Εξωσωματική Αρχική σελίδα Εξωσωματική
Εξωσωματική και όχι μόνο

Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   ΕγγραφήΕγγραφή 
 ΠροφίλΠροφίλ   Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

NEWS:
ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ ΩΟΘΗΚΕΣ---ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΩΝ ΩΟΘΗΚΩΝ
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Εξωσωματική Αρχική σελίδα -> Υπογονιμότητα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Tasoulitsa
Κουδουνίστρα
Κουδουνίστρα

Ένταξη: 20 Μάρ 2008

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 20, 2008 7:25 pm    Θέμα δημοσίευσης: ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ ΩΟΘΗΚΕΣ---ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΩΝ ΩΟΘΗΚΩΝ Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Kalispeeeeeeeeeeeera sas Smile katarxhn na sas sustithw..legomai Tasoulitsa kai eimai 22 apo thessaloniki.
To swsto apo thn mia tha htan na anaferw thn istoria mou alla kserw oti tha htan vareto oti profanws exete akousei polles tetoies istories klp klp...opote tha mpw kateytheian sto thema.
Kata tyxh vrika to forum kai diavasa kapoia themata pou exete grapsei ws anafora tis polukystikes....meta loipon apo paaaaaaaaaaaaaaaara polu pono-treksimo-agxos-stenaxwria-klama-kai xrhma(an kai ayto pisteyw kanenan den noiazei otan pisteyei oti tha vrei lush)exw na sas pw ta ekshs :
Allo oi "polukystikes wothikes" kai allo to "Sundromo polukystikwn wothikwn" kammia sxesh ayta ta 2 !
Oi polukustikes (tha milisw polu apla kai oxi episthmonika pou mas ta lene oi gunaikologoi kai leme pwwwwpw ma ti episthmon!menos gia tous giatrous?xmm gia merikous nai ! )oi polukystikes loipon einai apla otan dhmiourgountai kustes sthn gunaika kai diaforous logous.....omws mexri ekei.....den dhmiourgei kati allo,vevea mporei na se talaipwrei para polu alla einai mono kustes a sugnwmh kai ligh trixofuia oxi se oles tis periptwseis omws.gia ayto na prosexete giati polloi giatroi vazoun mia etiketa polukystikes wothikes kai telos.LATHOOOOOOS an sthn pragmatikothta upofereis apo syndromo pol.woth. tote oles oi therapeies pou tha einai gia aples polukystikes tha pane strafh.
thn gnwmh mou gia ola ayta tha sas thn pw sto telos.
Twra...ws anafora to sundromo polukystikwn wothikwn(p.c.o.s)
Polycystic ovary syndrome ...
Akoma den exoun bgalei ena teliko porisma pou wfeilete to sundromo auto...ousiastika ti ginete.....kapoia stigmh sthn proefhvikh h efhvikh hlikia diatarasete genika to ormoniko peribalon kai xamhlwnei arketa h SHBG mia timh ston organismo,sthn arxh mporei na mhn emfanisei provlimata,
h na emfanisei elaxista......sumptwmata pou emfanizei einai:
Ekswterika

Trixofuia (apisteyta megalh kuriws sto katw meros tou proswpou,sthn koilitsa,sthn platoula klp)
Akmh
Liparothta proswpou
Araiwsh malliwn
Ekzemata (se xeria podia laimo)
Androeideis paxusarkia(kuriws koilia)
Paxusarkia(genika ! thn paxusarkia tha sas thn analusw pio katw)
Organika
Ypogonimothta. . . .

Kustes(stis pio polles omws periptwseis den uparxoun polles kustes,na thumaste pws mia gynaika den xreiazete na exei ola ta sumptwmata,h na exei kustes gia na diapistwthei to pcos mporei na exei 2-3 symptwmata apo ola ayta kai na exei pcos kai apla eite na mhn exoun bgei akoma ta alla eite na tis bghkan mono ayta.)

Eleipsh periodou-perirgos kuklos periodou-aimoragies(asunithistes pou mporei na ksekinane ws periodos alla na kratane polles meres telika )
arthriakh piesh
Prodiathesh diabhth tupou 2
provlimata me insoulinh
Problhmata me thn kardoula
Puelikos ponos
Suxgwreste me ean ksexasa kati

Psuxologika
Katathlupsh.......
Apnoia ypnou

Twra.....san kopela me pcos exw na pw ta ekshs :
Dustuxws oi giatroi DEN gnwrizoun kala to PCOS therwoun oti ola einai polukustikes !oxiiiii kammia sxesh !!!! den einai ol puretos pou peftei me xapakia !!!Sas plhroforw kai auto mporeite na to katalavete kai mones sas,oti sto ekswteriko tis gynaikes me pcos tis prosexoun PARA polu !!! pera apo to oti uparxoun eidikoi gunaikologoi pou exoun eksideikeush panw sto pcos uparxoun polu kala enhmerwmenoi diaitologoi psuxiiatroi endokrinologoi,kai bgainei periodiko pou legete PCOS kathe mhna an den kanw lathos me nea gia to sundromo klp.
Gia akomh mia fora oi dikoi mas menoun pisw...nai ok exoume paaara polu kalous episthomes mpla mpla mpla alla egw aythn thn stigmh sygxwreste me den tha xaidepsw aytia.to PCOS EINAI PROVLIMATARA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!,TA KORITSAKIA ALLA KAI OI GUNAIKES POU TO EXOUN KAI POLLES POLLES FORES DEN TO KSEROUN VASANIZONTAI !!!!!!!!!!! TURANNIETE H PSUXOULA TOUS BLEPONTAS TON EAYTO TOUS NA PAXAINEI KAI NA PAXAINEI XWRIS LOGO KAI ME ASXHMO TROPO,NA VLEPOUS TIS TRIXES KAI NA NTREPONTAI KAI NA EXOUN VARETHEI OLWS TWS EIDWN TIS APOTRIXWSEIS,NA VLEPOUS SPURIA KLP KLP ALLA TO PIO ASXHMO EINAI H KATATHLUPSH....GIATI OLA AYTA EKEI SE METAFEROUN,OTAN O KURIOS ME THN ASPRH ROMPA SOU PERNEI XRHMA KAI SE KOROIDEUEI TARAZONTAS SE SE THERAPEIES.....KAI TA LEFTA?XALALIIIIII H PSUXOULA OMWS THS KATHE GUNAIKAS AYTH KSEREI TI TRAVAEI !!!AN DEN KSEROUN DEN EINAI KAKO NA MAS ENHMERWNOUN PWS THA EINAI ARKETA EPIFULAKTIKOI,OXI NA VRISKOUME TELIKA MONES TI EXOUME !!!H SWSTH ANTIMETWPISH APO PLEURA IATRWN EINAI SUNERGASIA GYNAIKOLOGOU-ENDOKRINOLOGOU-DIAITOLOGOU-PSUXOLOGOU KAI OI "GIATROI"DHMIOURGHSAN 2 TMHMATA SUNDROMOU POLUKUSTIKWN OWTHIKWN
SE ATHINA KAI THESSALONIKI(XWRIS OMWS NA EXEI KAMMIA SXESH TO ENA ME TO ALLO) KAI PROFANWS META APO POLU VATHUSTOXASTH SKEPSH KAI MALLON EPEIDH KOURASTHKAN OI ANTHRWPOI KI OLAS, PHRAN THN APOFASH NA KLEISOUN TO TMHMA THS THESSALONIKHS KAI UPARXI MONO STHN ATHINA.AYTO TO PROVLHMA TO EXEI KAI DEN TO GNWRIZEI TO 40% TWN GUNAIKWN KAI DEN UPARXOUN ENHMERWMENOI GIATROI.............NTROPH ALLA TO XEIROTERO EINAI NA KSEROUN ESTW KAI LIGA PRAGMATAKIA ALLA NA SKEFTONTAI "E DEN VARIESAI TWRA"......
twra ws anafora ooooooooola ayta pou exw diavasei h gnwmh mou gia thn lush einai h ekshs:
se periptwsh pou exoun mpei kila (kai gnwrizw pws tha einai arketa ayta pou valate)xaste ta !!!!!!!!!!!!!!!!!!!megalo kleidi kouklitses mou glukies !!!kserw pws einai paaaaaara polu duskolo,kammia fora me xalia psuxologia ksekinas trith kai trith bradu gureueis dikaiologia na thn stamathseis)omws prospathiste,einai to 50% tou provlimatos !kante mia diatrofh me polla proionta olikhs alesews,me skoura laxanika me esperidoeidh froutakia,me psaria kai galopoula-kotopoulo,genika apaxa galaktokomika!(ayto pou sas lew einai apo diaitologo(den xreiazontai onomata oute diafimhseis) kai an psaksete sto google tha deite pws oi pio polloi katalhgoun na uposthrizoun tetoiou eidous diaita gia to pcos kai genika diaites me trofima xamhlou glukaimikou deikth)
Opoiadhpote askhsh,OPOIADHPOTE,oti mporeite mhn akoute aytous pou sas epivaloun kati !!!kante ayto pou mporeite mhn zorizeste,an zorizeste se ligo kairo tha to parathsete kai metaksu mas?polu logiko! egw px den mporw ta gumnasthria me tpt !!!! gia ayto protimhsa kolumpi.....megalh diafora eida !an omws sas aresei kati allo trekste kai kante to!
Hremhste !!!!prospathiste na eiste anamesa se kosmo pou sas agapaei kai sas xalarwnei......
genika allakste life style.....diaita (pou molis xasete ta kila tha metamorfwthei se diatrofh giati tha prepei panta na akoloutheite ayth th diatrofh)pinete neraki mpoliko Wink......kai askhsh eipame opoiadhpote.....kai hremhste !!!eidika eseis me ta mwrakia...pou prospatheite.....oxi stenaxwria...tha mou peite ok...esy den kses ti pername.....o kathenas alliws to antilambanete to provlhma tou.....tha sumfwnhsw apoluta !!!omws kouklitses mou eilikrina einai kai auto giatriko.....oso mporeite na xalarwnete mhn agxwneste na kserete pws tipota kai kanenas den prepei oute na mas kritikarei oute na mas apopernei oute na mas piezei......irthame se aythn thn zwh gia na perasoume kala !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

exw faei tetoia talaipwria pou ti na sas pw wres wres aisthanomai 60 xronwn apo tis empeiries pou mazepsa(pou makari na mhn tis eixa pote Sad polles fores aytes oi empeiries me kanoun na klaiw...alla panta prospathw na stamataw to klama giati thn epomenh bgazw ekzema Smile xaxa to pernw sthn plaka twra pia giati alliws ouuuu asta na pane Wink)
Thelw apla na tonisw pws einai polu sobaro provlima ,poluploko kai periergo !!! thelei opwsdhpote prosoxh kai frontida !!!!!einai probilma alusidoto.....to ena exei epiptwseis sto allo.....px h insoulinh sthn kardia,h stenaxwria sto ekzema kai paei legontas.
prospathiste na vreite enan giatro pou na einai SUZHTHSIMOS!!!terastio pleonekthma gia ton agwna mas Wink
gia oti thelisete ,an thelisete kati eimai edw.........
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Tasoulitsa
Κουδουνίστρα
Κουδουνίστρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 20, 2008 8:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

tha ithela epishs na prosthesw thn dieuthunsh sto you tube apo ena videaki pou einai arketa katatopistiko.

http://www.youtube.com/watch?v=twojE_dzGM0
Επιστροφή στην κορυφή
choko
Βιολί
Βιολί

Ένταξη: 25 Ιούλ 2007

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 20, 2008 8:21 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

γεια σου τασουλιτσα και καλως ηρθες στην παρεα μας.. παααρα πολυ ενδιαφεροντα ολα αυτα παρολο που εγω δεν εχω ουτε το ενα ουτε τ'αλλο.. αλλα βρε κουκλιτσα, μου βγηκαν τα ματια να τα διαβασω.. αν γινεται σε παρακαλω την επομενη φορα γραψε στα ελληνικα.. Embarassed συγνωμη για την παρατηρηση αλλα καταλαβαινεις φανταζομαι οτι εμεις εδω μεσα περναμε μεγαλο μερος της ζωης μας Laughing και .. οσο να ναι τα greeklish ειναι ολιγον κουραστικα.. αυτα και μη με παρεξηγεις. ελα στις γκαστρουλες για κους κους ..
Tasoulitsa
Κουδουνίστρα
Κουδουνίστρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 20, 2008 8:25 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ωωωωχ χιλια συγνωμηηηηηηηηηηηη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!χαζομαρα μου! δεν θα ξαναγινει Wink
Επιστροφή στην κορυφή
choko
Βιολί
Βιολί

Ένταξη: 25 Ιούλ 2007

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 20, 2008 8:27 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλε ελα στις γκαστρουλες που ειμαστε με τη φενια..
bratz
Βιολί
Βιολί

Ένταξη: 27 Νοέ 2006
Τόπος: Το μεγάλο λιμάνι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 21, 2008 11:11 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τασουλίτσα,

τι να πω;;;;; τόσο μικρό κορίτσι και να έχεις κατασταλάξει τόσο; αυτό λέει πολλά για όσα έχεις περάσει!
Σε ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση και σου εύχομαι ότι καλύτερο να έχεις στη ζωή σου!

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
veni
Φλογέρα
Φλογέρα

Ένταξη: 03 Μάρ 2008

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 21, 2008 1:25 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γεια σου και από μένα μικρούλα Smile
Ενημερωμένη, μπράβο σου. Και σοφά αυτά που λες!
Το έχω και εγώ το θέμα με τις πολυκυστικές. Δεν έχω πρόβλημα με βάρος και τριχοφυια είχα όμως για κάτι φεγγάρια ακμή - όχι σε μεγάλο βαθμό και πήρα αντισυλληπτικά για να απαλλαγώ. Τώρα βέβαια τα σταμάτησα γιατί προσπαθώ να μείνω έγκυος και ευτυχώς μέχρι τώρα δεν έχει ξαναεμφανιστεί το πρόβλημα. Βέβαια οι πολυκυστικές υφιστανται... Τις κύστες τις βλέπουμε κάθε φορά στο ultrasound να μας κλείνουνε το μα΄τι φωνάζοντας ... HI!!!
Είμαστε τόοοοοοοσες πολλές αυτές που το έχουμε αυτό. Ίσως και αυτό να είναι μια παρηγορία!
Φιλιά πολλά και καλωσορισες Welcome
Επιστροφή στην κορυφή
Tasoulitsa
Κουδουνίστρα
Κουδουνίστρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 21, 2008 8:08 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κοριτσαρες μου γλυκιες !!!!!!!Σας ευχαριστω παρα πολυ για τα καλα σας λογια !!!!!!!Bratz μου ευχομαι ολοψυχα οτι καλυτερο και για σενα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Veni μου σου ευχομαι το συντομοτερο να αλλαζεις πανες !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ολα να πανε τελεια !!!!!!
αν εστω και μια κοπελα που θα τα διαβασει επωφεληθει απο κατι τεραστια χαρα μου !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή
thinkpositive
Τύμπανο
Τύμπανο

Ένταξη: 13 Μάρ 2007

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 21, 2008 9:12 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

διαβασα και εγώ με δυσκολια το ποστ σου και ηθελα να σου πω οτι οι πολυκυστικές εχουν πολλές διαβαθμισεις. Υπαρχουν γυναικες με πολυκυστικές με αστατο κυκλο αλλά ικανοποιητικη ευκολια στη συλληψη και για άλλες γυναικες που ειναι τρομερά δυσκολο!

εισαι μικρουλα και προσγειωμενη αποτι σε διαβαζω.

καλή επιτυχια σου ευχομαι!!! Very Happy

http://www.ivfforums.gr/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Tasoulitsa
Κουδουνίστρα
Κουδουνίστρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 22, 2008 11:58 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ευχαριστω πολυ !!!!
Ναι ετσι ειναι......υπαρχουν γυναικες με συμπτωματα λιγα,και σε καποιες η υπογονιμοτητα δεν ισχυει.....επισης εχω ακουσει πως σε περιπτωση εγκυμοσυνης καποιες σταματησαν να διακρινουν προβληματα μετα....λενε πως μια εγκυμοσυνη καμμια φορα εξαλιφει τα συμπτωματα του συνδρομου.

Εγω πιστευω πως τουλαχιστον στην υπογονιμοτητα παιζει ρολο το ποσο "βασανιστηκε" γενικα το συστημα εκει κατω μεχρι να ερθει μια θεραπεια η μια καλυτερευση...γιατι μιλωντας με εναν γιατρο μου ειχε πει πως πολλες γυναικες πηγαινουν πχ στα 30 στο γυναικολογο και τοτε το ανακαλυπτουν..ναι αλλα μαλλον ως τοτε θα εχει ταλαιπωρηθει αρκετα το ολο συστημα...για αυτο λενε οτι οσο πιο γρηγορα το διαγνωσουν και ξεκινησει μια θεραπεια η γενικα μια αντιμετωπιση τοσο το καλυτερο.
Υ.Γ Οταν βρω χρονο θα προσπαθησω να το ξαναγραψω το κειμενο,συγνωμη και παλι.
Επιστροφή στην κορυφή
Sofika
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

Ένταξη: 01 Δεκ 2007
Τόπος: Θεσσαλονικη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 22, 2008 4:17 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εμένα πάλι ο γιατρός μου είπε οτι οι πολυκυστικές είναι είτε θέμα υπόφυσης (εκει είναι που πειράζονται οι ορμόνες) είτε θέμα "ανατομικό" (είναι πιο σκληρή η κάψα πως να την πώ του ωοθυλάκιου). Εγώ ανήκω στην 2η περίπτωση, οι ορμόνες μου είναι μια χαρά έχω σταθερό κύκλο αλλά αν και παράγεται ωοθυλάκιο δεν καταφαίρνει πάντα να "σκάσει".
Επιστροφή στην κορυφή
Tasoulitsa
Κουδουνίστρα
Κουδουνίστρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 22, 2008 11:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγω απο αυτα που ξερω παιζει πολυ ρολο η SHBG η οποια στις γυναικες με pcos ειναι παντα χαμηλη.Δεν γνωριζω για την υποφυση κατι τωρα για το αλλο ισως το λενε για τις πολυκυστικες,ομως οπως ειπα πιο πανω αλλο το συνδρομο πολυκυστικων και αλλο οι πολυκυστικες Smile
Επιστροφή στην κορυφή
thinkpositive
Τύμπανο
Τύμπανο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 23, 2008 5:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τασουλιτσα ειμαι σιγουρη πως ετσι ενημερωμενη που εισαι θα σου πανε ολα καλα! συντομα!

Επιστροφή στην κορυφή
Tasoulitsa
Κουδουνίστρα
Κουδουνίστρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 23, 2008 6:19 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αχ ειλικρινα να σας πω κατι? ειστε απιστευτη ψυχολογικη στηριξη !!!ολες εχετε και μια καλη κουβεντα να πειτε !!! Σας ευχαριστω παρα πολυ !!!
thinkpositive...σε ευχαριστω ευχομαι και για σενα ολα να ερθουνε τελεια Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Sofika
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 25, 2008 12:00 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Tasoulitsa έγραψε:
Εγω απο αυτα που ξερω παιζει πολυ ρολο η SHBG η οποια στις γυναικες με pcos ειναι παντα χαμηλη.Δεν γνωριζω για την υποφυση κατι τωρα για το αλλο ισως το λενε για τις πολυκυστικες,ομως οπως ειπα πιο πανω αλλο το συνδρομο πολυκυστικων και αλλο οι πολυκυστικες Smile

Εμένα πάλι ο γιατρός μου είπε πως είναι το ίδιο....Η διαφορετική ονομασία είναι απλά για ψυχολογική υποστήριξη αυτών που έχουν....Ανάλογα με τα συμπτώματα που έχεις σου δίνουν ονομασία...Π.χ. έγώ έχω μόνο υπογονιμότητα...Μου λέει ο γιατρός...Πολυκυστικές έχεις!!!!Πριν 4-5 χρόνια δεν θυμάμαι ακριβώς είχα λίγη τριχοφυία(δεν είχα ψάξει την γονιμότητα δεν με ενδιέφερε) ο γιατρός μου είπε οτι έχω το σύνδρομο...Μην την ψάχνεις για μένα (ούτε οι γιατροί δεν έχουν βγάλει άκρη με τις πολυκυστικές)...ως προς το τι έχεις...Απλά ψάξε λύση!!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Tasoulitsa
Κουδουνίστρα
Κουδουνίστρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 25, 2008 1:29 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δυστυχως επειδη την εψαξα και μαλιστα παααρα πολυ...δεν ισχυει αυτο.....οτι ειναι το ιδιο....
θα σου δωσω ενα παραδειγμα.....
οταν ανακαλυψα τι και πως εβαλα την θεια μου η οποια ανετα εκανε 2 μωρα,να κανει την εξεταση της SHBG για να δει μηπως και εχει συνδρομο.....ειναι 50 η θεια μου και μια ζωη ταλαιπωριοταν με κυστες,εφθανε σε σημειο να κανει επεμβασεις για να τις αφαιρει και ειχε τριχοφυια μονο στο μουστακι,κατα τα αλλα ολα αψογα....εκανε την εξεταση και ολα τελεια και θα σου πω την αληθεια την εβαλα να το κανει για να διαπιστωσουμε οτι οντως ειχε απλα πολυκυστικες οπως ελεγαν τοσα χρονια οι γιατροι και τελικα σε αυτο βγηκαν σωστοι...και ξες τι...ειναι κριμα να βαζουμε ισα και ομοια γυναικες με πολυκυστικες και γυναικες με συνδρομο,καμμια σχεση δεν εχουν αυτα τα 2,οι γυναικες με συνδρομο εχουν απιστευτα προβληματα μην μενετε μονο στα επιφανειακα κυστες τριχοφυια κλπ εδωσα ενα βιντεκακι ποιο πανω..αν το δειτε μπορειτε να καταλαβετε αρκετα......και Sofika μου να σου πω κατι? πηγα στους γιατρους,ετρεξα εμαθα κουραστικα με κουρασαν δηλαδη και μετα απο καποια στιγμη που εμαθα μονη μου τι ακριβως εχω και τι συμπτωματα υπαρχουν εψαξα μονη μου και την λυση.
Επιστροφή στην κορυφή
Sofika
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 25, 2008 6:51 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σύνδρομο Πολυκυστικών Ωοθηκών

Τo σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών (PolyCystic Ovarian Syndrome – PCOS) είναι η πιο συχνή ανωμαλία της λειτουργίας των ωοθηκών και η πιο συχνή ενδοκρινοπάθεια στις γυναίκες. Η ακριβής συχνότητα του PCOS, παρ’ όλο που είναι γενικώς παραδεκτό ότι είναι μεγάλη, δεν μπορεί να υπολογιστεί γιατί δεν έχει ακόμα δοθεί ο ορισμός του συνδρόμου, ούτε έχουν καθοριστεί με ακρίβεια τα όριά του. Η έλλειψη κοινώς αποδεκτού προσδιορισμού του συνδρόμου συντελεί στη σύγχυση που υπάρχει και στα πολλά αντιφατικά αποτελέσματα των μελετών που γίνονται για το σύνδρομο αυτό.

Σήμερα θεωρούμε ότι το PCOS χαρακτηρίζεται από σειρά συμπτωμάτων και ευρημάτων, στα οποία περιλαμβάνονται: η πολυκυστική εμφάνιση των ωοθηκών, η αραιομηνόρροια, η χρόνια ανωοθυλακιορρηξία (αφού έχουν αποκλεισθεί δευτερογενείς αιτίες, όπως η όψιμη υπερπλασία των επινεφριδίων, η υπερπρολακτιναιμία, το σύνδρομο Cushing και νεοπλασίες που εκκρίνουν ανδρογόνα), οι αυξημένες τιμές της LH, σε συνδυασμό με τις δυσανάλογα χαμηλές τιμές της FSH, η υπερανδρογοναιμία και η υπερινσουλιναιμία. Η παρουσία πολυκυστικών ωοθηκών υπερηχογραφικά είναι σημαντικό εύρημα, αλλά όχι παθογνωμονικό.

Από διαγνωστικής πλευράς, διακρίνουμε τέσσερις φάσεις στην ιστορία του συνδρόμου:

* Η πρώτη ακολούθησε επί μία 25ετία την αρχική περιγραφή του συνδρόμου, το 1935, από τους Stein και Leventhal. Την περίοδο αυτή, το σύνδρομο έφερε την ονομασία των συγγραφέων που το περιέγραψαν και η διάγνωσή του στηριζόταν στην κλινική τριάδα: α) της αμηνόρροιας, β) της υπερτρίχωσης και γ) της παχυσαρκίας και στην ανεύρεση πολύ διογκωμένων ωοθηκών (εικόνα 1)
* Η δεύτερη φάση σημειώθηκε τις δεκαετίες ’60 και ’70 κατά τις οποίες η ραδιοανοσολογικές μετρήσεις των ορμονών επέτρεψαν την έρευνα και διαπίστωση των ορμονολογικών διαταραχών του συνδρόμου. Συγχρόνως, με τη λαπαροσκόπηση και τη βιοψία των ωοθηκών, διαπιστώθηκε ότι το σύνδρομο δεν ήταν σπάνιο και ότι το φάσμα των κλινικών, μορφολογικών και βιολογικών εκδηλώσεων ήταν πολύ πιο ευρύ απ’ ότι αρχικά πιστευόταν. Έτσι, η αρχική ονομασία του συνδρόμου εγκαταλείφθηκε και το σύνδρομο μετονομάστηκε σε σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών (PCOS). Η διάγνωση την εποχή αυτή, στηριζόταν στα εξής: α) βεβαιωμένα μακροσκοπικά ή ιστολογικά πολυκυστικές ωοθήκες και αύξηση του πάχους της θήκης των ωοθυλακίων (εικόνα 2). β) η δυσανάλογη έκκριση των γοναδοτροπινών, δηλαδή αύξηση του λόγου LH/ FSH, γ) η υπερανδρογοναιμία και δ) η υπεροιστρογοναιμία. Μελέτες και στατιστικές όμως έδειξαν, ότι κανένα κλινικό ή ορμονικό στοιχείο από όσα θεωρούνται ότι χαρακτηρίζουν το σύνδρομο δεν είναι σταθερό, ούτε ως προς την παρουσία ούτε ως προς την έκταση με την οποία εμφανίζεται και ότι υπάρχει ποικιλία κλινικών εκδηλώσεων και ορμονικής λειτουργίας, που σε ορισμένα άτομα βρίσκεται φυσιολογική.
* Η τρίτη φάση της διάγνωσης του συνδρόμου άρχισε τη δεκαετία των ’80 και χαρακτηρίστηκε από την ευρεία χρήση του υπερηχογραφήματος, το οποίο βοήθησε όσο καμία άλλη μέθοδος στη διάγνωση και παρακολούθηση του PCOS. Με το U/S σημειώθηκε σημαντική πρόοδος σε τρία σημεία: 1. Αντικαταστάθηκε η λαπαροσκόπηση από μία μη επεμβατική μέθοδο, 2. Έγινε δυνατή η μελέτη της μορφολογίας των ωοθηκών σε μεγάλο αριθμό ατόμων, ακόμα και σε άτομα στα οποία η λαπαροσκόπηση δεν επιτρεπόταν (όπως υγιείς μάρτυρες και κορίτσια στην ήβη) και 3. Μετέτρεψε σε εξέταση ρουτίνας τη συχνή και εύκολη παρακολούθηση της εξέλιξης του συνδρόμου, πράγμα που ήταν αδύνατο στο παρελθόν.
* Η τέταρτη φάση άρχισε το 1990 και συνεχίζεται. Η φάση αυτή χαρακτηρίζεται από τρία γεγονότα: α) τη διαπίστωση της σχέσης της υπερινσουλιναιμίας με την υπερανδρογοναιμία, ιδιαίτερα στα παχύσαρκα άτομα, β) τη διευκρίνιση του ρόλου και άλλων αυξητικών παραγόντων και κυτταροκινών στην παθογένεια του συνδρόμου και γ) το ενδιαφέρον για τη μελέτη των γενετικών χαρακτηριστικών και της γονιδιακής ταυτότητας των ασθενών. Γενικά, στην τελευταία φάση της έρευνας για την παθογένεια του PCOS, η προσπάθεια στρέφεται στη διαλεύκανση σε μοριακό και γονιδιακό επίπεδο, του είδους και της αιτιολογίας των ανωμαλιών που παρατηρούνται στο σύνδρομο αυτό.

Πηγη: http://panacea.med.uoa.gr/scientific/healt...ology/pcos.aspx

Παθογένεια

Μέχρι σήμερα έχουν προταθεί τέσσερις παθογενετικοί μηχανισμοί, χωρίς κανένας να εξηγεί πλήρως όλες τις εκδηλώσεις του συνδρόμου: 1) ο υποθαλαμικός, 2) ο ωοθηκικός. 3) ο επινεφριδιακός και 4) η υπερινσουλιναιμία. (βλ. σχηματική απεικόνιση των παθογενετικών μηχανισμών, στο τέλος του κεφαλαίου)

1. Υποθαλαμική θεωρία

Η απόδοση των λειτουργικών ανωμαλιών σε υποθαλαμική δυσλειτουργία στηρίχτηκε στη βασική ορμονική ανωμαλία του συνδρόμου, που συνίσταται στην υπερέκκριση της LH, χωρίς σύγχρονη υπερπαραγωγή της FSH. Η υπερέκκριση της LH διεγείρει τα κύτταρα της θήκης, τα οποία υπερπλάσσονται και υπερπαράγουν ανδρογόνα. Η έλλειψη αντίστοιχης αύξησης της FSH προκαλεί μειωμένη σύνθεση αρωματοποιητικού ενζύμου στα κοκκιώδη κύτταρα και ελαττωμένη παραγωγή οιστρογόνων με αποτέλεσμα την αύξηση του λόγου ανδρογόνων / οιστρογόνα, η οποία δεν ευνοεί την εξέλιξη του ωοθυλακίου. Τα εκκριτικά κύματα της LH εμφανίζουν στις περισσότερες περιπτώσεις του συνδρόμου, μεγαλύτερο ύψος και εύρος και είναι συχνότερα.

Η θεωρία αυτή ενισχύεται από την παρατήρηση ότι εάν χορηγηθεί GnRH σε γυναίκες με υπογοναδοτροπική αμηνόρροια υποθαλαμικής αιτιολογίας, σε συχνότερα διαστήματα από όσο χρειάζεται για να προκληθεί ανάπτυξη ωοθυλακίου και ωοθυλακιορρηξία, δημιουργείται υπερηχογραφική εικόνα της ωοθήκης τύπου PCOS.

Η μειωμένη έκκριση FSH αποδίδεται και αυτή στο συχνότερο ρυθμό διέγερσης του γοναδοτρόπου κυττάρου από την GnRH. Υποστηρίχθηκε επίσης ότι αυξημένη έκκριση ή τοπική δράση της ινχιμπίνης θα μπορούσε να εξηγήσει τη μειωμένη έκκριση της FSH (ινχιμπίνη = πρωτεΐνη που παράγεται από τα κοκκιώδη κύτταρα, υπό την επίδραση της FSH και δρα πάνω στα κύτταρα της θήκης, επάγοντας την παραγωγή ανδρογόνων, τα οποία με τη σειρά τους διεγείρουν την παραγωγή ινχιμπίνης από τα κοκκιώδη κύτταρα). Ανεξαρτήτως όμως του μηχανισμού που την προκαλεί, η μικρότερη έκκριση της FSH κατά την -κρίσιμη για την εξέλιξη του ωοθυλακίου- περι- εμμηνορρυσιακή περίοδο, μπορεί να εξηγήσει την αναστολή της εξέλιξης στο στάδιο του δευτερογενούς ωοθυλακίου.

Η ανωμαλία αυτή της FSH θεωρείται από μερικούς ως σημαντικότερη από την υπερέκκριση της LH για την παθογένεια του συνδρόμου. Η άποψη αυτή ενισχύεται από το γεγονός ότι η χορήγηση FSH για την πρόκληση ωοθυλακιορρηξίας σε άτομα με PCOS, αναπληρώνει την έλλειψη της FSH και προκαλεί ανάπτυξη των ωοθυλακίων.

2. Ωοθηκική θεωρία

Ο δεύτερος παθογενετικός μηχανισμός που προτάθηκε, υποστηρίζει ότι η ανωμαλία ξεκινάει από την ωοθήκη και παρασύρει δευτερευόντως τον υποθάλαμο σε δυσλειτουργία, η οποία με τη σειρά της προκαλεί τις λειτουργικές και μορφολογικές ωοθηκικές αλλαγές. Η βλάβη θεωρείται ότι είναι γενετική και αφορά τη στεροειδογενετική και γενικότερα την ορμονοπαραγωγική ικανότητα του ωοθυλακίου (εικόνες 7, Cool. Αναλύσεις των στεροειδών που περιέχονται στο ωοθυλακικό υγρό και στον ωοθηκικό ιστό πολυκυστικών ωοθηκών, έδειξαν μη ανιχνεύσιμες ποσότητες οιστρογόνων και σημαντική αύξηση της Δ4-ανδροστενδιόνης. Μελέτες της in vitro βιοσυνθετικής ικανότητας του ωοθηκικού ιστού σε PCOS έδειξαν εξαιρετικά αυξημένη τη σχέση ανδρογόνα : οιστρογόνα (8:1), σε σχέση με εκείνη των φυσιολογικών ωοθηκών (2:1). Μετά από καθετηριασμό των φλεβών της ωοθήκης και των επινεφριδίων, σε ασθενείς με αυξημένα ανδρογόνα, μετρήθηκαν τα ανδρογόνα τους πριν και μετά τη χορήγηση δεξαμεθαζόνης και βρέθηκε ότι η κύρια πηγή παραγωγής αυτών των ανδρογόνων ήταν οι ωοθήκες. Υποστηρίχθηκε λοιπόν, ότι στις πολυκυστικές ωοθήκες, υπάρχει διαταραχή – ελάττωση (ίσως γενετική) της δραστηριότητας του αρωματοποιητικού συστήματος και αποδείχτηκε ότι το αρωματοποιό σύστημα ενεργοποιείται από την FSH. Πράγματι, το 1990 εντοπίστηκε βλάβη στο υπεύθυνο για την παραγωγή των ανδρογόνων κυτόχρωμα Ρ450c17-α και άρρενος τύπου ρύθμιση του ενζύμου αυτού στις γυναίκες με PCOS, πράγμα που έχει ως αποτέλεσμα την αυξημένη παραγωγή των ανδρογόνων. Σήμερα δε, υποστηρίζεται ότι η υπερινσουλιναιμία (που όμως δεν διαπιστώνεται σε όλες τις ασθενείς) προκαλεί αυξημένη ωοθηκική παραγωγή ανδρογόνων, μέσω δράσης στο κυτόχρωμα P450c-17.

3. Επινεφριδιακή θεωρία

Η τρίτη θεωρία υποθέτει ότι η εμφάνιση του συνδρόμου, αποτελεί παράταση και επέκταση χρονικά της αδρεναρχής, προς την ηλικία της ήβης και μετέπειτα. Κατά την αδρεναρχή, περί το 6ο έτος της ηλικίας, παρατηρείται αύξηση της παραγωγής ανδρογόνων από τα επινεφρίδια. Η αύξηση αφορά τη δεϋδροεπιανδροστερόνη (DHEA), τη θειική δεϋδροεπιανδροστερόνη (DHEA-S) και τη Δ-4-ανδροστενδιόνη.

Η παράταση της υπερανδρογοναιμίας κατά την ήβη, προκαλεί στις ωοθηκικές τις ανωμαλίες του PCOS με δύο μηχανισμούς: α) την ανασταλτική επίδραση που έχουν τα ανδρογόνα στην εξέλιξη του ωοθυλακίου και β) τη διεγερτική επίδραση που ασκούν στην έκκριση της LH. Με το διπλό αυτό μηχανισμό δράσης δημιουργούνται οι παθοφυσιολογικές και μορφολογικές ανωμαλίες του συνδρόμου. Ενισχυτικό της θεωρίας αυτής, είναι το γεγονός ότι η υπερανδρογοναιμία εξω-ωοθηκικής προέλευσης, όπως στην περίπτωση της συγγενούς υπερπλασίας των επινεφριδίων ή αρρενοποιητικών όγκων, δημιουργεί εικόνα συνδρόμου PCOS.

4. Θεωρία υπερινσουλιναιμίας

Η ιδέα ότι η ινσουλίνη πιθανώς να παίζει ένα ρόλο στην εμφάνιση του συνδρόμου, προήλθε από την εξής παρατήρηση: νεαρές γυναίκες με αντίσταση στην ινσουλίνη και αντισταθμιστική υπερινσουλιναιμία, εμφανίζουν αρρενοποίηση. Ο Taylor ήταν ο πρώτος που υπέθεσε ότι η υπερπαραγωγή της τεστοστερόνης στις γυναίκες με αντίσταση στην ινσουλίνη, πιθανώς να είναι αποτέλεσμα μιας απ’ ευθείας δράσης της υπερινσουλιναιμίας στις ωοθήκες. Δεν είναι γνωστό το αρχικό γεγονός που οδηγεί σε αντίσταση στην ινσουλίνη και υπερινσουλιναιμία, όμως έχει βρεθεί ότι η φωσφορυλίωση σερίνης αντί τυροσίνης μετά τη σύνδεση της ινσουλίνης στον υποδοχέα της, οδηγεί σε διακοπή του σήματος που επάγει τις φυσιολογικές δράσεις της ινσουλίνης.

Η υπερινσουλιναιμία που παρατηρείται σε μεγάλο αριθμό ατόμων με σύνδρομο PCOS, παίζει βασικό ρόλο στην παθογένεια του συνδρόμου. Αυτό είναι βέβαιο ότι ισχύει για άτομα υπέρβαρα ή παχύσαρκα, στα οποία παρατηρείται αντοχή στην ινσουλίνη και υπερινσουλιναιμία. Ιδιαίτερα επιβαρυντικό στοιχείο αποτελεί η ανδροειδής παχυσαρκία, η εντοπιζόμενη στο άνω τμήμα του σώματος.

Πιθανολογείται ότι η ινσουλίνη αυξάνει την παραγωγή και βιοδιαθεσιμότητα των ανδρογόνων με τρεις μηχανισμούς:

α. μειώνει την παραγωγή από το ήπαρ της IGF-BP, της πρωτεΐνης που δεσμεύει τον παράγοντα IGF-1, με αποτέλεσμα να παραμένει στο αίμα προς δράση, μεγαλύτερη ποσότητα IGF-1. Ο IGF-1 αυξάνει τη δράση της LH στα κύτταρα της θήκης και ευνοεί την υπερπαραγωγή των ωοθηκικών ανδρογόνων.

β. μειώνει την παραγωγή από το ήπαρ της SHBG, της πρωτεΐνης που συνδέει την τεστοστερόνη, με αποτέλεσμα να αυξάνει το ποσό της ελεύθερης και δραστικής τεστοστερόνης στο αίμα.

γ. μειώνει, επίσης, τοπικά στο ωοθυλάκιο, την έκφραση της IGF-BP και έτσι ελευθερώνει περισσότερο IGF-1 για να δράσει στο ορμονοπαραγωγό σύστημα της θήκης. Η δράση αυτή θεωρείται ουσιώδης, διότι η σχέση IGF-BP προς IGF-1 παίζει σημαντικό ρόλο στην κανονική ανάπτυξη του ωοθυλακίου, δεδομένου ότι φυσιολογικά, η κανονική στάθμη της IGF-BP δεσμεύει τον IGF-1 και τον εμποδίζει να δημιουργήσει συνθήκες τοπικής υπερανδρογοναιμίας με τη δράση που ασκεί στα κύτταρα της θήκης. Η θεωρία της υπερινσουλιναιμίας επεκτείνεται και στο φαινόμενο της ήβης: κατά την ήβη παρατηρείται φυσιολογική αύξηση της έκκρισης της αυξητικής ορμόνης, του IGF-1 και της ινσουλίνης. Η παράταση αυτής της σχετικής και φυσιολογικής υπερινσουλιναιμίας πέραν της ήβης θεωρείται ότι καταλήγει στη δημιουργία του PCOS με το μηχανισμό που αναφέρθηκε.

Ωστόσο, δεν θα πρέπει να ξεχνάμε ότι η υπερινσουλιναιμία παρατηρείται στο 45% των γυναικών με PCOS, αλλά και στο 25% του γενικού πληθυσμού

Γενετικοί παράγοντες

Τόσο η κλινική εμπειρία, όσο και στατιστικές μελέτες έχουν καταδείξει την οικογενειακή κατανομή του PCOS, πράγμα που οδήγησε στη σκέψη ότι το σύνδρομο μπορεί να μεταβιβάζεται με γενετικούς μηχανισμούς. Δεν έχει βρεθεί ο τρόπος κληρονομικής μεταβίβασης, όμως τα περισσότερα στοιχεία στρέφονται προς τη μεταβίβαση του συνδρόμου με αυτοσωμικό υπολειπόμενο χαρακτήρα. Σε αυτή την περίπτωση, θα πρέπει να αναζητηθεί και ο ανδρικός φαινότυπος του συνδρόμου, ο οποίος πιθανολογείται ότι αφορά άνδρες με πρώιμη αλωπεκία και ίσως ολιγοσπερμία.

Στην προσπάθεια ανίχνευσης των υπεύθυνων γενετικών παραγόντων, έχουν μελετηθεί τόσο γονίδια που αφορούν τα διάφορα στάδια της στεροειδογένεσης όσο και γονίδια που εμπλέκονται στο μηχανισμό δράσης της ινσουλίνης. Αυτά είναι τα εξής:

* Γονίδιο CYP17: κωδικοποιεί το ένζυμο P450c17-α, το οποίο έχει δράση 17-α-υδροξυλάσης και 17,20 λυάσης. Δεν βρέθηκαν μεταλλάξεις, αλλά το γονίδιο εμφανίζει πολυμορφισμό, γεγονός που δεν αποκλείει τη συμμετοχή του στην παθογένεια του συνδρόμου.
* Γονίδιο CYP11-α: κωδικοποιεί το P450scc, με δράση 20,22 δεσμολάσης. Επίσης δεν έχουν βρεθεί μεταλλάξεις του γονιδίου, όμως ο πολυμορφισμός του γονιδίου που υπάρχει φυσιολογικά, δεν ανευρίσκεται σε γυναίκες με PCOS, με αποτέλεσμα να ενισχύεται η υπόθεση της συμμετοχής του στην παθογένεια του συνδρόμου.
* Άλλα γονίδια που μελετήθηκαν, χωρίς όμως να βρεθεί θετική συσχέτιση με το σύνδρομο, είναι το γονίδιο της 17-β-υδροξυστεροειδικής αφυδρογονάσης, της αρωματάσης, της φολλιστατίνης (σχετίζεται με την ακτιβίνη, η οποία ευοδώνει το σχηματισμό ανδρογόνων), του LH-variant και του υποδοχέα των ανδρογόνων.
* Όσον αφορά τα γονίδια που σχετίζονται με τις δράσεις της ινσουλίνης, αυτά μελετήθηκαν σε ασθενείς με ανωοθυλακιορρηξία και υπερανδρογοναιμία (στις οποίες είχε αποκλειστεί η υπερπλασία των επινεφριδίων και το σύνδρομο Cushing). Δεν βρέθηκαν μεταλλάξεις στο γονίδιο του υποδοχέα της ινσουλίνης, όμως στο γονίδιο της ινσουλίνης βρέθηκε ένα αλλήλιο, το class III, το οποίο σχετίζεται θετικά με τα χαρακτηριστικά του PCOS.

Γενικά, τα μέχρι τώρα συμπεράσματα που αφορούν τους γενετικούς μηχανισμούς, συνηγορούν στα εξής: α) το σύνδρομο είναι ολιγογονιδιακό, με αλληλεπίδραση γενετικών και περιβαλλοντικών παραγόντων, β) υπάρχει σίγουρα γενετική προδιάθεση και γ) παρ’ ότι έχουν εξεταστεί πάνω από 50 γονίδια μέχρι σήμερα, έχει βρεθεί βέβαιη θετική συσχέτιση μόνο με τα γονίδια της ινσουλίνης και του CYP11-α

Επιστροφή στην κορυφή
Tasoulitsa
Κουδουνίστρα
Κουδουνίστρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 25, 2008 9:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ναι......μονο που ολα αυτα τα γνωριζω και τα ανεφερα με πολυ απλουστατο τροπο παραπανω...παντως ευχαριστω που μπηκες στον κοπο να τα κανεις post!
Επιστροφή στην κορυφή
Sofika
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 25, 2008 10:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν μπήκα σε κόπο...Γνωρίζώ για τις πολυκυστικές εδώ και 10 χρόνια περίπου.... Crying or Very sad Το έχω στα αγαπημένα μου.... Crying or Very sad
Το έκανα post γι΄αυτό που σου είπα οτι είτε δημιουργούναι απο την υπόφυση είτε απο τις ίδιες τις ωοθήκες λόγω "ανατομικο'υ" προβλήματος που προέρχεται απο κληρονομικότητα....
Επιστροφή στην κορυφή
Tasoulitsa
Κουδουνίστρα
Κουδουνίστρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 26, 2008 1:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σε ευχαριστω σοφικα μουSmile εσυ τωρα σε τι κατασταση εισαι?εννοω αν εκανες κατι αν ειδες βελτιωση....?
Επιστροφή στην κορυφή
Sofika
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 26, 2008 9:21 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Tasoulitsa έγραψε:
Σε ευχαριστω σοφικα μουSmile εσυ τωρα σε τι κατασταση εισαι?εννοω αν εκανες κατι αν ειδες βελτιωση....?

12 μήνες προσπαθούμε, μια χαρά ορμόνες, έχω σταθερότατη περίοδο στις 28 μέρες το τελευταίο 5μηνο παρακολουθούμε και την ωορρηξία που γίνεται όποτε αυτή θέλει...άλλωτε 11η μέρα άλλωτε 19η την βρίσκουμε πάντως.Εκανα πριν 12 μέρες την 2η σπερματέγχυση περιμένω αποτελέσματα.Εμας δεν μας έφταναν οι πολυκυστικές έχουμε και κιρσοκήλη, κινητικότητα σπέρματος γύρω στο 25%...
Μου μίλησε κάποια στιγμή για κλομιφαίνη ογιατρός για να παραχθούν περισόττερα ωάρια αλλά λόγω πολυκυστικών φόβαται την διέγερση....Θα δούμε....
Επιστροφή στην κορυφή
Tasoulitsa
Κουδουνίστρα
Κουδουνίστρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 26, 2008 9:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αχ σοφικα μου Smile κουραγιο !!!μακαρι ολα να πανε καλα Wink
Επιστροφή στην κορυφή
thinkpositive
Τύμπανο
Τύμπανο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 27, 2008 11:32 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σοφια καλή επιτυχια!! η κλομιφαινη μπορει να σε βοηθησει να σου δωσει πολύ μικρή δοση!! και φυσικά θα σε παρακαολουθει. οποτε θα αποφυγετε την υπερδιέγερση!

Επιστροφή στην κορυφή
Sofika
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 30, 2008 10:29 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μου ήρθε περίοδος......Αν είμαι καλά...???Δεν είμαι....Αν δείχνω καλά?Τέλεια!!!!!Πονάω...
Επιστροφή στην κορυφή
Ioanna5
Κουδουνίστρα
Κουδουνίστρα

Ένταξη: 04 Μάρ 2008

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 31, 2008 9:42 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σοφίκα μου καλημέρα!

Δεν θέλω να μου στενοχωριέσαι!! Ξέρω τι περνάς γιατί κι εγώ έκανα τη 2η σπερματέγχυση πριν 3 μέρες και περιμένω πως και πως να βγει επιτέλους θετικό αποτέλεσμα...
Αν εσύ κάνεις καλή ωορρηξία και ο γιατρός σου το βλέπει τότε μήπως θα έπρεπε να πάτε και σε ουρολόγο να δείτε το σπέρμα του άντρα σου; μήπως μπορεί να του δώσει κάποια θεραπεία; εμένα ο άντρας μου έκανε φαρμακευτική αγωγή για 3 μήνες γιατί είχε ολιγοασθενοσπερμία...
Επιστροφή στην κορυφή
paparakos28
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

Ένταξη: 15 Ιαν 2008

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 31, 2008 4:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ioanna5 έγραψε:
Σοφίκα μου καλημέρα!

Δεν θέλω να μου στενοχωριέσαι!! Ξέρω τι περνάς γιατί κι εγώ έκανα τη 2η σπερματέγχυση πριν 3 μέρες και περιμένω πως και πως να βγει επιτέλους θετικό αποτέλεσμα...
Αν εσύ κάνεις καλή ωορρηξία και ο γιατρός σου το βλέπει τότε μήπως θα έπρεπε να πάτε και σε ουρολόγο να δείτε το σπέρμα του άντρα σου; μήπως μπορεί να του δώσει κάποια θεραπεία; εμένα ο άντρας μου έκανε φαρμακευτική αγωγή για 3 μήνες γιατί είχε ολιγοασθενοσπερμία...

joanna γεια σου!τι θεραπεια εκανε ο αντρας σου?ποσα σπερματοζωαρια ειχε πριν και ποσα εχει τωρα?
Sofika
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 31, 2008 8:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ioanna5 έγραψε:
Σοφίκα μου καλημέρα!

Μακάρι να έχεις καλά αποτελέσματα!!!!!!!!!!!!!!!!!
Πήγαμε σε ουρολόγο, έχει κιρσοκήλη και έχει επηρεάσει την κινητικότητα (25%) δεν μας έδωσε τίποτα...
Επιστροφή στην κορυφή
hypo
Φλογέρα
Φλογέρα

Ένταξη: 28 Νοέ 2006
Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 31, 2008 10:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

tasoulitsa diavasa apospasmata apo to proto sou post! ego eimai poli xaroumenos pou ena toso neo koritsi den pianete kotso apo giatrous pou den kseroun kala tin douleia tous kai oxi mono auto pou ante as to dikaiologiso an dikaiologeite alla DEN PARAPEMPOUN SOSTA KAI TO PAIZOUN PANTOGNOSTES!!!
bravo koritsaki mas, na sunexiseis etsi dinamika kai me prosoxi!!! kali dinami na exeis!
Tasoulitsa
Κουδουνίστρα
Κουδουνίστρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 01, 2008 9:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ευχαριστω παρα πολυυυυυυυυυυυ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Καθε φορα που μπαινω στο forum ολο γλυκιες κουβεντες διαβαζω που πραγματικα μου δινουν και αυτες δυναμη Wink
Ευχαριστω παρα πολυ hypo:)
Επιστροφή στην κορυφή
ΚΑΤΕΡΙΝΑ
Σαξόφωνο
Σαξόφωνο

Ένταξη: 19 Μάρ 2007
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 03, 2008 6:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Tasoulitsa

Χαίρομαι πραγματικά που ένα νέο κορίτσι σας εσένα μπαίνει στη διαδικασία να ψάξει πολύ το πρόβλημα που έχει και να βρει την λύση, όσο αυτό είναι βέβαια εφικτό, πριν ουσιαστικά την χρειαστεί. Ίσως αν το είχα κάνει και εγώ τώρα να μην παιδευόμουν τόσο.
Εγώ γνωρίζω το ζήτημα των μικροπολυκυστικών ωοθηκών από τα 20 χρόνια μου, με την αραιομηνόρροια, την ακμή, την λεπτή τρίχα, την ελαφριά τριχοφυία κλπ κλπ κλπ. Τότε η αντιμετώπιση των γιατρών ήταν το αντισυλληπτικό χάπι, το οποίο και πήρα για περίπου δέκα χρόνια, με πολύ μικρά διαλείμματα. Όταν πλέον αποφάσισα να κάνω παιδί και σταμάτησα τα αντισυλληπτικά αρχίσαν και τα προβλήματα. Μέσα σε ένα μήνα πήρα 12 κιλά και όλα στην περιοχή της κοιλιάς, η ακμή μου χάλια και η περίοδος άφαντη. Δίαιτες δίαιτες δίαιτες και αποτέλεσμα μηδέν και βέβαια ανωορρηκτικοί κύκλοι.
Τέλοσπάντων για να μην τα πολυλογώ οι περαιτέρω εξετάσεις έδειξαν αντίσταση στην ινσουλίνη και η μόνη λύση ήταν τα glucophage. Τα πήρα και αυτά, μου έκαναν καλό, δεν μπορώ να πω αλλά πάλι τα κιλά κιλά και η έλλειψη ωορρηξίας έλλειψη ωορρηξίας. Άσε που μου έκαναν και κάτι υπογλυκαιμικές κρίσεις απίστευτες. Όποιον έβλεπα μπροστά μου τον έπαιρνα για σοκολάτα.
Όλα αυτά σου τα είπα για να σου δώσω να καταλάβεις ότι εγώ έχω σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών και όχι απλές πολυκυστικές ωοθήκες και τώρα έρχομαι στο ερώτημά μου, όλες οι εξετάσεις που έχω κάνει για την SHBG ήταν φυσιολογικότατες ακόμα και η πρώτη που έκανα το 1997, όταν και ανακάλυψα το πρόβλημα, ήταν εντός ορίων.
Αλήθεια θα εκτιμούσα πολύ μια απάντηση διότι όσο και αν το έχω ψάξει, άκρη δεν έχω βρει ως τώρα.
Αυτό πως το εξηγείς???

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Εξωσωματική Αρχική σελίδα -> Υπογονιμότητα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης