούμε να σε έχουμε στην παρέα μας.
Φιλάκια Πολλά
AMALIA
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 11, 2007 10:27 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΦΑΤΣΑ έγραψε:
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΓΩ ΕΙΧΑ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ ΧΩΡΙΣ ΟΡΑΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΡΕΛΟ ΠΟΝΟ ΤΗ 2Η ΜΕΡΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ.
ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ (ΚΑΙ ΚΑΥΤΗΡΙΑΣΗ ΤΩΝ ΕΣΤΙΩΝ) ΠΡΙΝ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΚΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΠΙΕΙ ΟΥΤΕ DEPON STHN ΠΕΡΙΟΔΟ.ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΟΝ0 ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΕΥΤΥΧΗΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΓΙΑΤΙ ΜΠΕΜΠΕ ΓΙΟΚ ΑΚΟΜΗ.

Εγώ πάλι Φάτσα δεν μπορώ να πω ότι πονάω και τρελλά. Ο πόνος είναι βέβαια έντονος τις πρώτες δύο μέρες της περιόδου αλλά καλύπτομαι τo πρώτο 24ωρο με ένα πονστάν και δύο αναβράζοντα depon και το δεύτερο με άλλα δύο depon και δουλεύω κανονικά. Αντίθετα έχω έντονο προεμμηνορυσιακό που ξεκινά σε ορισμένους κύκλους μόλις 2 με 3 μέρες μετά την ωορρηξία. Δηλαδή έχω πονάκια χαμηλά στην κοιλιά λες και περιμένω ν'αδιαθετήσω, πόνο στην μέση, νεύρα, κατάθλιψη τρομερό πρήξιμο στο στήθος και στην κοιλιά και βέβαια τις σταγόνες που όσο πλησιάζει η περίοδος πληθαίνουν. Συμπτώματα που δεν τα βίωνα για τόσες πολλές μέρες πριν 2 χρόνια.
Τέλος πάντων η λαπαροσκόπηση θα δείξει σε λίγες μέρες. Είδωμεν. Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
φιλάκια.
ΜΠΙΑ
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

Ένταξη: 20 Δεκ 2006
Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 11, 2007 10:50 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.
ΕΡΧΟΜΑΙ ΜΕ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ Ο ΠΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΡΚΕΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ ΣΥΜΠΤΩΜΑ ΤΗΣ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗΣ.

ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΤΡΕΛΟΣ ΠΟΝΟΣ ΤΙ ΕΝΝΟΟΥΜΕ?
ΠΧ ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΩ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΕΡΘΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΕΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΜΑ, ΕΝΑ ΒΑΡΟΣ, ΟΧΙ ΠΟΝΟΣ.
ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΕΝΑΣ ΠΟΝΟΣ ΕΝΤΟΝΟΣ ΞΕΡΩ ΟΤΙ Θ ΔΩ ΚΑΙ ΑΙΜΑ. Ο ΠΟΝΟΣ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΕΡΧΕΤΑΙ ΜΙΑ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟΣ ΜΙΑ ΠΙΟ ΗΠΙΟΣ, ΠΑΙΡΝΩ ΕΝΑ DEPON ΓΙΑ ΝΑ ΝΙΩΣΩ ΕΛΑΦΡΩΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.
ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΕΧΩ ΠΑΛΙ ΠΟΝΟ ΑΡΚΕΤΟ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ.
Ο ΠΟΝΟΣ ΕΣΤΙΑΖΕΙ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΠΡΟΣ ΧΑΜΗΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΜΕΣΗ.
ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΑΛΛΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΜΕΡΑΣ ΜΕ ΒΡΙΣΚΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΚΑΛΑ.

ΤΙ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ?

ΟΛΗ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΣΕ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ... ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΣΥΛΛΗΨΗΣ ΣΟΥ.
ΟΛΗ ΜΟΥ Η ΧΑΡΑ ΣΕ ΜΙΑ ΩΡΑ ... ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΗΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΣΟΥ.
ΑΓΟΡΑΚΙ ΜΟΥ.
Επιστροφή στην κορυφή
AMALIA
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 11, 2007 11:05 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μπιάκι αυτό που περιγράφεις εμένα μου θυμίζει μια φυσιολογική περίοδο. Αν όμως έχεις απορία να ρωτήσεις το γιατρό σου.
Εμένα ο δικός μου όταν πρωτοπήγα και μου πήρε ιστορικό μία από τις ερωτήσεις που μου έκανε είναι πόσο πονώ στην περίοδο, πόσες ημέρες και πόσα και ποιά αναλγητικά παίρνω.
AMALIA
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 11, 2007 11:06 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φάτσα και Μιμή να σας ρωτήσω κάτι ακόμα. Όταν με την λαπαροσκόπηση βρέθηκε η ενδομητρίωση κάνατε θεραπεία καταστολής (ψευδοκλιμακτήριο) με χάπια ή ενέσεις και για πόσο καιρό?
ΦΑΤΣΑ
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

Τόπος: ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΕΤΡΑ.....

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 11, 2007 4:51 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

AMALIA έγραψε:
Φάτσα και Μιμή να σας ρωτήσω κάτι ακόμα. Όταν με την λαπαροσκόπηση βρέθηκε η ενδομητρίωση κάνατε θεραπεία καταστολής (ψευδοκλιμακτήριο) με χάπια ή ενέσεις και για πόσο καιρό?

ΝΑΙ ΕΚΑΝΑ ΚΑΤΑΣΤΟΛΗ ΓΙΑ 6 ΜΗΝΕΣ ΜΕ ΜΙΑ ΕΝΕΣΗ(ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΟΙΑ). ΕΙΧΑ ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΤΗΣ ΕΜΜΗΝΟΠΑΥΣΗΣ ΙΔΡΩΝΑ , ΚΡΥΩΝΑ , ΦΟΥΝΤΩΝΑ ...
ΧΑΛΙΑ.

ΤΡΕΛΟΣ ΠΟΝΟΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΗΤΑΝ Ο ΠΟΝΟΣ ΤΗ 2η ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ 2-3 ΠΟΝΣΤΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑΘΩ. ΚΑΘΕ ΓΥΝΑΙΚΑ ΕΧΕΙ ΔΙαφορετικα συμπτωματα και γιαυτο μη συκρινετε περιπτωσεις.
ΞΕΡΩ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΧΩΡΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΟΝΟ ΕΙΧΑΝ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΤΗ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ.

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ

ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΛΑΠ. ΕΝΙΩΘΑ ΚΑΤΙ ΑΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΤΟ ΣΑΝ ΤΡΑΒΗΓΜΑ, ΚΑΤΩ ΔΕΞΙΑ. ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟ ΚΑΙ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΜΕΤΑ ΤΗ ΛΑΠ. ΕΚΕΙ ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΣΤΙΕΣ ΣΤΗΝ ΔΕΞΙΑ ΩΟΘΗΚΗ.
bratz
Βιολί
Βιολί

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 11, 2007 5:57 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

αυτό ακριβώς συμβαίνει, δεν μπορείς να κρίνεις από τα συμπτώματα, τα έχεις δεν τα έχεις μπορεί να έχεις ενδομητρίωση ή όχι.
Ο γιατρός μου του είπα για λαπαροσκόπηση σφύριζε ανέμελος, δεν το βλέπει να απαιτείται ακόμα και τέτοια. Και να έχω θα είναι λίγο γιατί δεν έχει δει κάποια κύστη σε υπέρηχο, δεν έχω συμπτώματα και τέτοια. Σήμερα όμως στον εξωσωματικό μέ έδωσε οτι έχω κάνει όλες τις εξετάσεις εκτός από αυτή.
Και μου άναψε φωτιά πάλι ...

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
bratz
Βιολί
Βιολί

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 11, 2007 6:01 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να ρωτήσω μήπως ξέρετε, πως η ενδομητρίωση επηρεάζει την εξωσωματική;;;

Ξέρω την περίπτωση να υπάρχουν κύστες ενδομητρίωσης στις ωοθήκες πράγμα που επηρεάζει την ποιότητα των ωαρίων και στη συνέχεια την εξέλιξη της εξωσωματικής. ¶λλη περίπτωση;;;

Σε άλλη περίπτωση ενδομητρίωσης η εξωσωματική προτείνεται σα θεραπεία, μια και αν πετύχει η εγκυμοσύνη αναστέλει την περίοδο και υποχωρεί η ενδομητρίωση.

Έχω μπερδευτεί τρελλά με αυτό το θέμα, δε μου φτάναν όσα είχα έχω και αυτό που δεν ξέρω αν το έχω

Επιστροφή στην κορυφή
AMALIA
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 12, 2007 10:46 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

[quote="ΦΑΤΣΑ"

ΤΡΕΛΟΣ ΠΟΝΟΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΗΤΑΝ Ο ΠΟΝΟΣ ΤΗ 2η ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ 2-3 ΠΟΝΣΤΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑΘΩ. ΚΑΘΕ ΓΥΝΑΙΚΑ ΕΧΕΙ ΔΙαφορετικα συμπτωματα και γιαυτο μη συκρινετε περιπτωσεις.
ΞΕΡΩ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΧΩΡΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΟΝΟ ΕΙΧΑΝ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΤΗ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ.

ΦΑΤΣΑ, Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ.
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΟΤΙ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ.
ΠΑΝΤΩΣ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΜΟΝΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟΥς ΥΠΕΡΗΧΟΥΣ. ΓΙ'ΑΥΤΟ ΚΙ ΕΓΩ ΕΠΕΜΕΝΑ ΝΑ ΥΠΟΒΛΗΘΩ ΚΑΙ Σ'ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ. ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΣ ΞΕΡΩ ΝΑ ΜΗΝ ΒΑΔΙΖΩ ΣΤΑ ΤΥΦΛΑ.
ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΘΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΓΙΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
mimi
Κουδουνίστρα
Κουδουνίστρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 12, 2007 11:48 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κορίτσια καλήμερα!!!διάβασα προσεκτικά αύτα που αναφέρατε
και έχω να σας πώ και εγώ κάποια πράγματα για όλα αυτά.
Ο πόνος περιόδου στην ενδομητρίωση είναι πιο επίπονος απο τους φυσιολογικούς πόνους μιας κοπέλας που δεν έχει ενδομητρίωση,αυτό είναι λογικό αφού κατα την περίοδο η ροή του αίματος (μια ποσότητα)παλινδρομέι και μένει στην μήτρα ή στις σάλπιγγες ή στις ωοθήκες ανάλογα που έχει το πρόβλημα η κάθε κοπέλα.

Οταν ένα ζεύγαρι θέλει να κάνει ένα παιδί προσπαθεί φυσιολογίκα 6 μήνες όταν δεν τα καταφέρει κάνει ενα προγενετικό έλεγχο και αν όλα είναι μια χαρά ακολουθεί άλλο ένα 6 μηνο,όταν και στο δεύτερο 6 μηνο δεν τα καταφέρει τότε η αμέσως επόμενη εξέταση είναι η σαλπιγγογραφία και αν και εκεί δεν ύπαρχει πρόβλημα η λαπαροσκόπηση είναι απαραίτητη πρέπει ο γιατρός να δεί τι συμβαίνει πραγματικά αφού ο υπέρυχος δεν μπορεί να πιάσει τα λεπτά προβλήματα που βρίσκονται μέσα μας.

Τώρα την ενδομητρίωση μπορεί κάποια κοπέλα που υποψιάζετε
ότι μπορεί να έχει με ύπερυχο την 11 ημέρα του κυκλου όπου εκεί θα μετρηθεί το ενδομήτριο αν είναι σε φυσιολογική κατάσταση αν είναι λιγο διογκομένο τότε θα το ξαναδεί τον επόμενο μήνα πάλι την 11 ημέρα του κύκλου και αν είναι η διάστασή του μεγαλύτερη απο τον προηγούμενο μήνα τότε υπάρχει πρόβλημα.

Αμαλία μου μετά την λαπαροσκόπηση αναλόγως το πρόβλημα που υπάρχει παίρνεις θεραπεία με ενέσεις avercap 3.75 για 6 μήνες εγώ τις πήρα για 4 μήνες επειδή εγινε η καυτηρίαση στο χειρουργίο γρήγορα περνάει ο καιρός πιστεψέμε κατα την διάρκεια των ενέσεων δεν προσπαθούμε,αλλά πρόσεξε μόλις τελειώσεις τις ενέσεις αν θεωρηθεί απαραίτητο δεν θα έχεις περίοδο για περίπου 80 ημέρες ΕΣΥ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ και ας μην υπάρχει περίοδος εμένα μου είπαν να μην προσπαθώ αλλα καποιοι αλλοι γιατροί μου είπαν κακώς που δεν προσπάθησες και εκείνους τους μήνες!
Με τις ενέσεις αυτές νιώθεις εξάμψεις μελαγχωλία τρελές σκέψεις ,νύστα αλλες κοπέλες μηλάνε και για κάποια παραπανήσια κιλά εγώ πάλι δεν πήρα γραμμάριο και θα υπάρχει φούσκωμα στην κοιλία.

Εύχομαι να σας βοήθησα!!!!
ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή
AMALIA
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 12, 2007 1:34 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΜΙΜΙ μου ευχαριστώ ήταν πολύ κατατοπιστικά όλα όσα μας έγραψες και σίγουρα βοηθούν.
Πραγματικά ελπίζω να μην έχω ενδομητρίωση και να είναι κάπου αλλού το πρόβλημα. Σίγουρα πάντως η λαπαροσκόπηση θα ξεκαθαρίσει το τοπίο.
θα σε ενημερώσω για τα αποτελέσματα.
Φιλάκια πολλά LoveEyes
RiNa
Βιολί
Βιολί

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 13, 2007 6:49 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα...

Να σας κάνω μια copia την ερώτηση μου σε αλλο τόπικ και μη με βρίσετε αν είμαι εντελώς εκτός θέματος!!!

Να ρωτήσω βρε κάτι κι αν ξέρει κανείς ας μου πει!

Με αφορμή αυτό που είπε ο Ermis για τη γυναίκα του...οτι εχει ενδομητρίωση...΄

η ενδομητρίωση είναι μόνο όταν έχεις κύστη/ες?
Εγώ που έχω πολύποδες είναι ενδομητρίωση ή άσχετο?

Διάβασα τι λένε τα κορίτσια στο ανάλογο τοπικ για πόνους και τέτοια και κάποια από αυτά τα έχω κι εγώ!

Επιστροφή στην κορυφή
Vienna
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

Τόπος: Ορφική γη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 13, 2007 7:41 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Rina ασχετοι οι πολυποδες με την ενδομητριωση!!!! αλλο το ενα αλλο το αλλο!!
οτι αλλο θες ρωτα γιατι εκανα 3 επεμβασεις για ενδομητριωση ντεμεκ και ενδομητριωση δεν βρηκαν τα βουδια, μονο με ταλαιπωρησαν με χειρουργεια και ενεσεις ψευδοκλιμακτηριου!!!
Βιολί
Βιολί

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 13, 2007 7:43 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ελα Βιεννακι μου...ευχαριστω!
οκ...με υσήχασες λίγο γιατί είδα ότι είναι πολύ ζόρικη η ενδομητρίωση! Μεγάλο λουκι τραβήξατε ρε!
Ναι τα διάβασα τα δικά σου!...αμα πέσεις σε μ@λ@κες...

Επιστροφή στην κορυφή
mimi
Κουδουνίστρα
Κουδουνίστρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 14, 2007 1:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλημέρα ηρωίδες!!!!! Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

Bratz μου ήθελα να σου πω οτι όταν πας για εξωσωματική και ανακαλύψουν οτι έχεις ενδομητρίωση θα επέμβουν και πριν την εξωσωματατική θα γίνει λαπαροσκόπηση!!!!!!!
Εμένα μου το είπε ο γιατρός,οταν μου είπε να κάνω την δεύτερη επέμβαση εγώ του είπα να πάω σε εξωσωματική και μου είπα αν εχεις ενδομητρίωση πάλι θα υποστείς την ίδια διαδικασία.Υπηρχε περίπτωση να μείνω έγκυος αλλά θα είχα 80% πιθανότητα να αποβάλλω!!

Rina μου εχει δίκιο η vienna δεν εχει καμία σχέση αύτο που έχεις εσύ!αλλα είναι καλό σε καθε υπέρηχο να ρωταμε τον γιατρό πως βλέπει το ενδομήτριο νομίζω οτι το ανέφερα παραπάνω.Εγώ κάτι άλλο θα ήθελα να σας ρωτήσω!!!

Κάθε φορά που θα ήμουν στις μέρες που θα μου ερχόταν η πέρίοδος
το καταλάβαινα από την μέση μου και από τα πόδια μου,τώρα
εδώ και 5 μήνες πρίζετε το στήθος μου μήνα παρα μήνα πράγμα που δεν το είχα ποτέ αυτό!ξέρει μήπως κάποια γιατί μου συμβαίνει αυτό!!
Επιστροφή στην κορυφή
mimi
Κουδουνίστρα
Κουδουνίστρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 14, 2007 1:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ο καιρός είναι χάλια αλλα μ'αραίσει παρα πολύ!!!
το κακό της ιστορίας είναι ότι πρέπει να σιδερώσω!!!!!!!!! ThumpDown

ΟΥΦ ΟΥΦ πρέπει να βάλω μπροστά!!!!!!!!! Bored

Φιλάκια θα σας δώ σε λίγο!!!!!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή
mimi
Κουδουνίστρα
Κουδουνίστρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 16, 2007 3:43 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γειά σας και απο μένα!!!

Αμαλλία και Bratz μου πώς περάσατε το ΣΚ κάνατε ότι είπαμέ?
δεν σας έβγαλαν στις ειδήσεις τελικά!!

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΕΑ ΣΑΣ ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕΣ
φιλακια!!!!!!! Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed
Επιστροφή στην κορυφή
bratz
Βιολί
Βιολί

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 16, 2007 4:35 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

γειά σου mimi

τι είχαμε πει για ΣΚ και γιατί θα μας βγάζαν στις ειδήσεις;;; δε θυμάμαι τι λέγαμε, αχ το Αλτσχάιμερ έρχεται!

Επιστροφή στην κορυφή
mimi
Κουδουνίστρα
Κουδουνίστρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 17, 2007 5:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

bratz έγραψε:
γειά σου mimi

τι είχαμε πει για ΣΚ και γιατί θα μας βγάζαν στις ειδήσεις;;; δε θυμάμαι τι λέγαμε, αχ το Αλτσχάιμερ έρχεται!

Bratz μου καλησπέρα!είχατε πει εσύ και η Αμαλλία ότι θα φεύγατε για ΣΚ και έγω σας είχα γράψει ότι πρέπει να μας βγάλετε ασπροπρόσωπες και ν'αναστενάξουν οι σουμιέδες,με λίγη προσοχή να μην σας περάσουν για τρομοκράτες (ήταν η μέρα που πέταξαν την ρουκέτα )και σας βγάλουν στις ειδήσεις!
κατάλαβες!!!
Επιστροφή στην κορυφή
bratz
Βιολί
Βιολί

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 17, 2007 6:15 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

όχι βρε δεν πήγαμε πουθενά ΣΚ ούτε ήταν να πάμε!

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Εξωσωματική Αρχική σελίδα -> Υπογονιμότητα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενη
Σελίδα 1 από 3

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης